Skocz do zawartości

PoleAlignMax - PAM Tutorial


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

super, że chciało Ci się pisać tego tutka.

może jedna uwaga, na stronie Larrego nie ma ostatniej wersji programu. Ale jest ona dostępna tu: http://www.thewilmslowobservatory.org/zip%20files/PAM%20V2.0.55.zip A sam program działa już trochę inaczej. To o ile trzeba przesunąć montaż, widać teraz na zdjęciach z kamery z narysowaną strzałą kierunku.

Oczywiście montażu nie przesuwamy pilotem, padem czy goto, ale śrubami azymutu i elewacji, o czym informują odpowiednie komunikaty

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, że chciało Ci się pisać tego tutka.

może jedna uwaga, na stronie Larrego nie ma ostatniej wersji programu. Ale jest ona dostępna tu: http://www.thewilmslowobservatory.org/zip%20files/PAM%20V2.0.55.zip A sam program działa już trochę inaczej. To o ile trzeba przesunąć montaż, widać teraz na zdjęciach z kamery z narysowaną strzałą kierunku.

Oczywiście montażu nie przesuwamy pilotem, padem czy goto, ale śrubami azymutu i elewacji, o czym informują odpowiednie komunikaty

:-) Lubię pomagać jak potrafię :-)

Masz rację z tą najnowszą wersją - sam jej używam i nie sprawdziłem jaka jest na stronce.

Dzięki za uzupełnienie.

 

Pozwoliłem sobie ,,spedeefić" Twojego tutka z uwzględnieniem poprawki sumasa.

Kawał dobrej roboty Pawle - GRATULUJĘ :icon_biggrin:

Pewnie - im większej ilości ludzi się przyda tym lepiej :-)

 

Jak na coś jeszcze wpadnę co znam na tyle by tutorialować to napiszę :-)

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar przetestować, ale napotkałem na pewien problem. Plate solve działa ładnie, w Telescope Image Center from PinPoint też, ale po wybraniu Sync, synchronizacja nie następuje. Za to w jednym z okien ASCOM z logiem wywala "Sync Data too big". Jest coś, o czym zapomniałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, nie do końca rozumiem problem....

 

Robisz zdjęcie -> Plate solve -> obserwatory control -> Telescope -> Sync -> solved position

 

i masz zsynchronizowany montaż z miejscem na niebie.

Potem odpalasz PAM'a i klepiesz "RUN" i cała robota :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz za dużo punktów "koordynacyjnych" w EQmodzie i juz kolejnego nie może dodać,

 

odpal EQmoda i jak się połączy z montażem to odparkuj, rozwiń okienko (advanced) i mniej więcej po środku masz okno synchronizacji, w PG rogu tegoż okienka w takim polu powinieneś mieć liczbę określającą liczbę punków synchronizacji EQmoda. Jeśli jest tam wartość większa niż 0 to po lewej stronie tej liczby masz przycisk takiej karteczki ze znaczkiem "X" na niej - naciśnij to i w ten sposób wykasujesz punkty z eqmoda.

 

Sorka, że tak opisowo, ale z pamięci piszę :-) Jak uda mi się odpalić EQmoda tutaj to wkleję screen

 

Następnie spróbuj ponownie zsynchronizować przez Maxima.

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość chyba faktycznie była większa, niż 45*, więc pewnie to było przyczyną błędów. Choć komunikat o błędzie mógłby być trochę jaśniejsze, bo z tego, co pisało, to nie było wiadomo o co chodzi. Jak będę miał znowu niebo i montaż, to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stężnicy nie parkowałem w ostatni dzień, bo było nagłe załamanie pogody i nie pomyślałem o tym. Dodatkowo nie wiem, czy ktoś nie korzystał w międzyczasie z tego montażu.

O jakim szukaniu mówisz? Plate solve trwał chwilkę, bo ustawiłem montaż ręcznie na Wegę i w "Approx. center" wpisałem jej położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - czy EQmod był włączony? jeśli tak to musisz zaparkować montaż, odsprzęglić i przesunąć do pozycji "zaparkowanej", następnie zasprzęglić i użyć GoTo do Vegi, niech Maxim pobierze sobie dane z fit'a do plate solvingu. Nie zapomnij usunąć danych sychronizacyjnych z EQmoda

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - racja - Ty fotografujesz Canonem. Przepraszam za pomyłkę.

 

Faktycznie musisz zrobić tak, że robisz (z pozycji zaparkowanej) GoTo do np Vegi, robisz klatkę, wpisujesz przybliżoną pozycję do PS i robisz PS...

 

Ale czy PAM będzie działał z DSLR to nie wiem :-(

On porównuje pozycje teleskopu z EQmoda z PS zdjęcia.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odkopuję trochę temat, ale właśnie niedawno wreszcie przetestowałem ten program. Chciałbym się zapytać, na ile można mu ufać, tzn czy te wartości błędu, które podaje są pewne? Wg niego ustawiłem lunetką z błędem az 14', alt 0,5'. alt zaskakująco dobry, ale az aż mi się nie chce wierzyć, że tak słabo, przecież 14' to wyraźnie widoczna odległość w lunetce - to ok 1/3 odległości polarnej od bieguna. Po 2 przebiegach zeszedłem z az do 5', ale alt się zwiększył do 4'. Najdziwniejsze było jednak to, że podczas przesuwania gwiazdy śrubami az lub alt gwiazda nie szła wcale równo po tej narysowanej lini, tylko złaziła z niej (szła po lini nachylonej o jakieś 20 stopni do tej wyrysowanej), a więc nie dało się ustawić gwiazdy dokładnie na krzyżyk. To nie wskazuje na dokładność tego programu.

 

Niestety w HEQ5 o ile ustawianie AZ jeszcze idzie łatwo, to ALT to już istna mordęga, palce bolą niemiłosiernie od szarpania tej przeklętej śruby od strony lunetki. Dokładność takiego szarpania jest żadna i trzeba wielu prób, żeby to ustawić prawidłowo.

 

Zastanawiam się jeszcze nad tym, czy w ogóle jest sens takiej zabawy? Czy to da jakąś zauważalną korzyść, jeśli używam guidingu?

 

Poprzednio kilka razy próbowałem poprawiać biegun za pomocą "polar re-aligment" z SynScan. Błąd mierzony przez niego z reguły wynosił po 5' po ustawieniu lunetką. W zasadzie, to ta funkcja z SynScan jest bardzo podobna do PAMa, ciekawe, czy liczą to podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Najdziwniejsze było jednak to, że podczas przesuwania gwiazdy śrubami az lub alt gwiazda nie szła wcale równo po tej narysowanej lini, tylko złaziła z niej (szła po lini nachylonej o jakieś 20 stopni do tej wyrysowanej), a więc nie dało się ustawić gwiazdy dokładnie na krzyżyk. To nie wskazuje na dokładność tego programu...

 

Takie zachowanie świadczy jedynie o nie dość dokładnie wypoziomowanym montażu. Jeśli nie jest wypoziomowany, przesunięcie w Az zmienia także elewację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję trochę temat, ale właśnie niedawno wreszcie przetestowałem ten program. Chciałbym się zapytać, na ile można mu ufać, tzn czy te wartości błędu, które podaje są pewne? Wg niego ustawiłem lunetką z błędem az 14', alt 0,5'. alt zaskakująco dobry, ale az aż mi się nie chce wierzyć, że tak słabo, przecież 14' to wyraźnie widoczna odległość w lunetce - to ok 1/3 odległości polarnej od bieguna. Po 2 przebiegach zeszedłem z az do 5', ale alt się zwiększył do 4'.

PAM jest dokładny na J2000, nie na JNOW więc faktyczne położenie Polaris w lunetce będzie inne niż "jak myśli PAM".

Ja spokojnie schodzę PAMem poniżej 3'

 

Jeśli chodzi o zmianę az przy ruszaniu alt i odwrotnie to Loki Ci odpowiedział.

Przy użytkowaniu PAM'a zauważyłem jeden mankament - przy słabszych warunkach "niebowych" czyli np jak robię zdjęcia w warszawie to PAM ma tendencje do złych przeliczeń - robię wtedy 2 przebiegi bez korekcji, żeby potwierdzić błąd jaki wskazuje.

 

Najdziwniejsze było jednak to, że podczas przesuwania gwiazdy śrubami az lub alt gwiazda nie szła wcale równo po tej narysowanej lini, tylko złaziła z niej (szła po lini nachylonej o jakieś 20 stopni do tej wyrysowanej), a więc nie dało się ustawić gwiazdy dokładnie na krzyżyk. To nie wskazuje na dokładność tego programu.

PAM jest dokładny (na J2000) - nie używam tej opcji którą opisujesz, wiem o ile mam przekręcić śruby, żeby przesunąć o określoną odległość. Kiedyś z tego korzystałem i starałem się przesunąć gwiazdę jak najbliżej centrum.

 

 

Zastanawiam się jeszcze nad tym, czy w ogóle jest sens takiej zabawy? Czy to da jakąś zauważalną korzyść, jeśli używam guidingu?

Jak mam dobre warunki seeeingowe to po ustawieniu PAM'em korekty w deklinacji mam raz na 3-5 minut (w zależności od dokładności ustawienia), więc zawsze staram się zejść poniżej 4' (zajmuje to jakieś 5-10min czasu)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż poziomowałem przed ustawianiem na biegun, oczywiście pewnie nie było idealnie, ale raczej takiego błędu to nie powinno powodować.

W sprawie tego J2000, to jest to chyba bardzo istotna sprawa, bo przecież różnica w położeniu polarnej między J2000, a JNOW wynosi prawie 5'. Czyli jeśli ustawiasz z dokładnością do 4', to się może okazać, że trafiłeś w punkt, albo masz rzeczywisty błąd 9'. Jak myślisz, na który rok jest zrobiona lunetka? W tutorialu pisałeś, że przygotowują wersję dla JNow, czy wiadomo już coś więcej?

Ja ustawiałem w trakcie pełni z Wieliczki, czyli stan nieba był beznadziejny, może to też wpłynęło na dokładność pomiarów.

Szkoda, że nie znalazłem w nocy opcji, żeby ustawiać z binowaniem kamery, bo wtedy pewnie by mi to zajęło jakieś 3x mniej czasu, a tak to się męczyłem z tym długim przesyłaniem zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
PAMIĘTAJMY - jak wykonujemy drugi (i kolejny) przebieg PAM'a musimy ustawić synchronizację teleskopu - program musi wiedzieć gdzie celuje teleskop przed rozpoczęciem działania PAM'a.

 

Warto tu wspomnieć że wielokrotna synchronizacja w połączeniu z mechaniczną regulacją pozycji montażu wprowadza EQMOD w błąd w efekcie czego:

- EQMOD nie przesuwa teleskopu w zadane miejsce

- weryfikacja ustawienia z innego miejsca na nowo wskazuje błąd ustawienia

- brak możliwości ustawienia montażu z PAM

 

doraźną metodą pozbycia się problemu to usunięcie punktów synchronizacyjnych z EQMOD - jak powinien być ustawiony EQMOD aby przy synchronizacji nie zapisywał automatycznie punktów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.