Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Autor: Adam_Jesion | lip 25 2013 14:12 | 49 komentarze

Przygotowuję fajny (mam nadzieję) projekt warsztatowy powiązany z nadchodzącym jubileuszowym zlotem w Bieszczadach. Ma on być w pewnym sensie preludium, albo może lepiej - poligonem testowym przed nadchodzącymi video-tutorialami mojego autorstwa (przełamuję się).

Ponieważ obchodzimy wszyscy 10 urodziny Astropolis, to postanowiłem wyłożyć dla was coś od siebie. Warsztaty z założenia będą w pełni darmowe, choć zorganizowane w modelu, który na świecie jest płatny i kosztuje sporo. Ostatnia takie warsztaty, na których byłem (Tony Halas) kosztowały uczestników 600-800$ za kilkugodzinną sesję. Jesienią wybieram się do Adama Blocka i nawet nie chcę mówić, ile mnie przyjemność będzie kosztować.

W czasie kilku godzin będę chciał Wam przekazać wszystko to, co sam się przez te kilkanaście lat nauczyłem. Może przesadzam, bo wszystkiego nie da się w takim czasie zademonstrować, ale na pewno postaram się, żeby było "mięsiście".

Żeby ten projekt miał sens, grupę muszą mocno ograniczyć. Sądzę, że nie powinno być więcej niż 10-15 osób. Metodologia wymaga, żeby z każdym można było przepracować na jego komputerze niejasności. Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy już coś tam w astrofotografii robią i wiedzą, co to jest Photoshop, czy Maxim - choć oczywiście bez przesady. Techniki które pokażę na warsztatach będą powtarzalne przez każdego myślącego człowieka.

Tu dochodzimy do pytania. Czy macie jakieś swoje przemyślenia, jak takie warsztaty powinny wyglądać? Może jakieś pomysły? Mimo, że mam na to swoją wizję, to z radością ją uzupełnię o specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane proszę o odnotowanie tej chęci w tym wątku. 

Wstępny plan warsztatów:

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

PS. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do posiadania swojego komputera wraz z oprogramowaniem (Photoshop CC i MaximDL). Obywa można ściągnąć w wersji testowej, gdyby ktoś nie posiadał.

PS2. Poza samymi warsztatami uczestnikom warsztatów będę służył poradą przez cały zlot. Macie wyjechać z imprezy naładowani nowymi astrofotograficznymi wyzwaniami.

NEAIC_1_1.jpg NEAIC_1_3.jpg NEAIC_1_4.jpg NEAIC_1_5.jpg

+19

Zdjęcie

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

* * * * * 1 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18374 postów

*
Popularny

Przygotowuję fajny (mam nadzieję) projekt warsztatowy powiązany z nadchodzącym jubileuszowym zlotem w Bieszczadach. Ma on być w pewnym sensie preludium, albo może lepiej - poligonem testowym przed nadchodzącymi video-tutorialami mojego autorstwa (przełamuję się).

Ponieważ obchodzimy wszyscy 10 urodziny Astropolis, to postanowiłem wyłożyć dla was coś od siebie. Warsztaty z założenia będą w pełni darmowe, choć zorganizowane w modelu, który na świecie jest płatny i kosztuje sporo. Ostatnia takie warsztaty, na których byłem (Tony Halas) kosztowały uczestników 600-800$ za kilkugodzinną sesję. Jesienią wybieram się do Adama Blocka i nawet nie chcę mówić, ile mnie przyjemność będzie kosztować.

W czasie kilku godzin będę chciał Wam przekazać wszystko to, co sam się przez te kilkanaście lat nauczyłem. Może przesadzam, bo wszystkiego nie da się w takim czasie zademonstrować, ale na pewno postaram się, żeby było "mięsiście".

Żeby ten projekt miał sens, grupę muszą mocno ograniczyć. Sądzę, że nie powinno być więcej niż 10-15 osób. Metodologia wymaga, żeby z każdym można było przepracować na jego komputerze niejasności. Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy już coś tam w astrofotografii robią i wiedzą, co to jest Photoshop, czy Maxim - choć oczywiście bez przesady. Techniki które pokażę na warsztatach będą powtarzalne przez każdego myślącego człowieka.

