Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Autor: Adam_Jesion | lip 25 2013 14:12 | 49 komentarze

Przygotowuję fajny (mam nadzieję) projekt warsztatowy powiązany z nadchodzącym jubileuszowym zlotem w Bieszczadach. Ma on być w pewnym sensie preludium, albo może lepiej - poligonem testowym przed nadchodzącymi video-tutorialami mojego autorstwa (przełamuję się).

Ponieważ obchodzimy wszyscy 10 urodziny Astropolis, to postanowiłem wyłożyć dla was coś od siebie. Warsztaty z założenia będą w pełni darmowe, choć zorganizowane w modelu, który na świecie jest płatny i kosztuje sporo. Ostatnia takie warsztaty, na których byłem (Tony Halas) kosztowały uczestników 600-800$ za kilkugodzinną sesję. Jesienią wybieram się do Adama Blocka i nawet nie chcę mówić, ile mnie przyjemność będzie kosztować.

W czasie kilku godzin będę chciał Wam przekazać wszystko to, co sam się przez te kilkanaście lat nauczyłem. Może przesadzam, bo wszystkiego nie da się w takim czasie zademonstrować, ale na pewno postaram się, żeby było "mięsiście".

Żeby ten projekt miał sens, grupę muszą mocno ograniczyć. Sądzę, że nie powinno być więcej niż 10-15 osób. Metodologia wymaga, żeby z każdym można było przepracować na jego komputerze niejasności. Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy już coś tam w astrofotografii robią i wiedzą, co to jest Photoshop, czy Maxim - choć oczywiście bez przesady. Techniki które pokażę na warsztatach będą powtarzalne przez każdego myślącego człowieka.

Tu dochodzimy do pytania. Czy macie jakieś swoje przemyślenia, jak takie warsztaty powinny wyglądać? Może jakieś pomysły? Mimo, że mam na to swoją wizję, to z radością ją uzupełnię o specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane proszę o odnotowanie tej chęci w tym wątku. 

Wstępny plan warsztatów:

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

PS. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do posiadania swojego komputera wraz z oprogramowaniem (Photoshop CC i MaximDL). Obywa można ściągnąć w wersji testowej, gdyby ktoś nie posiadał.

PS2. Poza samymi warsztatami uczestnikom warsztatów będę służył poradą przez cały zlot. Macie wyjechać z imprezy naładowani nowymi astrofotograficznymi wyzwaniami.

NEAIC_1_1.jpg NEAIC_1_3.jpg NEAIC_1_4.jpg NEAIC_1_5.jpg

+19

Zdjęcie

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

* * * * * 1 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18374 postów

Jak załatwisz obiekt z dużymi oczami, który warto będzie fotografować, to tak. W przeciwnym wypadku - niet ;)))

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

leslav

leslav

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 17 postów
Witam, Super pomysł z tym kursem! Bardzo bym chciał wziąć w nim udział więc jeśli są miejsca to proszę mnie zapisać.

pozdrawiam
Lesław
0

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów

Adam, pytasz o formę kursu i oczekiwania - mam chwilę to parę zdań, jeśli chodzi o mnie: z tego co się orientuje to większość zdjęć, w zależności od obiektu - poza jakimiś skrajnymi przypadkami - obrabia się według określonego schematu. Czyli jak mamy mgławicę, to zwykle jest to Ha+RGB (pierwszy schemat) lub Narrowband - Ha+SII+OIII (drugi schemat). Jak mamy galaktykę - to L+RGB (trzeci schemat). Gromady gwiazd chyba rzadziej są fotografowane, więc nie uwzględniam - choć domyślam się że dla nich jest jeszcze inna "ścieżka postępowania". Pewne czynności, co jasne, w każdym z tych schematów się powtarzają. 

Nie wiem jak długo przewidujesz te warsztaty (godzina, dwie, trzy), ale dla mnie idealnie by było po prostu zobaczyć, z jakimś Twoim tłumaczeniem i wsparciem jak wygląda "ścieżka" postępowania w przypadku każdego z tych trzech schematów - począwszy od TIFFa zestackowanego w Maximie do zapisania pliku, jako JPG, gotowego do umieszczenia w sieci. Jeśli braknie czasu - to przynajmniej pokazania jednej ścieżki postępowania na jakimś przykładzie, analogicznie tak jak na Twoim filmie umieszczonym wyżej. 

Filmik ten obejrzałem, "małpie" powtórzenie tego co zrobiłeś zajęło chwilę, ale dopiero za drugim razem czy nawet trzecim zrozumiałem po co daną czynność wykonujesz - jaki jest cel postępowania i że poszczególne kroki składają się w logiczną całość. Warsztaty mam nadzieję skrócą cały proces i dadzą pełną jasność co do celu i tych poszczególnych kroków (po co; dlaczego tak, a nie inaczej coś się wykonuje). 

Oczywiście to tylko moja wizja - być może w ogóle się mylę i do każdego zdjęcia podchodzi się inaczej, indywidualnie i raczej trzeba iść w kierunku nauczenia się po prostu pewnych technik postępowania, które będą panaceum na dany problem spotykany w danym zdjęciu (np. odszumianie, wyostrzenie centrum galaktyki, usunięcie fioletowego halo wokół gwiazd na zdjęciu narrowband itp.). Wtedy cały mój wywód idzie do kosza i pozostaje liczyć na to, że na warsztatach jak najwięcej takich technik poznamy :)

Mam też pytania techniczne:

- czy Photoshop i Maxim powinien być w jakiejś minimalnej wersji, aby swobodnie uczestniczyć w warsztatach? 

- jaka wersja językowa Photoshopa obowiązuje - PL czy ENG? 

Pozdrawiam, 

Krzysiek 

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Nie mylisz się - to tak ogólnie. Są podstawowe techniki, wiedza, która zawsze powinna doprowadzić do pewnego poziomu. Dopiero dalej możemy sobie kombinować już wg własnego uznania i wrażliwości estetycznej. Ale warsztat jest warsztatem. 

Co do pytań z końca postu:

ad. 1 - Photoshop raczej wyżej niż CS5, załóżmy, że min. to CS6. Pokażę kilka ciekawy opcji dla astrofotografii, które pojawiły się w nowych wersjach. Ja osobiście będę pracował na CC (choć większość aspektów jest prawie w całości adoptowalna w starszych wersjach). MaximDL nowy.

ad. 1 - Photoshopa należy uczyć się po ENG. Nie będę tu rozwijał kwestii, dlaczego. Po prostu.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Na oko jest z 6 osób. Trochę mało. Dociągniemy do dychy?

0

AstroKingS.png

Massk1

Massk1

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 35 postów

Bardzo chętnie ale czy może być też osoba , która niema sprzętu i ma małe doświadczenie w tej dziedzinie . Chętnie przyjrzał bym się różnym sprzętom żeby móc podjąć decyzję jaki kupić :) .

Pozdrawiam

0

Jazz

Jazz

Astropolis.pl/Astromarket.pl

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 851 postów

Maask1, te zajęcia są raczej skierowane do astrofotografów którzy już robią zdjęcia a chcą nauczyć się czegoś nowego i/lub poprawić swój warsztat. Jeśli chcesz to zgłoś się do mnie w czasie zlotu a ja opowiem Ci o sprzęcie (co będzie to pokaże) i opowiem co i jak na początek.  

0

Pozdrawiam
Jazz1972

Massk1

Massk1

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 35 postów

Jazz , To super takiej wiedzy mi właśnie potrzeba . Jeśli mi się uda i wyjazd dojdzie do realizacji to chętnie się do Ciebie zwrócę o zgłębienie tematu w tej materii .

0

Jazz

Jazz

Astropolis.pl/Astromarket.pl

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 851 postów

Spoko, będę czekał.

0

Pozdrawiam
Jazz1972

Loki

Loki

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1875 postów

Przewidujecie miejsce w audytorium dla wolnych słuchaczy? Przycupnąłbym gdzie kącie i po prostu popaczył. Nie czuję się na siłach, aby brać czynny udział - nie znam kompletnie Maxima, ale popaczenie sporo by mi dało.

0

Andrzej F.

Andrzej F.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Zgłaszam chęć wzięcia udziału w warsztatach astrofotografii.

Pozdrawiam.

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Ok, to chyba mamy wystarczający zespół, żeby przeprowadzić warsztaty. Fajnie. Do zobaczenia.

+1
Post rekomendują: ekolog,

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Warsztaty już za niecałe dwa tygodnia. Czas poinformować uczestników o planie gry. Jak już wspominałem, to pierwsze moje warsztaty i zupełnie nie wiem, co może się na nich wydarzyć i jak wiele czasu będzie potrzebne na podciąganie danych osób (pytania, wsparcie, etc.). Dlatego potraktujcie ten plan, jako zupełnie wstępny rozkład jazdy. Być może warsztaty tak nam się rozdmuchają czasowo, że trzeba będzie pominąć kilka punktów. Oto moja propozycja.

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

+4
Post rekomendują: Iluvatar, Andrzej F., Jazz, PawelBe,

AstroKingS.png

Iluvatar

Iluvatar

Astropolis.pl

• Astrofotografia
  • 2758 postów

Widzę, że będzie co robić. Mam od razu 2 pytanka:

1. Czy przygotujesz jakiś materiał, którym będziemy się zajmować?

2. Czy konieczna będzie wersja Photoshop CC? Widzę, że potrzeba tam co najmniej Windowsa 7, a na starym laptoku mam tylko XP.

0

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D mod, SK804A + Orion SSAG

Do poczytania dla początkujących:
Od laika do astrofotografika - wstęp do astrofotografii autorstwa Jacka Bobowika
Jak połączyć montaż z komputerem

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18374 postów

Ad. 1 - tak, wszyscy dostaną ten sam materiał.

Ad. 2 - raczej tak, bo Photoshop CC ma kilka fajnych rzeczy, przydatnych do astrofoto. Jeżeli będziesz miał starszą wersję, to kilka rzeczy będziesz musiał zrobić inaczej, ale tragedii nie będzie. Nie chcę tu stawiać wymagać, choć podkreślam, że sama prezentacja będzie prowadzona na pakiecie CC.

0

AstroKingS.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warsztaty, zlot, bieszczady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników