Skocz do zawartości

Vixen Polarie - Testy


jcbo

Rekomendowane odpowiedzi

super test! chociaż spodziewałem się czegoś lepszego po tym Vixenie

bo wygląda na to, że 200 mm i rozmiar pixela sbiga8300, to wszystko co można powiesić na tym montażu, patrząc na te rezultaty

bo skala obrazu dla takiego zestawu to 5.72"/Pixel

a bład RMS prowadzenia, to jak widać na Twoim obrazku 5,89" więc gwiazdki nie będą już okrągłe

a guidować chyba tego nie ma jak

ale dzięki serdeczne bo bardzo brakuje takich polowych testów :drinks:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja tego urządzenia mnie nie przekonuje. Popatrzcie jaka siła musi być wywierana na jego podstawę, w miejscu mocowania płytki głowicy Manfrotto. AT pod tym względem jest zdecydowanie lepsze.

Podziwiam też, że ustawiłeś dryftem CCD biegun, a potem się to nie rozjechało. Ta głowica ma luzy na ślimakach i przy zmianie kadru, ustawienie na biegun bierze w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja tego urządzenia mnie nie przekonuje. Popatrzcie jaka siła musi być wywierana na jego podstawę, w miejscu mocowania płytki głowicy Manfrotto. AT pod tym względem jest zdecydowanie lepsze.

Podziwiam też, że ustawiłeś dryftem CCD biegun, a potem się to nie rozjechało. Ta głowica ma luzy na ślimakach i przy zmianie kadru, ustawienie na biegun bierze w łeb.

 

Nic takiego nie miało miejsca, a ten egzemplarz głowicy, który posiadam nie wykazywał żadnych luzów.

Jest to nowa głowica, chyba że z czasem się pojawią, zobaczymy.

Specjalnie testowałem obracając głowicą kulową na wszystkie strony i ładnie trzymał ustawienia na polarną.

Skręciłem także mocno statyw z Porty i dociążyłem go jeszcze akumulatorem :) i całość naprawdę jest sztywna

i dla tej konfiguracji nie sprawia większych problemów.

Ustawienie dryftem CCD z kamerą podłączoną do Maxima jest bardzo łatwe.

Uruchamiam ją jako guider i na wykresie można od razu obserwować dryft i robić korekty.

Mnie podoba się jej kompaktowa budowa i brak konieczności przewijania.

Ograniczenia raczej związane są z nośnością, brakiem możliwości guidowania, ale do ogniskowych do 200mm

i zestawów do 3 kg to rozwiązania jest dla mnie wygodniejsze niż astrotrack, poza tymi granicami nie jest

w mojej opinii raczej konkurencją dla AT.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super test! chociaż spodziewałem się czegoś lepszego po tym Vixenie

bo wygląda na to, że 200 mm i rozmiar pixela sbiga8300, to wszystko co można powiesić na tym montażu, patrząc na te rezultaty

bo skala obrazu dla takiego zestawu to 5.72"/Pixel

a bład RMS prowadzenia, to jak widać na Twoim obrazku 5,89" więc gwiazdki nie będą już okrągłe

a guidować chyba tego nie ma jak

ale dzięki serdeczne bo bardzo brakuje takich polowych testów :drinks:

 

 

Tak 6'' to wydaje się być granica dla tego maleństwa. Będę miał okazję pomierzyć jeszcze inny egzemplarz bo interesuje mnie na ile to jest powtarzalne u Vixena.

Guidowac tego nie ma jak niestety.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6" to byłby świetny wynik na poziomie AT. Niestety matryca rejestruje maksymalne odchyłki, a te wynoszą tu łącznie 25". Co gorsza stosując nieco dłuższe ogniskowe, nie można nawet za bardzo skrócić czasu naświetlania, bo przejście od szczytu do doliny (25") zajmuje tylko minute, Patrząc na wykres, w okresie 4 minut, robiąc 1 minutowe ekspozycje mielibyśmy cykl: fasolka-fasolka-punkt-punkt. Czyli Jacek zrobił klatki 300 s, ale 60 s wyglądały by pod względem punktowości tak samo.

 

Nie stawiałbym Vixena Polarie na równi z AT, ale głownie z tego powodu, że nieco inne cele przyświecały ich konstruktorom. AT to próba pogodzenia mobilności z dokładnością, a Vixen to już mobilność w najczystszej postaci.

