Skocz do zawartości

Jaki filtr polaryzacyjny


bastek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - znalazłem 2 interesujące mnie filtry polaryzacyjne, wydają się bardzo podobne pierwszy Oriona http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-polaryzacyjny-orion-125,d2435.html drugi "no name" http://teleskopy.pl/Filtr-ksi%C4%99%C5%BCycowy-polaryzacyjny-1,25-cala-teleskopy-1868.html Wyglądają bardzo podobnie, składają się z dwóch filtrów, zasada działania taka sama, transmisja światła zbliżona. Różnica w cenie istotna w jakości nie wiem. Może ktoś je porównywał i poleci wybór, czy warto dopłacać do Oriona i w czym może być różnica na jego korzyść. Czy może różnica w cenie to tylko "Orion". Zastosowanie oczywiście księżyc oraz jasne planety. Newton f/5. Pozdrawiam.

 

 

Edytowane przez bastek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Oriona sprawdzone szkło i nie słyszałem o nim złych opinii.

Osobiście polecam Ci 2" wtedy masz wkręcony w redukcję a najczęściej używamy okularków 1,25" - ustawiamy przez obrót transmisję światła i zmieniamy tylko okularki nie dokręcając za każdym razem do nich filtra.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokarz, który nie miał z takimi gwintami do czynienia może mieć problem to gwinty specjalne i drobnozwojowe - fachowo to gwint filtrowy 2"

Kiedyś dorabiałem złączki i zrobili mi to elegancko w Astrokraku. Napisz mail i zapytaj w nim o wszystko http://www.astrokrak.pl/content/18-kontakt Chyba, że ktoś określi Ci dokładne parametry ale z tego co pamiętam (był kiedyś wątek jest poza sklepami astro, które takie usługi wykonują problem) W Barlowie ten gwint od strony wyciągu to właśnie żeński gwint filtrowy i taki powinien być w redukcji, w okularze jest to samo w 1,,25" i w 2" - od strony wyciągu. Filtry mają gwint męskie. Troszkę to dziwne bo zdecydowana większość redukcji ma takowe gwinty.

 

Redukcja.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 90% sprzętu to SW a tam nie ma i nie było w złączkach takich gwintów. Szczególnie w Newtonach co innego w refraktorach gdzie są 2" kątówki tam dopiero są typowe redukcje z 2" na 1.25" z gwintem filtrowym.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja jestem w tych 90% produktów marki Sky Watcher :icon_cool:

 

A tak przy okazji.

Może ktoś podzielił by się wrażeniami z obserwacji tym filtrem Oriona którego zamierzam używać w 90% na Księżycu i 10% planet. Zastanawiam się również nad 2 clową wersja ale jest trochę droga :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam dalej - czy może są to takie same filtry polaryzacyjne (prawdopodobnie wyprodukowane w Chinach i może nawet z tej samej produkcji) tylko pierwszy opatrzony nazwą Orion i cena w górę a drugi bez nazwy i dlatego tańszy a jakość ta sama ??? Ktoś wie na ten temat?

Edytowane przez bastek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.