Skocz do zawartości

Czarna rozpacz...


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrze super wyszło! Jak na tego typu montaż to wręcz rewelacyjnie!

Powiem na pocieszenie Twoich zmagań z AW, że to najlepsze zdjęcia M31 z AW, czy AT jakie widziałem. Niejeden z poważnym setupem może pomarzyć o takich wynikach.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to dziwi (szczerze mówiąc). Montaż miałem rozjechany, zawarłem zgniły kompromis między dokładnością prowadzenia i czasem naświetlania, nie spodziewałem się takiego zdjęcia, jak i Waszych reakcji. Z tego wniosek, że zgniły kompromis nie zawsze jest zły. Mam też i drugą myśl. Może koncentrować się na ustawieniu azymutu (stosunkowo łatwe), mając deklinację ustawioną tylko zgrubnie. Potem wycelować w obiekt, zrobić testowe klatki i dotąd regulować deklinacją, aż przy zadanym czasie nie będzie rozjazdu gwiazd. W ten sposób byłaby większa szansa na to, żeby uzyskać nieporuszone klatki. Zestaw mam dosyć sztywny, ale nie aż tak, by ustawienie przetrwało przestawienie aparatu z lokalizacji południowej np. na zenit. Zakładając, że pod wpływem ugięcia rozjedzie się deklinacja a azymut zostanie w miejscu, byłaby szansa dostroić deklinację gdy już aparat wycelowany w obiekt, zamiast modlić się, żeby się nic przy kadrowaniu nie rozjechało...

Zależy mi na zdjęciach z 400mm. Raz dlatego, że niebo nagle robi się większe, a po drugie 400-tka ma tylko 7 soczewek, podczas gdy w 70-200 jest ich ponad dwadzieścia. W astro-optyce raczej dąży się do zmniejszenia liczby szkła na drodze foton - matryca, dlatego mam nadzieję, że dłuższy obiektyw okaże się lepszy i to zdjęcie poniekąd to potwierdza. W narożnikach są całkiem przyzwoite gwiazdki, a w 70-200 są trójkąty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, proszę, ja nie mogę już patrzeć, jak Ty się męczysz drążąc temat dłuższych ogniskowych. Zdjęcie ładne, ale jakim kosztem? Zainteresuj się guidingiem (należy Ci się), a AW zostaw sobie do super szerokich kadrów :).

 

Robson AW też ma port guide. Niestety przy wykorzystaniu guide zestaw robi się już "odrobinę" mniej mobilny i "mniej szybki", a do takich zadań moim zdaniem jest on stworzony. Przerabiałem to na własnej skórze i poszedłem w inny kompromis - AW szybkie sesje plenerowo-wyjazdowe, a stacjonarnie większy montaż typu Heq5 z dłuższą ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykorzysta jakis guider "stand alone" to może nie będzie tak źle? Tyle że wcześniej czy później trzeba też guidować DEC :(

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam węża w kieszeni. Chciałem robić proste astro z wykorzystaniem sprzętu fotograficznego - maximum efektu za minimum inwestycji. Pomęczę się jeszcze trochę, bo uważam, że brakuje mi doświadczenia, żeby rezygnować z tego setup-u już teraz i zaczynać z dorosłym zestawem. Frycowe 'cza' zapłacić. Gdybym sobie kupił takie wypasy jak ma Adam, to miałbym super wygodnie, ale uciekłoby sporo radochy i dużo wiedzy. Do wypasów trzeba dorastać, więc na razie AW, a potem może któryś "HEQ." Nad prowadzeniem rektascencji intensywnie myślę. Pewnie prędzej czy później do tej decyzji dorosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson AW też ma port guide. Niestety przy wykorzystaniu guide zestaw robi się już "odrobinę" mniej mobilny i "mniej szybki", a do takich zadań moim zdaniem jest on stworzony. Przerabiałem to na własnej skórze i poszedłem w inny kompromis - AW szybkie sesje plenerowo-wyjazdowe, a stacjonarnie większy montaż typu Heq5 z dłuższą ogniskową.

Nie chodziło mi o guide w AW, bo tak jak piszesz mijałoby sie to z powołaniem :) . Myślałem natomiast o jakimś stacjonarnym montażu. Twoja opcja (2 montaże), to już bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.