Skocz do zawartości

Najgłębsze amatorskie zdjęcie głębokiego kosmosu


Rekomendowane odpowiedzi

Hehe, miałem rację :P

 

Sumas, teraz tłumacz się z tego zdania: "ilością ekspozycji zmniejsza się jedynie szum zdjęcia, a nie zwiększa jego zasięg" ;)

 

W kamerze cyfrowej naświetlenie piksela jest odczytywane w skali nieciągłej, np. jeśli obiekt jest zbyt ciemny by naświetlić piksel do najmniejszej wartości jaką kamera odróżnia (czyli 1), to teoretycznie w ogóle nie powinien być widoczny po stackowaniu wielu zdjęć bo teoretycznie zawsze będzie mieć wartość 0. Ale tylko teoretycznie, ponieważ dokładają się do tego szumy termiczne i w części przypadków światło z tego obiektu wystarczy by naświetlić piksel do 1. Dlatego po stackowaniu wielu zdjęć pojawiają się na zdjęciu obiekty których różnica jasności jest o wiele mniejsza niż najmniejsza różnica jasności rozróżniana fizycznie przez matrycę. Algorytm do tego jest bardzo prosty bo wystarczy zwykła średnia z wartości tego piksela w wielu zdjęciach (dużo bardziej skomplikowane jest powiększanie w ten sposób rozdzielczości zdjęcia, przy tym drugim szumy termiczne wręcz przeciwnie bo bardzo przeszkadzają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko uwierzyć, że różnica w tych zdjęciach to praktycznie tylko różnica w czasie ekspozycji - tak jakby 8 razy większa średnica nie miała znaczenia. Wziąłem na szybko swój ostatni materiał zebrany do M106 którego akurat miałem dużo i porobiłem stacki 3, 6, 12, 24, 48, 96 i 192 minuty. Następnie na każdym z nich oznaczyłem zasięg używając obrazów z SDSS. Zebrałem wszystko w tabelce i wyznaczyłem wykres (logarytmiczny, ponieważ skala mag jest logarytmiczna).

ekstrapolacja.jpg

 

Jak widać wyszedł całkiem przyzwoicie liniowy, dlatego pozwoliłem sobie na ekstrapolację i co się okazuje - że przy moim 6" teleskopie i czasie naświetlania 120h (7200 minut) też bym osiągnął zasięg 25.3mag... :uhm: Coś mi tu nie gra....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, ok wszystko wraca do normy :) Jednak apertura ma znaczenie - 3h45m teleskopem 3.58m sięga do 26.5mag http://www.eso.org/~ohainaut/nice/halley94.html . A to porównanie ze zdjęciem z ESO jest błędne, ponieważ porównano z obrazkiem po resize i to znacznym. Tutaj fragment bez resize:

 

eso1221a_crop.jpg

 

PS - może bardziej poglądowo:

compare.jpg

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie byłbym taki pewny tych 24 mag. Wygląda mi to jednak na artefakty. Zauważ, że dookoła masz sporo jaśniejszych obiektów, a na Twoim zdjęciu ich nie widać. Jesienią można się pobawić w takie naprawdę głębokie zdjęcia.

 

Też nie jestem pewny. Tak to już jest jak sięgamy kresów. I tak jest nielicho głęboko.

 

Z kilku powodów sąsiednie jaśniejsze obiekty mogą być niewidoczne. Jeden z mechanizmów polega na tym że zasięg nie jest jednorodny na całej powierzchni zdjęć, jest w pewnym stopniu odwzorowaniem pola ostrości. Poza tym jest też faktura o mniejszej skali pochodząca prawdopodobnie od seeingu.

 

Nie chcę tu rozpalać dyskusji. Podałem przykład zdjęcia gdzie celem nie była estetyka tylko głębokość magnitudo. Sądzę że nie mamy tu na forum za dużo takich przykładów.

 

EDIT: tadaaam! Mój tysięczny post ;-) Życzenia przyjmuję w postaci torebek z pixelami.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym taki pewny tych 24 mag. Wygląda mi to jednak na artefakty. Zauważ, że dookoła masz sporo jaśniejszych obiektów, a na Twoim zdjęciu ich nie widać. Jesienią można się pobawić w takie naprawdę głębokie zdjęcia.

 

W przypadku tak słabych obiektów może być też problem ze znalezieniem informacji na temat jasności obiektu. Jasność zależy przecież od pasma, w którym została ona wyznaczona. Warto byłoby pamiętać o zaznaczeniu w jakim paśmie cytowana jasność została wyznaczona.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.