Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Obszar 1967 cały czas mocno aktywny.Wczoraj o godz. 17:07 CET doszło w jego strefie do rozbłysku klasy M6.6 połączonego z dość słabym koronalnym wyrzutem masy. Nawet jeśli grupa przesunie się na środek tarczy to i tak nie możemy liczyć na silne zorze polarne, nie mówiąc już o naszych szerekościach.A to dlatego ponieważ jest zbyt nisko tarczy słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie cudem, ale widziałem. Dlaczego cudem? Bo o zachodzie pojawił się nad sąsiednimi blokami pasek nieba szeroki najwyżej na 3 stopnie. Na ten pasek weszło chylące się na zachód Słońce a ja na nie czekałem z lornetą 20x77 z filtrem i na statywie. Widoczność fatalna, powietrze wprost tańczące ale główną grupę było widać, choć rozmazaną i drżącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe, żeby plamy słoneczne widoczne były nieuzbrojonym okiem? Pytam, bo dziś rano oglądałem wschód słońca, warunki były bardzo dobre, ani jednej chmurki i przejrzyste powietrze. No i głowę dam, że widziałem na tarczy słońca małą czarną kropkę. Kilka razy odwracałem wzrok, aby po chwili spojrzeć ponownie, i kropka ewidentnie tam była. Trwało to może ze 2 minuty, potem słońce stało się zbyt jasne. Czy rzeczywiście mogłem widzieć plamę słoneczną (albo ich grupę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście mogłem widzieć plamę słoneczną (albo ich grupę)?

 

oczywiście da się zaobserwować plamy zupelnie gołym okiem gdy blask słońca jest stłumiony przez grubą warstwę powietrza lub chmury - odpowiednie warunki i odpowiednio duże plamy nie zdarzają się zbyt często więc uważaj się za szczęściarza! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jakby mogło mnie tu zabraknąć ? cool.png

 

Nie pisał bym tu gdyby nie że dziś mission completed na 99% afro.gif

Od trzech dni (poniedziałek wtorek i dziś) dopisywała piękna pogoda za dnia (nie to co w nocy) więc szkoda by tego jakoś nie wykorzystać, szczególnie ze względu na wielkie plamy. Ja takich plamek to widziałem już nie jedna gołym okiem i z filtrem i bez. Pomyślałem że wezmę ze sobą filtr ND5 na lekcje, pokazać Słoneczko swojej klasie.

Udało się na ostatniej przerwie. Wyciągnąłem filterek, powiedziałem o co chodzi i znają ludzi z mojej klasy zdziwiłem się że takie tłumy. Aż 6 osób azn.gif na 20 lub 21 bo już nie pamiętam ile nas było. To aż 30% wszystkich blink.png Powiem szczerze że nie którzy widzieli plamy bez podpowiedzi w rodzaj: "widzisz tylko samo kółko czy jeszcze coś na nim ?" O dziwo koleżanka widziała dwie plamki ! Ja dopiero po przyjeździe do domu zweryfikowałem na spokojnie że są tam dwie (wiedziałem bo widziałem zdjęcie ale na żywo od razu nie).

Jestem zadowolony z misji. Teraz przy jakiś zjawiskach też będę zabierał sprzęt lub wiedzę.

 

Pozdrawiam Karol (CYK)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj możemy zobaczyć aż dwie plamy gołym okiem! :) Tą wyżej widać nieco gorzej.

 

Już wczoraj i przedwczoraj byłem w stanie ją dostrzec. Na pewno można było wcześniej, ale nie miałem dobrych warunków. Jeszcze dzisiaj powinno udać się dostrzec po raz trzeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Od rana zerkam na Słońce gołym okiem + folia ND5. Kompleks plam z grupy 2192 jest na tyle rozległy, że gołym okiem widać wyraźnie separację na dwie główne plamy tworzące wyraźną położoną ósemkę a momentami majaczy trzecia plamka i pojawia się trójkątny zarys kompleksu. Coś niesamowitego! B)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.