 

Fajnie że na "warsztat" trafi kolejny egzemplarz, bo będzie od razu widać jaka jest powtarzalność tego urządzenia. Fajnie gdyby nadążyła się okazja do porównania z iOptron SkyTracker'em.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zielony laser w obudowie po starym, uszkodzonym kolimatorze Meada z dorobionym zasilaniem.

W tych sankach służy do zgrubnego ustawienia na polarną, potem go wykorzystuje do ustawiania kadru.

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównujcie tych 2 urządzeń ze sobą (AT vs Vixen). To są dwie różne klasy i różne cele. Świetnie podsumował to Marek: "AT to próba pogodzenia mobilności z dokładnością, a Vixen to już mobilność w najczystszej postaci."

 

 

Też uważam, że to podsumowanie Marka jest trafne i właśnie tymi fotkami gabarytów chciałem je w części zilustrować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj udało się mi pobawić AstroTrac'iem i przy okazji zrzuciłem wykresik dokładności prowadzenia.
Wrzuciłem wykres dla obu osi bo myślałem w pierwszej chwili że się pomyliłem :)


AstroTrac-PE.jpg

AstroTrac-TEST1.jpg

AstroTrac-TEST2.jpg

Edytowane przez jcbo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, nie narzekasz na głowicę Manfrotto? Z moich obserwacji wynika, że przy przestawieniu aparatu np. w zenit, gdy cała masa wisi z jednej strony montażu, delikatny luz na ślimakach głowicy wystarczy, żeby skopać ustawienie na polarną, dlatego 410-ka służy mi teraz jako głowica pod aparat - sprawdza się zdecydowanie lepiej niż głowica kulowa (łatwiej skorygować kadr). Pod AW mam małego wedga, który swoje wady ma, ale w sumie całość tworzy dość sztywny zestaw.

 

Jak na razie nie narzekam, trzyma ustawienie dla ciężaru mojego zestawu, zobaczę jak się będzie zachowywała dalej, może w miarę upływu czasu pojawią się jakieś luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się mi pobawić dzisiaj AstroTrac'iem i przy okazji zrzuciłem wykresik dokładności prowadzenia.

Wrzuciłem wykres dla obu osi bo myślałem w pierwszej chwili że się pomyliłem :)

 

 

 

No i nagle cena zaczyna mieć sens ;) AT pod tym względem nie ma ciągle konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nagle cena zaczyna mieć sens ;) AT pod tym względem nie ma ciągle konkurencji.

 

Szkoda tylko, że ustawianie na polarną jest takie koszmarne. Czytałem co nieco o AT. Radzą tam np. kolimować (jeśli można tak to nazwać) ramię lunetki biegunowej przez podkładanie czegoś pod magnesy lunetki. W tym świetle dokładność Astrotraca to przerost formy nad treścią. Wiem, że są i tacy, co całkiem długie lufy zaprzęgli do pracy z tym napędem, ale postrzegam ich jako wyjątki potwierdzające regułę. Problem z precyzyjnym ustawieniem polarnej to główna bolączka AT, która sprawia, że powyżej 200mm robi się naprawdę trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że ustawianie na polarną jest takie koszmarne. Czytałem co nieco o AT. Radzą tam np. kolimować (jeśli można tak to nazwać) ramię lunetki biegunowej przez podkładanie czegoś pod magnesy lunetki. W tym świetle dokładność Astrotraca to przerost formy nad treścią. Wiem, że są i tacy, co całkiem długie lufy zaprzęgli do pracy z tym napędem, ale postrzegam ich jako wyjątki potwierdzające regułę. Problem z precyzyjnym ustawieniem polarnej to główna bolączka AT, która sprawia, że powyżej 200mm robi się naprawdę trudno.Szkoda tylko, że ustawianie na polarną jest takie koszmarne. Czytałem co nieco o AT. Radzą tam np. kolimować (jeśli można tak to nazwać) ramię lunetki biegunowej przez podkładanie czegoś pod magnesy lunetki. W tym świetle dokładność Astrotraca to przerost formy nad treścią. Wiem, że są i tacy, co całkiem długie lufy zaprzęgli do pracy z tym napędem, ale postrzegam ich jako wyjątki potwierdzające regułę. Problem z precyzyjnym ustawieniem polarnej to główna bolączka AT, która sprawia, że powyżej 200mm robi się naprawdę trudno.

A to ciekawe, jest aż tak źle z ustawianiem na biegun w AT? Możesz podać linka do takich negatywnych recenzji?

Pytam, bo przymierzam się do zakupu, Przmemawia do mnie dokladność prowadzenia tego wynalazku, a co za tym idzie brak konieczności guidowania i targania ze sobą dodatkowego ekwipunku w postaci laptopa, kabli, guide, zasilanie itp. Ale jeśli ustawianie na biegun nie jest powtarzalne, to pogarsza sprawę.

Czy trudności biorą się z powodu samego ustawiania na polarną (konieczność stosowania oryginalnego wedge lub głowicy foto z mikroruchami), czy chodzi o samą konstrucję AT i brak możliwości kolimacji lunetki (czyli niedokładności produkcji/montażu)?

Czy użytkownicy AT mogą się podzielić swoimi doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielę się swoimi doświadczeniami. Mam Astrowalkera. Idea ustawiania na polarną jest taka sama. Nie udało mi sie tego cholerstwa jeszcze ani razu ustawić tak, żebym mógł powiedzieć, że "w miarę poprawnie ustawiłem montaż." Mam dwie lunetki - SW i taką samą jak w AT. Obecnie próbuję metodą dryftu i przy najdokładniejszym (dotychczas) ustawieniu na polarną, rzuciłem okiem w lunetkę biegunową - polarna była zupełnie nie tam gdzie potrzeba. Wynika z tego, że ramię lunetki biegunowej nie zapewnia równoległości lunetki i osi napędu. Myślałem, że w AT pewnie lepiej - jest metalowy, może solidniej wykonany, ale wtedy trafiłem na post gościa, który zaleca "kolimacje ramienia lunetki", bo bez tego nie mam mowy o precyzyjnym ustawieniu. W kolimację to ja się chętnie pobawię, ale wtedy, gdy są ku temu narzędzia regulacyjne, tymczasem autor postu zaleca podklejanie czegoś pod magnesik lunetki AT - trudno to nazwać dobrym rozwiązaniem.

 

Inna sprawa, że jeśli planujesz fotografować z ogniskowymi do 200mm to bierz i nawet się nie zastanawiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym świetle dokładność Astrotraca to przerost formy nad treścią.

Dziwne. Używam AT i nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego, za to zauważyłem, że wiele osób źle ustawia polarną (nie stosuje dodatkowych, konkretnych gwiazd), a co więcej, ugięcia pochodzące ze statywu i głowicy fotograficznej (zamiast wedge) kwalifikują jako błąd polarnej i trackingu.

 

 

 

Mam Astrowalkera. Idea ustawiania na polarną jest taka sama. Nie udało mi sie tego cholerstwa jeszcze ani razu ustawić tak, żebym mógł powiedzieć, że "w miarę poprawnie ustawiłem montaż." Mam dwie lunetki - SW i taką samą jak w AT.

Nie wiem, może to jakaś magia, albo po prostu dokładność wykonania. Ustawianie AT na polarną nigdy nie zajmowało mi więcej niż 30 sek.

 

 

 

ale wtedy trafiłem na post gościa, który zaleca "kolimacje ramienia lunetki", bo bez tego nie mam mowy o precyzyjnym ustawieniu.

A może ten gościu powinien skorzystać z prawa gwarancji i wymienić wadliwy model, bo takie rzeczy po prostu się nie dzieją w prawidłowo działającym AT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymaściłem długiego posta i go właśnie elegancko skasowałem. Nie mam co narzekać na mój AW, czy na AT. Powód jest jeden. Te montaże nie służą do prowadzenia długich i ciężkich obiektywów. Na upartego się da, ale to zmartwienie tegoż właśnie upartego, niech się męczy i kombinuje, skoro usiłuje sprzęt zaprząc do pracy, której nie jest dedykowany. AT daje nawet taką możliwość oferując pier i głowicę z przeciwwagą - absolutnie niezbędny element do fotografowania cięższym zestawem, obiektów o dużej deklinacji. Typowym przeznaczeniem tych montaży jest mobilna fotografia z użyciem krótkich ogniskowych. W takich sytuacjach lunetka biegunowa wystarczy.

Te montaże mają też jeszcze jedną funkcję. Są po to, by dać możliwość i rozbudzić apetyt na więcej. Mój został już rozbudzony. Marzą mi się klatki po 10 i więcej minut, idealnie prowadzone. Za pomocą AW to nierealne, z pomocą AT trudne i kosztowne. Trzeba kupić paralaktyka i tak też w mniej lub bardziej odległej przyszłości uczynię.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.