Skocz do zawartości

Okular do obserwacji planet


kay-jay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz kolejny.

Niedawno zakupiłem teleskop (Synte 10") i pomału rozpoczynam obserwację nieba. Pomału zauważam już czego mi brakuję, mianowicie potrzebuję okularu do planet. Póki co, mogę zaobserować 2 z nich: Wenus i Saturna. Wenus zaraz po zachodzie, mocno świeci, filtr polaryzujący posiadam, jednak nadal jest tylko na teleskopie nieco wiekszym punktem. W Saturnie widać bardzo ładnie pierścienie, jednak też jest on dość mały, widać tylko jego zarys, a na przyklad (jeśli to możliwe) chciałbym zobaczyc jakiś jego księżyc (i oczywiście to samo przy Jowiszu później). Wiem, że widać Neptuna i Urana, z nimi póki co walkę przegrywam, ale nie poddam się :)

Posiadam standartowe okulary załączone do zestawu tj. 25mm i 10mm, chciałbym coś z lepszym przybliżeniem.

Przeglądając sklepy internetowe w oko wpadł mi ten: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2054 ale że jako to są moje początki dopiero w tym temacie, wolę zapytać bardziej obeznanych ludzi o opinię. Co o tym sądzicie? z Jakich wy korzystacie? Cena jaka by mi pasowała to ok. 200zł.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Mam taki sam teleskop jak ty. Do obserwacji planetarnych używam bardzo podobnego (praktycznie identycznego) okularu do tego jaki podlinkowałeś - SkyWatchera UWA 4mm 58*. Daje on powiększenie 300x, które jest dość mocno wymagające jeżeli chodzi o seeing. Z zaobserwowaniem księżyców Saturna nie miałem problemów - bezproblemowo widziałem 4 najjaśniejsze, nasz Księżyc rewelacja, Wenus jak to Wenus poza fazą raczej nic specjalnego. Trzeba pamiętać że stabilność atmosfery przy takich powiększeniach (powyżej.150x) jest rzeczą kluczową. W moich dziennikach opisałem wrażenia obserwacji tym okularem (np. 6 post) http://astropolis.pl/topic/39842-durus-piotrek/ Reasumując jestem z niego bardzo zadowolony.

Edytowane przez DuRuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.