Skocz do zawartości

Kometa C/2012 S1 (ISON) już widoczna na porannym niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Ja się dzisiaj do niej przymierza(łe)m. Jednak zachmurzenie coraz większe. Z wyniesieniem sprzętu czekam do godziny 2:00 Jak warunki się nie poprawią odkładam polowanie na kolejną noc. ;) Co ciekawe zachęciła mnie ocena jasności J.J. Gonzalez'a - która wydawała mi się nader optymistyczna.Jednak zaglądając tutaj mój zapał trochę ostygł. ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego poranka (4 września) wybrałem się po północy na obserwacje w okolice miejscowości Dosłońce (38 km na północny wschód w linii prostej od Krakowa).

Warunki były fantastyczne. O świcie światło zodiakalne rozciągało się do Drogi Mlecznej w Bliźniętach, a dalej - za Drogą Mleczną słabo widoczne było pasmo zodiakalne. W okolicy komety C/2012 S1 (ISON) widziałem gwiazdy do 6.0 mag, choć świeciła ona mniej niż 15 stopni nad horyzontem i zanurzona była głęboko w jasnej części światła zodiakalnego.

 

W 33 cm teleskopie kometa była widoczna dość słabo, jednak była obiektem oczywistym, niewielkim (0.8'), lekko rozciągniętym i średnio skondensowanym (DC=5). Jej jasność tym razem oceniłem na 13.0 mag. Dostrzegłem ją już około 3:30, choć znajdowała się wtedy tylko 7 stopni nad horyzontem. Później śledziłem ją przez godzinę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (4go) miałem niezłe warunki. Przejrzystość niczego sobie i o dziwo seeing niezły. W parze to zdarza się dość rzadko. ;) Jak już pisałem poprzednia ocena Piotrka trochę ostudziła mój optymizm jakiego się nabawiłem w stosunku do tej komety po ocenie J.J. Gonzalez'a. Jednak mimo wszystko postanowiłem na nią zapolować zwłaszcza, że Piotrek obserwował kometę w gorszych warunkach (znajdowała się niżej) i dodatkowo obserwował większym teleskopem a więc ocena mogła być zaniżona przez wpływ apertury.

Obserwacje prowadziłem od godziny ok. 0:30 i do godziny 3:00 obserwowałem głównie podstawowe obiekty, czyli głównie M-ki. Chociaż większość czasu poświęciłem na M31 a dokładniej rzecz biorąc na gromady kuliste owej galaktyki. Udało mi się wypatrzeć 3 najjaśniejsze.

 

Po godzinie 3ciej przystąpiłem do zapoznania się z okolicą w której przebywała kometa. Niestety wschodni horyzont mam najbardziej zanieczyszczony światłem więc gołym okiem nie było widać nawet najjaśniejszych gwiazd Raka widoczny był jedynie Mars. W teleskopie szybko odnalazłem M44 i Gammę Cnc. Przystąpiłem do odszukania komety. Początkowo zasięg w teleskopie sięgał jedynie do niespełna 12mag ale już po kilkudziesięciu minutach wzrósł do nieco ponad 13mag. Przez cały ten czas mimo starań nie mogłem wypatrzeć komety. Dopiero ok. 3:45 przy zasięgu nieco większym od 13mag coś zaczęło mi majaczyć w miejscu gdzie powinna znajdować się kometa. Kilka minut później zaświeciły się okoliczne latarnie w tym jedna, która świeciła mi niemal wprost do tuby teleskopu. Zwinąłem więc manatki i z potwornym niedosytem położyłem się i próbowałem usnąć z pytaniem w głowie "widziałem ją, czy nie widziałem?".

P.S. Momentami byłem tak skupiony, że prawie słyszałem jak fotony odbijają mi się od lustra teleskopu.

Pozdrawiam!
Maciek

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością, aby rozpocząć obserwacje tej komety. Niestety mam tylko lornetkę (teleskopu nie posiadam). Kiedy można będzie ją zobaczyć w lornetce 15x70 ?

 

Prawdopodobnie z trudem uda się ją wypatrzeć w takiej lornetce około połowy października, zanim Księżyc wejdzie na niebo poranne.

Później od początku listopada, kiedy Księżyc zniknie z porannego nieba, kometa powinna być w lornetce 10x50 widoczna już bez trudu.

 

Tymczasem dziś znów ją widziałem w 33 cm teleskopie, w którym nadal jest obiektem widocznym słabo. Dziś jej jasność oceniłem na 12.9 mag, a średnicę głowy na 0.8'. Tym razem obserwowałem ją z miejscowości Dobra, między Mszaną Dolną a Limanową.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zrobiłem mapę z efemerydą komety na najbliższy tydzień. Mapa zawiera gwiazdy do 10,5 magnitudo.

attachicon.gifIson 1.bmp.jpg

 

A mógłbyś dorzucić do mapki aktualną pozycję Marsa, który jest blisko komety i razem z Regulusem i etą-Leo tworzą trójkąt, w którego środku jest C/2012 S1. To ułatwiłoby identyfikację komety w najbliższych dniach.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś dorzucić do mapki aktualną pozycję Marsa, który jest blisko komety i razem z Regulusem i etą-Leo tworzą trójkąt, w którego środku jest C/2012 S1. To ułatwiłoby identyfikację komety w najbliższych dniach.

.

Marsa mogę dorzucić ale bez jego efemerydy tylko z pozycją na dany dzień. Mapę robiłem darmowym programem Nocny Obserwator v 3.10 więc każdy może takową zrobić ino do tego programu trzeba się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś dorzucić do mapki aktualną pozycję Marsa, który jest blisko komety i razem z Regulusem i etą-Leo tworzą trójkąt, w którego środku jest C/2012 S1. To ułatwiłoby identyfikację komety w najbliższych dniach.

.

 

 

Marsa mogę dorzucić ale bez jego efemerydy tylko z pozycją na dany dzień. Mapę robiłem darmowym programem Nocny Obserwator v 3.10 więc każdy może takową zrobić ino do tego programu trzeba się przyzwyczaić.

Po powrocie do domu sprawa oczywiście się uprościła i to znacznie. Górna efemeryda to Kometa ISON a dolna to Mars.

Mars i ISON.jpg

Pozdrawiam

Jakub

Edytowane przez jakub880
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś (4 X 2013) nad ranem znów widziałem kometę C/2012 S1 (ISON). Obserwowałem z miejsca około 35 km na północny wschód od centrum Krakowa w linii prostej, tak że niebo było całkiem ciemne.

Kometa była teraz znacznie jaśniejsza niż 4 tygodnie temu, kiedy widziałem ją po raz ostatni. Teraz w teleskopie była ona widoczna całkiem wyraźnie jako niewielki, dość jasny obiekt o nieco słabszej, rozmytej otoczce i z króciutkim (~4') warkoczem. Dziś jej jasność oceniłem już na 10.9 mag.

Kometa świeciła na tle jasnego światła zodiakalnego, co trochę utrudniało obserwacje, niemniej jednak wydaje mi się, że powinna być już bez wielkiego trudu widoczna w 20 cm teleskopach (oczywiście na ciemnym niebie).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem próbowałem (SW 10") i nie udało się. Niestety łuna była zbyt silna. Co ciekawe w zenicie mam dość przyzwoite niebo, nawet całkiem niezłe. Wydaje mi się jednak, że część ludzi nie do końca umie czytać Twoje relacje Piotrek. Wiem, że zawsze podkreślasz, że obserwujesz pod ciemnym niebem i przeważnie wyjeżdżasz w dobre miejscówki w dodatku dobrze zorientowane pod względem widoczności komet, ale chyba ludzie nie są świadomi tego jak bardzo te miejscówki są dobre i mało kto może sobie na takie pozwolić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kometa ISON zbliży się do Marsa, Marsjańskie łaziki i sondy NASA będące na tej planecie i jej orbicie miały robić zdjęcia komety. Ciekawe czy w związku z aktualną sytuacją w NASA (przymusowe urlopy pracowników, brak funduszy) zdjęcia będą wykonane??

Jeżeli zostaną wykonane, to i tak pewnie będą opublikowane z dużym opóźnieniem...

Trochę mnie ta sytuacja martwi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem próbowałem (SW 10") i nie udało się. Niestety łuna była zbyt silna. Co ciekawe w zenicie mam dość przyzwoite niebo, nawet całkiem niezłe. Wydaje mi się jednak, że część ludzi nie do końca umie czytać Twoje relacje Piotrek. Wiem, że zawsze podkreślasz, że obserwujesz pod ciemnym niebem i przeważnie wyjeżdżasz w dobre miejscówki w dodatku dobrze zorientowane pod względem widoczności komet, ale chyba ludzie nie są świadomi tego jak bardzo te miejscówki są dobre i mało kto może sobie na takie pozwolić.

 

Miejscówki staram się dobierać tak, aby to, na czym najbardziej danej nocy mi zależy znajdowało się z dala od łun. One są zawsze co najmniej dobre, ale nigdy nie są idealne. Nawet jeśli pojadę samochodem ponad 50 km i znajdę się 35 km w linii prostej od centrum Krakowa, to i tak w kierunku Krakowa widzę łunę, która poważnie przeszkadza w obserwowaniu DSów.

Dodatkowo zawsze staram się obserwować ze sporego wzniesienia, żeby mgły i zamglenia były jak najmniejszym problemem, zwłaszcza jeśli zamierzam obserwować coś z dala od zenitu.

Przy okazji, zwykle na obserwacje wybieram się wtedy, kiedy jestem pewien, że przejrzystość powietrza będzie co najmniej dobra.

 

Myślę, że prawie każdy, kto ma samochód i może odjechać nim kilkadziesiąt km od miejsca zamieszkania może znaleźć miejscówkę, która pod względem skażenia światłem będzie porównywalna z tym co ja mam na swoich miejscówkach (wyjątkiem będą tu mieszkańcy Konurbacji Górnośląskiej). Gorzej może być ze znalezieniem miejscówki, w której nie ma problemów z zamgleniami jeśli ktoś nie mieszka w pagórkowatym terenie.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że wersja 3.12 Nocnego Obserwatora jest już w sieci do pobrania i każdy może sobie takie mapki zrobić w dowolnym powiększeniu i nawet dla zasięgu do 12 mag - jesli potrzeba. Można efemerydy do 5 ciał jednoczesnie pokazywać.

Tu na końcu wybieramy Nocny Obserwator. Wersja 3.12 juz wgrana do sieci.

http://astrocd.pl/index.php?id=12&kat=2

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.