Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

wczoraj w Poznaniu chmury lekko odpuściły. Pomimo pełni Księżyca postanowiłem wybrać się w teren w celach "treningowych".

 

Po raz pierwszy udało mi się tak ustawić montaż, że mój kiepski LDX-75 był w stanie uciągnąć klatki po 10 min. Byłem zaskoczony faktem, że montaż nawet słabszy niż HEQ-5 jest w stanie tak dzielnie sobie radzić.

 

Poniżej Mgławica Welon. 20 klatek po 10 min.

 

TS APO 80 ED, QHY8L.

 

Co o tym myślicie? Będę wdzięczny za kreatywną krytykę.

NGC6990final.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałeś zapewne fajny materiał, ale musisz popracować nad obróbką związaną z tłem, które jest za ciemne i obcina to co wartościowe, ponadto gwiazdy są przepalone, warto tu użyć filtra DDP z Maxima, bądź też krzywej z wypłaszczeniem jej górnej części.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu chciał ukryć szum odcinając go - nie tędy droga - to w szumie kryją się wszystkie ciemne obiekty.

 

Ja bym proponował umiejętne zastosowanie krzywych, delikatnie, ale parę iteracji. Moim zdaniem zdecydowanie ładniejszy jest potem histogram i szczegół niż po DDP. Zresztą gdzieś kiedyś czytałem, że powinno się tego unikać i przekonały mnie efekty zastąpienia tego procesu krzywymi jak jeszcze kiedyś używałem Maxima.

 

Co ciekawe w PixInsight Core nie używam prawie lub w ogóle krzywych bo narzędzie transformacji histogramu jest w nim genialne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to mój monitor, ale gwiazdki mam błękitne.

 

Podzielisz się surówką? Pytam, bo mam to samo APO i podobnej klasy montaż - taki mały benchmark :flirt:

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki są zdecydowanie przepalone. Jakby naklejone na zdjęcie - musisz zdecydowanie posiedzieć nad gwiazdkami.

 

Zdjęcia z tej kamery najepiej wyglądają przy ilości materiału 30+

 

Paweł

 

Trochę powalczyłem z tłem aby nadać mu bardziej "naturalny" charakter. Mam nadzieję, że gwiazdy też już trochę lepsze.

 

Przyznam szczerze, że jestem samoukiem i wszystko co wiem na temat obróbki (jak widać niezbyt wiele) to wiedza wyniesiona z lektury tego forum.

 

Mam nadzieję, że uda mi się wybrać na jakichś zlot aby podszkolić warsztat.

 

30 zdjęć przy klatkach 10 min to 5h. Ciężko to ogarnąć w jedną noc. Jak pogoda pozwoli zrobię jeszcze jedno podejście pod NGC6990.

 

Poniżej link do Stacka, jakby komuś się nudziło w oczekiwaniu na pogodę :).

 

https://www.rapidshare.com/#myrs_filemanager/file/11048

NGC6990_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę powalczyłem z tłem aby nadać mu bardziej "naturalny" charakter. Mam nadzieję, że gwiazdy też już trochę lepsze.
Trochę lepsze - pracuj nad materiałem :-)

Przyznam szczerze, że jestem samoukiem i wszystko co wiem na temat obróbki (jak widać niezbyt wiele) to wiedza wyniesiona z lektury tego forum.
Jak praktycznie każdy z nas :-) Czytamy, oglądamy, eksperymentujemy i wyciągamy wnioski - żeby się potem nimi dzielić :-)

Najważniejsze to pracować nad materiałem.

Mam nadzieję, że uda mi się wybrać na jakichś zlot aby podszkolić warsztat.
Powinieneś - tam najwięcej się nauczysz - siedząc i słuchając lepszych od siebie (ja tak robię), potem będziesz wyciągał smaczki z tego co mówią i budował swój własny warsztat, ale do tego potrzeba czasu i bardzo dużo cierpliwości :-)

30 zdjęć przy klatkach 10 min to 5h. Ciężko to ogarnąć w jedną noc. Jak pogoda pozwoli zrobię jeszcze jedno podejście pod NGC6990.
Oczywiście, coś za coś. OSC wymaga sporej ilości klatek by uśrednić szum i zwiększyć odstęp między sygnałem a szumem. 30 klatek to najmarniej ile musisz zebrać - w lecie to 2-3 noce... w zimie 1/5 nocy :-) Do Irysa zbierałem dwie noce materiał (41klatek), do VdB152 miałem tylko 32 klatki ale pod ciemnym bieszczadzkim niebem - dlatego dało się coś z tego wyciągnąć - trzeba łapać te fotony kolego :-))

 

Na zdjęciu wyszedł spory szum z tła, nie usuwaj go przyciemniając tło bo stracisz sporo sygnału. Spróbuj obrobić mgławice nie wyciągając gwiazdek (maski w Photoshopie) i oddzielnie obrób gwiazdy.

 

Wrzuć na inny serwis plik, bo podobnie jak kolegom - mi również nie działa.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jaki zapas pojemności ma serwer astropolis?

 

zamiast tych cyrków z rapidsharami itp. żebrzącymi o konto premium mógłby być na forum wspólny "dysk sieciowy" na duże pliki do tymczasowego wykorzystania w wątkach typu "jak obrobić moją wielomegową surówkę?" albo "kto chce śliczną wersję dużej rozdzielczości?" a po 48 godzinach by się samo kasowało tak więc na dłuższą metę prawie nie zajmowałoby to miejsca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jaki zapas pojemności ma serwer astropolis?

 

zamiast tych cyrków z rapidsharami itp. żebrzącymi o konto premium mógłby być na forum wspólny "dysk sieciowy" na duże pliki do tymczasowego wykorzystania w wątkach typu "jak obrobić moją wielomegową surówkę?" albo "kto chce śliczną wersję dużej rozdzielczości?" a po 48 godzinach by się samo kasowało tak więc na dłuższą metę prawie nie zajmowałoby to miejsca.

 

Świetny pomysł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brrrr.. nie lubię kolorowych kamer . Koszmar!

Masz chłopie za mało materiału, stąd widać szum.

 

attachicon.giff5.jpg

 

Mimo wszystko jest klasa. Materiału dopalę jeszcze więcej jak tylko pogoda dopisze.

 

Nie sądziłem, że z tego materiału da sie tak dużo wycisnąć. Szacunek...:)

 

W jaki sposób przyciemnić tę centralną gwiazdę? Jak próbuję wyciąnąć detale, to przepalam gwiazdy i efekt jest kiepski.

 

Czytałem coś na temat dwóch warstw. Jeden z gwiazdami, która pozostaje nie zmieniona a drugiej z np. mgławicą, którą się maksmalnie "wyciąga", a potem łączy się te warstwy razem.

 

Czy tak to zdjęcie zostało obrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.