Skocz do zawartości

Takahashi - Francja Colmar


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Ehh, żebym ja wcześniej zobaczył to pytanie to bym chętnym zakupienia czegoś w Optique Unterlinden posłużył a tak tylko się podzielę wrażeniami turystycznymi.

 

Byłem w Alzacji na urlopie i oczywiscie odwiedziłem Colmar.

W drodze do Colmar, w wiosce Biesheim jest bardzo fajne muzeum optyki. Kolekcja zebranych eksponatów jest imponująca. Kilkaset różnego rodzaju urządzonek zebranych tematycznie. Są cudeńka nawet z XVI-XVII wieku.

Eksponaty zebrał jakiś zapaleniec (muzeum jest prywatne) i podzielił je tematycznie na urządzenia nawigacyjne, astronomiczne, biologiczne, geodezyjne itd. Jest też kilka sporej wielkosci laserów.

Obejrzenie całości nie zajmie wiecej niż 1,5 godziny (z adudio-przewodnikiem w języku francuskim lub niemieckim) więc jest ciekawym odpoczynkiem w drodze. Wstęp = 3 Euro.

Niestety nie mozna było robić zdjęć - pani bileterka nie pozwoliła :huh:.

Wynegocjowałem z panią jedynie uwiecznienie jednego eksponatu. Największego tam teleskopu - refraktor o średnicy 160 mm (być może praprzodek Takahashi :D ).

Zdjątko może nie najlepsze ale starałem się tak wykadrować żeby objąć maksymalnie cały eksponat a uniknąć wszechobecnych tam lamp.

Jak ktoś chce dokładny adres to poszukam w papierach i podam tutaj. Jednak wioska jest tak mała że nie da sie tego nie znaleźć. Zaraz po wjeździe do wioski są drogowskazy na muzeum.

Szczerze polecam.

Piotrek

 

 

_30_2040.jpg

_31_2041.jpg

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj ten adres koniecznie.

Te mosiężne rury to jest to co tygrysy lubią najbardziej. Te teleskopy mają duszę.

 

masz rację - tam wszystko jest mosiężne :o i sprawia to niesamowite wrażenie.

Niestety tylko ten jeden teleskop nie był zamkniety w gablocie. Reszta to mniejsze zabawki które dało sie pozamykać.

 

voila...adresik

znalazłem w internecie.

 

Le Capitole

Place de la Mairie

68600 BIESHEIM

Tél. 03 89 72 01 59

Fax 03 89 72 14 49

 

Dojazd dziecinnie prosty i co najważniejsze w drodze z Colmar do granicy Niemieckiej

 

a tu troszke opisu (niestety nie mają własnej strony)

http://www.museumspass.com/dn_biesheim/biesheim_6491.html

 

Mam gdzieś jakiś mały folderek z kilkoma zdjęciami ale musiałbym go zeskanowac zeby tu wrzucic.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiary. Też lubię te mosiężne klimaty.

W Toruniu też stoi bardzo stary teleskop z mosiężną rurą:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6744

Ale niestety jacyś nadgorliwcy przemalowali go na biało i niebiesko.

To oczywiście astrograf Drapera - cytuję za sobą samym:

"W obserwatorium można zobaczyć jeden z najbardziej zasłużonych instrumentów astronomicznych świata - Astrograf Drapera ( refraktor 8"), którym Annie Jump Cannon sklasyfikowała widmowo 225 300 gwiazd do 9m (Henry Draper Catalogue)."

Pisałem to w wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8612&hl=

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiary. Też lubię te mosiężne klimaty.

W Toruniu też stoi bardzo stary teleskop z mosiężną rurą:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6744

Ale niestety jacyś nadgorliwcy przemalowali go na biało i niebiesko.

To oczywiście astrograf Drapera - cytuję za sobą samym:

"W obserwatorium można zobaczyć jeden z najbardziej zasłużonych instrumentów astronomicznych świata - Astrograf Drapera ( refraktor 8"), którym Annie Jump Cannon sklasyfikowała widmowo 225 300 gwiazd do 9m (Henry Draper Catalogue)."

Pisałem to w wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8612&hl=

 

łeeeee no....

takich jak w Toruniu to nie ma sie co spodziewać w Biesheim.

Tamto muzeum, jak wspominałem jest prywatne, wiec siłą rzeczy gosciu nie mogl kupic sobie takich zacnych urządzeń, nawet gdyby dysponował funduszami. :D

Z tego co sie dowiedzialem, to on to juz przekazał do zbiorów tzw. dziedzictwa narodowego (wiec odkupic sie nie da :D ).

 

Całość jest na ok 300 metrach pozamykana w gablotkach.

Najwiecej jak wspomnialem jest mikroskopów i lunet (takich okrętowych). Duze wrazenie sprawiają urzązenia nawigacyjne. Gdyby nie audio-guide to nie wiedzialbym do czego one służyły :szczerbaty:.

Z astronomicznych rzeczy jest kilka bardzo starych refraktorów, Nie ma zadnych newtonów, sa tylko pokazane stare zwierciadła.

A i co ciekawe - nie pamietam jak sie to nazywało - ale było kilka optycznych przyrządów do badania "dojrzałości" winogron. To dla tych co lubią wino.

Ciekawe jak teraz tzw "Apellation" określa kiedy zebrać winogron B)

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i co ciekawe - nie pamietam jak sie to nazywało - ale było kilka optycznych przyrządów do badania "dojrzałości" winogron. To dla tych co lubią wino.

 

Zapewne jest to specjalizowany rodzaj refraktometru. Po polsku można by go nazać cukromierz albo glukozomierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.