Skocz do zawartości

"Sezon Ogryzkowy" czas zacząć


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Może wykadruj tak, żeby tak koma nie gryzła po oczach. Masz z czego kadrować. Ogryzek OK.

 

To "ostateczna ostateczność".

 

Pomyślałem, że jak nie da się z tym skutecznie walczyć sprzętowo, to będę wykorzystywał tę tubę do mały celów (np. galaktyki). Ogniskowa 760 mm powinna już wystarczyć, światło F5, a obramowanie zdjęcia z comą, po prostu wyrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kamerę QHY8L oraz refraktor Triplet APO TS 80/560. Powiesiłem go na tym samym montażu i jak na razie jestem z tego zestawu zadowolony. Docelowo zbieram już na EQ-6 Pro.
Ten APO ma 520mm (f/6.5).

Jednocześnie mam pytanie, czy ktoś ma pomysł na to jak pozbyć się komy w takim refraktorze?
Musisz mieć płaskie pole, a robi się to takimi układami optycznymi jak "flattener" lub "Field Flattener"

Chociaż nie wiem czy jest sens inwestować w achromat FF, który może być droższy niż sam teleskop.

Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony pierwszym zdjęciem z tego zestawu i zastanawiam się poważnie nad jego dalszym wykorzystywaniem. Jego zalety nad moim APO to ogniskowa (760 mm) oraż światłosiła F5.
Długa ogniskowa wcale nie musi być zaletą - zależy co chcesz robić (wymaga dokładniejszego prowadzenia)

APO ma jedną zasadniczą zaletę - korekcję barwną - nie przypadkowo to właśnie teleskopy Apochromatyczne są stosowane do astrofotografii a nie kilkukrotnie tańsze achromaty.

 

 

Ogryzek fajny, ciutkę za dużo zielonego (w tle)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo to moje wrażenie ale czerwień jest lekko za bardzo pomarańczowa w mgławicy i troszkę za dużo niebieskiego.

 

P.

 

To bardzo możliwe.

 

To moje pierwsze podejście do tego zestawu. Dodatkowo po raz pierwszy użyłem filtra Baader Contrast Booster, który wycina filoetową część widma aby pozbyć się obwódek wokół gwiazd. To powoduje, że muszę poćwiczyć walkę z kolorem :).

 

Mimo wszystko filtr świetnie radzi sobie z obwódkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony pierwszym zdjęciem z tego zestawu i zastanawiam się poważnie nad jego dalszym wykorzystywaniem. Jego zalety nad moim APO to ogniskowa (760 mm) oraż światłosiła F5.
Zalety tego BM152s to przede wszystkim apertura, która porównywalna jest ze zwierciadłem 180mm. Światłosiła jest oczywiście ważna ale co innego F5 z apertury 152mm a co innego z apertury 80mm. Dlatego ten achromat jest taki świetny w wizualu. Ja też go mam i próbowałem foto ale z DSLR. Wyniki sporo gorsze od tego co pokazałeś ale robiłem z DSLR do 30 sek bez guidingu i zawsze miałem na obrazku to co chciałem. choć technicznie nie było to dobre. Ale jako wspomnienia z obserwacji niezłe. Spóbuj też może pożyczyć od kogoś filtr semi-apo do testów. Ta fotka naprawdę jest niezła bo nawet robiąc pełnym trypletem APO na jasnych gwiazdach zawsze będzie jakas obwódka. U mnie po rogach gwiazdy były lepiej skorygowane. Ten achromat to przecież układ petzwala z dodatkowym dubletem skaracającym ogniskową i wypłasazczający pole.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.