Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Autor: Adam_Jesion | lip 25 2013 14:12 | 49 komentarze

Przygotowuję fajny (mam nadzieję) projekt warsztatowy powiązany z nadchodzącym jubileuszowym zlotem w Bieszczadach. Ma on być w pewnym sensie preludium, albo może lepiej - poligonem testowym przed nadchodzącymi video-tutorialami mojego autorstwa (przełamuję się).

Ponieważ obchodzimy wszyscy 10 urodziny Astropolis, to postanowiłem wyłożyć dla was coś od siebie. Warsztaty z założenia będą w pełni darmowe, choć zorganizowane w modelu, który na świecie jest płatny i kosztuje sporo. Ostatnia takie warsztaty, na których byłem (Tony Halas) kosztowały uczestników 600-800$ za kilkugodzinną sesję. Jesienią wybieram się do Adama Blocka i nawet nie chcę mówić, ile mnie przyjemność będzie kosztować.

W czasie kilku godzin będę chciał Wam przekazać wszystko to, co sam się przez te kilkanaście lat nauczyłem. Może przesadzam, bo wszystkiego nie da się w takim czasie zademonstrować, ale na pewno postaram się, żeby było "mięsiście".

Żeby ten projekt miał sens, grupę muszą mocno ograniczyć. Sądzę, że nie powinno być więcej niż 10-15 osób. Metodologia wymaga, żeby z każdym można było przepracować na jego komputerze niejasności. Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy już coś tam w astrofotografii robią i wiedzą, co to jest Photoshop, czy Maxim - choć oczywiście bez przesady. Techniki które pokażę na warsztatach będą powtarzalne przez każdego myślącego człowieka.

Tu dochodzimy do pytania. Czy macie jakieś swoje przemyślenia, jak takie warsztaty powinny wyglądać? Może jakieś pomysły? Mimo, że mam na to swoją wizję, to z radością ją uzupełnię o specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane proszę o odnotowanie tej chęci w tym wątku. 

Wstępny plan warsztatów:

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013

Część 1 (1 godzina)

• Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit

Część 2 (2 godziny)

• Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

PS. Każdy uczestnik będzie zobowiązany do posiadania swojego komputera wraz z oprogramowaniem (Photoshop CC i MaximDL). Obywa można ściągnąć w wersji testowej, gdyby ktoś nie posiadał.

PS2. Poza samymi warsztatami uczestnikom warsztatów będę służył poradą przez cały zlot. Macie wyjechać z imprezy naładowani nowymi astrofotograficznymi wyzwaniami.

NEAIC_1_1.jpg NEAIC_1_3.jpg NEAIC_1_4.jpg NEAIC_1_5.jpg

+19

Zdjęcie

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

* * * * * 1 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

m_jq2ak

m_jq2ak

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 919 postów
Wrzucam na razie jedno zdjęcie jako informacja, że warsztaty te były iście diabelskie :icon_twisted:. A dokładnie, diabelsko fajne!

Niestety nie mogłem być, na zlocie, sprawy firmowe. Adam udostępnisz materiał, choćby odpłatnie ?

0

"Szerzenie astronomii, prócz znanych wszystkim iey przysług, nie byłoby ieszcze bez drugiego dla społeczności pożytku: bo ta wysoka umiejętność będąc prawdziwą chlubą i zaszczytem ludzkiego poięcia, w rozwadze tylu wielkich prawd
podnosi umysł do górnieyszych myśli, i czucie do szlachetniejszych poruszeń; a razem wraża wstręt do tego wszystkiego, coby człowieka mogło upodlić i znieważyć.
To czucie godności ludzkiey głęboko wrażone i rozszerzone, byłoby daie mi się wielkim lekarstwem na drobne namiętności, i na przywary wzrastającey cywilizacyi: a zatem silną podporą życia moralnego."

"Trygonometria kulista analitycznie wyłożona z przystosowaniem do rozmiaru Ziemi i do zadań astronomicznych"
Jan Śniadecki

Polecam: http://www.faintfuzz...ingGuides2.html

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

+1
Post rekomendują: m_jq2ak,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Pabami

Pabami

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 666 postów

Przygotuj od razu wersję angielską, grupa docelowa odbiorców znacznie się powiększy.

0
--
Pobiegłem na Księżyc i z powrotem
Półprzytomny w odrętwieniu odwiedzałem coraz bardziej surrealistyczne krajobrazy
Strzępki wspomnień z przed wielu lat mieszały się z rzeczywistością, teraźniejszością i przyszłością
Czas przestał mieć znaczenie
Sen był jawą a jawa snem

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3202 postów

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

Stary odkop.

Czy masz Adam jakieś video?
0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Piotr4d

Piotr4d

Astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1144 postów
Bardziej liczę na drugą edycję warsztatów.
0

SW - 100/900ED, 80/600ED, HEQ5 mod. Celestron 15x70, ATiK 314L+, ASI 224MC, QHY5. Walizka akcesoriów. 

Wszystkie kolory są sobie równe, ale niektóre są równiejsze... 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warsztaty, zlot, bieszczady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników