Skocz do zawartości

Gwiazdozbiory


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa: Gwiazdozbiory
Kategoria: Quizy ogólne
Opis: Co wiemy o gwiazdozbiorach? Quiz najłatwiejszy z łatwych :D

Można go jakoś przerzucić do quizów astronomicznych ??? :/


Kliknij tutaj, aby rozwiązać ten quiz!

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się do niej przymierzam :D Jak będę w Polsce to muszę nabyć :)

 

Od razu widać kto w planetarium pracuje ;)

 

Aktualnie opowiadamy o niebie południowym, co w tym quizie bardzo mi się przydało :) A całkiem niedawno wyszukiwałem do pokazu informacje o powierzchniach gwiazdozbiorów, co też się przydało.

 

Świetny quiz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest rola tych quizów (po to je zrobiłem). Tu nie chodzi o to, kto "wygrywa", ale żeby się edukować. Pisałem to już wcześniej, nawet jak ktoś zajrzy do wiki, bo nie jest pewien, to chwała dla niego, bo zagadnienie zapamięta. To taki paradoks, ale wartościowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania mi nie pasują... ale możliwe, że to moja nie wiedza. Oczywiście przemagluje autora prywatnie. :D

 

Obgadaliśmy sprawę z Maćkiem. Jeden motyw wyjaśniony, wszystko w quizie jest w porządku.

Co do drugiego. Maciek upiera się przy nazwie "Rzeka Erydan", ja przy "Erydan". Znajduję mnóstwo źródeł (słowniki, encyklopedie i takie tam), że nazwa gwiazdozbioru to jedno słowo "Erydan" i taką wersję przyjąłem w quizie ;)

 

 

Taka jest rola tych quizów (po to je zrobiłem). Tu nie chodzi o to, kto "wygrywa", ale żeby się edukować. Pisałem to już wcześniej, nawet jak ktoś zajrzy do wiki, bo nie jest pewien, to chwała dla niego, bo zagadnienie zapamięta. To taki paradoks, ale wartościowy ;)

 

No masz, a ja myślałem, że po to, żeby zobaczyć ile się wie, ile się nie wie i w końcu dowiedzieć się więcej widząc prawidłowe odpowiedzi (+dodatkowa literatura po zdziwieniu ;) ) A tu odwrotnie :P

Aha, mam wrażenie że inni też traktują to w ten sposób. Wyniki dotychczasowych quizów to chyba nie efekt przygotowań ale po prostu wiedzy na ten moment i pewnie odrobiny szczęścia/pecha...

Edytowane przez paether
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka Erydan, czy Erydan. Obydwie nazwy są prawidłowe. :) Ale Erydan jest bardziej popularny. W końcu Erydan to rzeka (aktualny Pad).

Nie musimy mówić "Warszawa leży nad rzeką Wisłą" wystarczy, że powiemy: "Warszawa leży nad Wisłą".

W przypadku Erydanu jest ten problem, ze jest to równocześnie rzeka i bóg. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Erydanu jest ten problem, ze jest to równocześnie rzeka i bóg. ;)

 

Wisła to rzeka, miasto, klub sportowy i Bóg wie co jeszcze ;)

 

Przy okazji taka ciekawostka. Nicolas Louis de Lacaille po południowych wojażach, wśród rzeszy "technicznych" gwiazdozbiorów, wprowadził nazwę "Sztaluga Malarska". W 1844 roku Herschel zaproponował skrócenie nazwy. Nazwa "Malarz" pojawia się w British Association Catalogue i zostaje potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Mimo to, Kulikowski w swoim Poradniku Miłośnika Astronomii używa dłuższej nazwy, spotkałem się jeszcze w kilku miejscach z dłuższą nazwą, ale "Malarz" to nazwa oficjalna i znacznie częściej stosowana i taka wersja jest w quizie.

Edytowane przez paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest rola tych quizów (po to je zrobiłem). Tu nie chodzi o to, kto "wygrywa", ale żeby się edukować. Pisałem to już wcześniej, nawet jak ktoś zajrzy do wiki, bo nie jest pewien, to chwała dla niego, bo zagadnienie zapamięta. To taki paradoks, ale wartościowy ;)

 

dlatego w twoim quizie był limit czasowy.

taki paradoks ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że ludziska albo nie pojmują istoty tego quizu albo nie potrafią szukać informacji :read: Wyniki powinny oscylować ok 100% a tu taki rozrzut :whaaaaa:

Dla mnie taki test to przede wszystkim sprawdzenie wiedzy z lekką nutką rywalizacji, która motywuje do tej wiedzy pogłębiania. Rywalizacji głównie z moim wynikiem, który im mniejszy tym większego daje kopa. Skoro te procenty nie są istotne, to po co są? Wystarczy rzucić pytania i tyle, każdy może w domowym zaciszu rozwiązać i zachować dla siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka robienia quizów polega na tym, żeby odpowiedzi nie były "oczywiste" i proste do zlokalizowania. Większość pytań w tych quizach (o dziwo), tak jest ukladana. Nie da się po prostu wygooglać "daty bitwy pod Grunwaldem".

 

Oczywiście masz rację, co do postrzegania aspektów psychologicznych. Dlatego to działa, jednocześnie nie wykluczając tego, co mi przyświecało odpalając te quizy. Edukacja przez zabawę i rywalizację.

 

PS. To, że się do quizy przygotuję nie znaczy, że go w 100% rozwiążę. Prawda?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć też podejście takie jak ja: rozwiązuję quiz bez korzystania ze źródeł innych niż własna głowa i ryzykując słaby wynik, a dopiero po uzyskaniu prawidłowych odpowiedzi szukam w książkach oraz Internecie informacji o tym, na czym się wyłożyłem, przy okazji chłonąc inne, poboczne wiadomości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek by nie rozwiązywać quizy, to i tak nam na dobre wyjdzie. Czy będziemy od razu z głowy rozwiązywać, czy może wcześniej się przygotować lub posiłkować, np. wiki to i tak z tego wyciągamy korzyści. Przecież chodzi głównie o to, żeby swoją wiedzę poszerzać, a quizy te doskonale spełniają swoją rolę.

 

PS. Sam w quizie "bezzałogowy" zdobyłem raptem 35%, chociaż dużo czytam na temat astronautyki. I to jest właśnie fajne w tym wszystkim to, że możemy swoją wiedzę poprzez zabawę poszerzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga do quizu:

Nie są dobre pytania w stylu "Ile ptaków jest na niebie". Jest to pytanie raczej nie do odgadnięcia nawet dla osoby która zna perfekt wszystkie gwiazdozbiory chyba że można zadumać się na 5 minut aby to policzyć.

Równie złe było by pytanie np. Która gwiazda jest 15. z kolei pod względem jasności. No niby można odpowiedzieć na to pytanie ale ono nie nadaje się do quizów czyli gier gdzie mamy pytania na które znamy odpowiedź albo nie a nie dedukujemy ją przez parę minut.

 

No i to zdjęcie jakoś się nie ładuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga do quizu:

Nie są dobre pytania w stylu "Ile ptaków jest na niebie". Jest to pytanie raczej nie do odgadnięcia nawet dla osoby która zna perfekt wszystkie gwiazdozbiory chyba że można zadumać się na 5 minut aby to policzyć.

Równie złe było by pytanie np. Która gwiazda jest 15. z kolei pod względem jasności. No niby można odpowiedzieć na to pytanie ale ono nie nadaje się do quizów czyli gier gdzie mamy pytania na które znamy odpowiedź albo nie a nie dedukujemy ją przez parę minut.

 

No i to zdjęcie jakoś się nie ładuje.

 

Też myślałem, że mi się wczytało do połowy, a potem się zatrzymało. Ale właśnie o to chodziło autorowi. jakiego gwiazdozbioru FRAGMENT jest na obrazku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych ptaków nie jest nie wiadomo ile. Na pewno nie na 5 minut liczenia dla kogoś, kto w miarę te gwiazdozbiory zna :P

Dokładnie jak rzecze Muchozol, taki jest fragment, więcej się nie wczyta bo dalej zdjęcia po prostu nie ma :P

 

a nie dedukujemy ją przez parę minut.

A dlaczego nie? Od myślenia chyba nikt nie umarł ;)

Edytowane przez paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.