Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Autor: Adam_Jesion | lip 25 2013 14:12 | 49 komentarze

Przygotowuję fajny (mam nadzieję) projekt warsztatowy powiązany z nadchodzącym jubileuszowym zlotem w Bieszczadach. Ma on być w pewnym sensie preludium, albo może lepiej - poligonem testowym przed nadchodzącymi video-tutorialami mojego autorstwa (przełamuję się).

Ponieważ obchodzimy wszyscy 10 urodziny Astropolis, to postanowiłem wyłożyć dla was coś od siebie. Warsztaty z założenia będą w pełni darmowe, choć zorganizowane w modelu, który na świecie jest płatny i kosztuje sporo. Ostatnia takie warsztaty, na których byłem (Tony Halas) kosztowały uczestników 600-800$ za kilkugodzinną sesję. Jesienią wybieram się do Adama Blocka i nawet nie chcę mówić, ile mnie przyjemność będzie kosztować.

W czasie kilku godzin będę chciał Wam przekazać wszystko to, co sam się przez te kilkanaście lat nauczyłem. Może przesadzam, bo wszystkiego nie da się w takim czasie zademonstrować, ale na pewno postaram się, żeby było "mięsiście".

Żeby ten projekt miał sens, grupę muszą mocno ograniczyć. Sądzę, że nie powinno być więcej niż 10-15 osób. Metodologia wymaga, żeby z każdym można było przepracować na jego komputerze niejasności. Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy już coś tam w astrofotografii robią i wiedzą, co to jest Photoshop, czy Maxim - choć oczywiście bez przesady. Techniki które pokażę na warsztatach będą powtarzalne przez każdego myślącego człowieka.

Tu dochodzimy do pytania. Czy macie jakieś swoje przemyślenia, jak takie warsztaty powinny wyglądać? Może jakieś pomysły? Mimo, że mam na to swoją wizję, to z radością ją uzupełnię o specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane proszę o odnotowanie tej chęci w tym wątku. 

Wstępny plan warsztatów:

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

PS. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do posiadania swojego komputera wraz z oprogramowaniem (Photoshop CC i MaximDL). Obywa można ściągnąć w wersji testowej, gdyby ktoś nie posiadał.

PS2. Poza samymi warsztatami uczestnikom warsztatów będę służył poradą przez cały zlot. Macie wyjechać z imprezy naładowani nowymi astrofotograficznymi wyzwaniami.

NEAIC_1_1.jpg NEAIC_1_3.jpg NEAIC_1_4.jpg NEAIC_1_5.jpg

+19

Zdjęcie

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

* * * * * 1 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

frugosław

frugosław

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 457 postów
Mam dwa pytania.
-Kiedy pojawią się tutoriale? Niestety nie mogę się wybrać w Bieszczady aby uczestniczyć w nauce.
-Czy fimik o obróbce można skopiować na komputer aby ćwiczyć bez dostępu do internetu?

Frugoslaw
0

ŁukaszRachuna

ŁukaszRachuna

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 472 postów

Ale miałem minę, jak przeczytałem że PS CC chodzi na Win 7 i wyżej. Heh...

0
Syncia 8'' dobson, Synta 6'' do foto, Synta 70/500 do guide, Synta HEQ5 Pro Syntrek, ale sie rozSyntowałem :) Do tego canon 350D mod. , SPC900 do guide. Jupiter, Tair i inne.

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów
Mam dwa pytania.
-Kiedy pojawią się tutoriale? Niestety nie mogę się wybrać w Bieszczady aby uczestniczyć w nauce.
-Czy fimik o obróbce można skopiować na komputer aby ćwiczyć bez dostępu do internetu?

Frugoslaw

Ad. 1 - to kwestia tylko wolnego czasu, żeby to zrobić i zmontować do końca. Czekam na te warsztaty, bo są dla mnie trochę poligonem testowym. Dzięki nim będę wiedział, na które fragmenty wiedzy postawić akcenty, a które są mniej ważne.

Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę. Nie wiem, czy mnie za to spalicie na stosie, czy nie, ale wydaje mi się, że chciałbym zacząć taki zwyczaj, a bez przychodów wiele inicjatyw po prostu nie powstanie. Takie lekcje muszą być w miarę systematyczne, a jak człowiek ma zapłacone, to jest zobowiązany. Czy filmy będzie można ściągać? Pewnie tak. Ja jestem naiwny i wierzę w uczciwość ludzi. Nie mniej, jeżeli ktoś będzie czuł wewnętrzną potrzebę spiracenia moich filmów, splugawienia ciężkiej roboty i puszczenia ich w obieg - trudno. Niech mu będzie na zdrowie, a ja to jakoś przeżyję.

Nie mniej - nie mam zamiaru nikomu utrudniać życia. Chyba, że będę wysyłał to na DVD? Albo na VHS, żeby było trudniej kopiować :)))))))

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

maquu

maquu

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 461 postów
Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę. 

osobiście nie widze w tym nic złego. Teraz za byle szkołę i papierek z którego potem nic nie mają ludzie płacą tyle, że porządne FLI by kupił...:) Też mam parę pytań:

1. jak to planujesz wydawać - konkretną serię wydawaną odcinkami, czy cały pakiet?

2. jeśli to jeszcze nie tajemnica to ile takie tutki +/- by kosztowały?

To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :) 

0

kiedyś coś tam do focenia, a obecnie...lornetka :)

ares96

ares96

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów

Tez nie widze w tym nic zlego, jezeli jest to cos dobrego, a widac, ze jest to wiedza unikatowa, to i watro placic. Przeciez kupujemy platne rzeczy w postaci pluginow, akcji do PSa, ksiazki Wodaskiego/Irelanda etc. Po "samplu" Adama mozna bylo przeczytac zachwyty ludzi, ja szczerze mowiac nie moge doczekac sie recenzji ludzi ktorzy wezma udzial w warsztatach i miec okazje z tego skorzystac, najlepiej w wersji do pobrania :)

0

RC6", TS65Q, HEQ5, ST2000XM, Atik460EX, IDAS, LRGB Astrodon

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów
To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :)

Wystarczy spowolnić odtwarzanie w jakimś programie i wszystko widać "jak na dłoni" :)

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

frugosław

frugosław

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 457 postów

Wystarczy spowolnić odtwarzanie w jakimś programie i wszystko widać "jak na dłoni" :)

W jakim programie? Aby odtworzyc w "innym" programie trzeba film skopiować na dysk?

Frugoslaw
0

Krzysiek Gaudy

Krzysiek Gaudy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów
W jakim programie? Aby odtworzyc w "innym" programie trzeba film skopiować na dysk?

Frugoslaw

Tak, trzeba ściągnąć film na dysk i potem zwykłym Media Playerem pod Windowsem można już spowolnić szybkość odtwarzania.

0

FLI3200ME, NEQ-6, TS 115/800

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Przy okazji zwracam się z prośbą o opinię, bo jak już pisałem w wątku Lokiego, od tego zależy moja pedagogiczna przyszłość ;) Nie szczędźcie krytyki.

Dziękuję wszystkim za udział. Nie ukrywam, że frekwencja zaskoczyła nie tylko mnie. To pokazuje, że chcemy się uczyć. Super.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

KrzysztofZ

KrzysztofZ

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2751 postów

Adam, czy rejestrowałeś te warsztaty - i czy powstanie na ich bazie jakiś tutorial do oglądnięcia ?

0

Astro - Vixen Polarie, Sky Adventurer, TMB 100/800 APO Doublet, Losmandy GM8, GSO Alt/Az, canon 6D modified
Foto - 6D i do tego 6 kg szkła.

Do drukowania - DNP DS40

www.krzysztofzbroszczyk.pl

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów
Adam, czy rejestrowałeś te warsztaty - i czy powstanie na ich bazie jakiś tutorial do oglądnięcia ?

Nic nie rejestrowałem, bo to był zaledwie "test". Tak, jak pisałem, chciałem zobaczyć, czy w ogóle do tego się nadaję. 

A czy będzie z tego coś więcej - zależy od opinii. Ja na razie jestem na stanowisku, że chciałbym ruszyć z serią video i live.

+3
Post rekomendują: jcbo, jolo, ares96,

AstroKingS.png

PawelBe

PawelBe

astronomy is my life

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 863 postów

Ja mam kilka zdjęć z fisheye, wrzucę wieczorem.

+2
Post rekomendują: ekolog, Adam_Jesion,

PawelBe

PawelBe

astronomy is my life

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 863 postów

*
Popularny

Wrzucam na razie jedno zdjęcie jako informacja, że warsztaty te były iście diabelskie :icon_twisted:. A dokładnie, diabelsko fajne!

IMG_8129.jpg

+11

Agatek

Agatek

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 466 postów
Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Dla mnie to wyglądało tak: wchodzę, słucham, nic nie rozumiem, wychodzę :szczerbaty:

A tak na serio, to w filmiku pewnie wrzucę krótki fragment o warsztatach.

+2
Post rekomendują: wimmer, PawelBe,

PawelBe

PawelBe

astronomy is my life

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 863 postów

Dwie fotki z warsztatów.

IMG_8104_IMG_8106-3-images.jpg

IMG_8139.jpg

+3
Post rekomendują: Adam_Jesion, robertEZG, Andrzej F.,

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warsztaty, zlot, bieszczady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników