Skocz do zawartości

PoleAlignMax - PAM Tutorial


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba EQMOD przełączyć na "dialog mode".

 

dargeo - nie powiem że aplikacja nie doprowadziła mnie do rozpaczy ale "zaprzyjaźniłem się z ta francą" więc jak coś nie wiesz to pytaj może akurat uda się problem rozwiązać.

w moim wątku "sprzęt zakupiony" jest od cholery pytań :) od wątku

#971

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna aktualizacja :)

 

Ponieważ jest to jedyny program który umożliwia ustawienie na polarną w miejscu z bardzo ograniczoną widocznością a zarazem nie używa on czasochłonnej metody dryftu postanawiałem się podoktoryzowac jeszcze nad zwiększeniem jego dokładność - niestety nawet dokładność 0,0 arcmin nie jest już wystarczająca. Jak pewnie wszyscy wiedzą z powodu precesji położenie bieguna uległo od

J2000 przesunięciu i w tej chwili biegun znajduje się około 5' od swojego położenia z roku 2000. Stosując zasadę że ustawienie około 1' błędu PAM wystarcza jest niespecjalne bo w zależności od ustawienia błąd może się skumulować lub zmniejszyć.

 

Jest na to rozwiązanie - z grupy dyskusyjnej Yahoo FMaxUG można ściągnąć plik excela JNow-J2000 v1_5 który po uzupełnieniu pokazuje jaki błąd w PAM należy mieć w elewacji i azymucie aby wskazanie było prawidłowe.

 

Może znalazł by się programista który przepisał by te perę reguł do czegoś nie wymagającego excela - a gdyby to coś ściągało koordynaty z EQMODA to już by było idealnie ;)

 

P.S.

Nie mogę zrozumieć dalczego FocusMax jest rozwijany a PAM nie :swear:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie, tylko trochę kłopotliwe, bo chyba z tą poprawką nie da się już używać funkcji pokazywania korekty na gwieździe (tej funkcji, która rysuje linię po której trzeba przesunąć gwiazdę, żeby ustawić precyzyjnie)? Trzeba robić na oko na podstawie samych wartości błędów.

Ale aż dziwne, że ten program nie uwzględnia tak podstawowej rzeczy, jaką jest precesja :( Nie da się jakoś dostać do źródła PAM i w nim pogrzebać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na ichniejszym forum, że mieli wydać nową wersję - niestety do dziś nic nie wiadomo na temat update'u.

Chociaż odkąd używam montażu z przekoszoną lunetką (półtora roku) to ustawiam PAM'em i nigdy nie miałem problemów z prowadzeniem - więc wg mnie szukanie takich dziur to lekka przesada na chwilę obecną - chyba, że - jak to zombi nazwał - można się doktoryzować.

 

Swoją drogą - mogli by wydać poprawkę do tego programu - choć programistą nie jestem to wydaje mi się, że to nie jest zbyt dużo pracy.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie, tylko trochę kłopotliwe, bo chyba z tą poprawką nie da się już używać funkcji pokazywania korekty na gwieździe (tej funkcji, która rysuje linię po której trzeba przesunąć gwiazdę, żeby ustawić precyzyjnie)? Trzeba robić na oko na podstawie samych wartości błędów.

Ale aż dziwne, że ten program nie uwzględnia tak podstawowej rzeczy, jaką jest precesja :( Nie da się jakoś dostać do źródła PAM i w nim pogrzebać?

 

Właśnie jest na odwrót - dzięki pokazywaniu gwiazdy jest łatwiej ustawić właściwy błąd - dajmy na to masz błąd 3 a masz mieć 6 - to przesuwasz drugie tyle od celu i już masz ;)

 

 

Czytałem na ichniejszym forum, że mieli wydać nową wersję - niestety do dziś nic nie wiadomo na temat update'u.

Chociaż odkąd używam montażu z przekoszoną lunetką (półtora roku) to ustawiam PAM'em i nigdy nie miałem problemów z prowadzeniem - więc wg mnie szukanie takich dziur to lekka przesada na chwilę obecną - chyba, że - jak to zombi nazwał - można się doktoryzować.

 

Swoją drogą - mogli by wydać poprawkę do tego programu - choć programistą nie jestem to wydaje mi się, że to nie jest zbyt dużo pracy.

 

P.

 

Nie zgodzę się że to jest tylko doktoryzowanie - wczoraj wypróbowałem tą metodę i dało to oszałamiający efekt 0.8' błędu rzeczywistego ! Pierwszy raz zajęło mi to trochę czasu ale po opracowaniu techniki (jak wyżej) poszło już bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, ależ ja nie podważam Twojego wyniku przez "zagłębienie się w temacie" - super, że Ci wyszedł taki wynik.

Dla mnie po prostu jest to zbędna strata czasu, skoro zdjęcia da się robić bez żadnych dodatkowych poprawek :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle ale to nie jest wcale strata czasu - otwierasz plik - 5s (w zależności od szybkości komputera) , sprawdzasz błąd (3 s jeżeli zapamiętasz, 15 s jeżeli potrzebujesz gdzieś zapisać) w elewacji i azymucie i resztę robisz jak do tej pory tylko nie ustawiasz do zera tylko do odczytanego błędu ~30s straty - a zysk to średnio 5' lepsze ustawienie ;) . Pawle - spróbuj, popatrz na wykres korekt a potem mi powiesz czy to była strata czasu ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ściągnąłem PAM i po rozpakowaniu i próby uruchomieniu wyskakują mi różne komunikaty.

PAM error.JPG

Mam zainstalowany Maxim,lecz bez katalogów gwiazd do Pinpointa.Czy w tym jest problem,czy PAM powinien się automatycznie uruchomić?

Sprawdzałem na dwóch laptopach z XP SP3 i za każdym razem jest tak samo.

Będę wdzięczny za pomoc :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś co ściągnąłeś to tylko aktualizacja - najpierw ściągasz instalkę (która zniknęła z miejsca gdzie zawsze była) a potem nadpisujesz tym co ściągnąłeś - to na początek.

 

O tu widzę się jeszcze ostał http://www.arizonaskys.com/downloads/focusmax/

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 lata później...
  • 7 miesięcy temu...

Okej mam dużą prośbę, tym razem trochę się natrudziłem i kilka godzin szukałem tego sam(tak chodzi o pole align max), ale nie mogę nigdzie znaleźć działającego linka, ten link w tym temacie wygasł , link na stronie softa zniknął, linki w 10 forach z tematem o tym sofcie wygasły...Więc jeżeli ktoś ma zainstalowany ten program to proszę o udostępnienie go tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.