Tu dochodzimy do pytania. Czy macie jakieś swoje przemyślenia, jak takie warsztaty powinny wyglądać? Może jakieś pomysły? Mimo, że mam na to swoją wizję, to z radością ją uzupełnię o specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane proszę o odnotowanie tej chęci w tym wątku. 

Wstępny plan warsztatów:

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

PS. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do posiadania swojego komputera wraz z oprogramowaniem (Photoshop CC i MaximDL). Obywa można ściągnąć w wersji testowej, gdyby ktoś nie posiadał.

PS2. Poza samymi warsztatami uczestnikom warsztatów będę służył poradą przez cały zlot. Macie wyjechać z imprezy naładowani nowymi astrofotograficznymi wyzwaniami.

NEAIC_1_1.jpg NEAIC_1_3.jpg NEAIC_1_4.jpg NEAIC_1_5.jpg

+19

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Za zapowiedź tych warsztatów posłuży ten testowy filmik, który już widzieliście w innym wątku. Dosyć dobrze obrazuje zakres tematyczny takiego meetingu:

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

AWE

AWE

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 328 postów

Bardzo chętnie chciałbym zwiększyć swoje umiejętności. :yes:

Zgłaszam akces na uczestnika warsztatów.

AWE

0

Omegon APO 126, VX10, NEQ6, Atik 383L+, Atik Titan, QHY5IIL, obserwatorium

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów

Zastanawiałem się czy jechać, ale te warsztaty mnie zdecydowanie przekonały. Zaraz zarejestruje się, wpłacam pieniądze i już teraz zgłaszam akces na uczestnika warsztatów :)

Pozdrawiam,

Krzysiek  

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2758 postów

Zapowiada się intensywny koniec sierpnia - początek września w kwestii astrofoto. Chętnie wezmę udział.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 8620 postów
Oby tylko pogoda dopisała to będzie naprawdę dużo roboty :)
0
Czystego nieba!
Moja strona : http://www.astrofun.pl

ŁukaszRachuna

ŁukaszRachuna

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 474 postów

Ja też się piszę. W najbliższych miesiącach chcę kupić kamerę, więc potrzebuję nowych informacji.

0
Syncia 8'' dobson, Synta 6'' do foto, Synta 70/500 do guide, Synta HEQ5 Pro Syntrek, ale sie rozSyntowałem :) Do tego canon 350D mod. , SPC900 do guide. Jupiter, Tair i inne.

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Dzięki za zainteresowanie. A jakieś wymagania/pomysły?

Bardzo chciałbym to przygotować tak, żeby został z tego jakiś standard na przyszłość (do rozwijania).

0

AstroKingS.png

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2758 postów

Jeśli będzie korzystał z zewnętrznych pluginów, to najlepiej, jakbyś podał wcześniej nazwy lub skąd je pobrać.

Warto też pomyśleć o dobrym miejscu/czasie na takie warsztaty. Jadalnia w Stężnicy jest duża, ale okien nie można tam było zasłonić i na rzutniku nie było kompletnie nic widać (rzutnik też nie był pierwszej klasy).

Może w trakcie prowadzenia warto by robić screenshoty pewnych newralgicznych momentów obróbki. Łatwiej sobie później przypomnieć, jeśli coś wypadnie z głowy.

Nie brałem udziału w tego typu warsztatach, więc nie mam zbyt wiele pomysłów.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Dzięki za info z oknami. Załatwimy to wcześniej. Rzutnik też.

0

AstroKingS.png

Szymek_O

Szymek_O

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1658 postów

Adam tylko z tymi rzutnikami to jest jakaś porażka, to najsłabszy element....

0

Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, ASA DDM60, QHY163M, QHY163C, obserwatorium

http://www.facebook....astrophotograph

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Przywieziemy rzutnik.

0

AstroKingS.png

PawelBe

PawelBe

astronomy is my life

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 864 postów

A może by tak profilaktycznie nagrał takie warsztaty. Może kiedyś się przyda dodatkowo do tutoriali.

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Niet. To jedna z niewielu moich próśb - zero nagrywania.

0

AstroKingS.png

PawelBe

PawelBe

astronomy is my life

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 864 postów

Ale zdjęcia oczywiście wchodzą w grę :) ??

0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warsztaty, zlot, bieszczady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników