Skocz do zawartości

Lornetkowe żniwa!


Yossarian

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu tak cicho???...

 

Wniosek z obserwacji jest taki, że sąsiad ma fatalne jabłka, warto czekać na przerwy między chmurami bo przewiane niebo potrafi mieć niesamowitą przejrzystość. Dowiedziałem się też, że nie mam superwzroku a Nasa raczej do mnie nie zadzwoni.

Nie dziw się. Jak kto w ogóle pisał, to nie podobało się niepiszącym, jak pisał o lornetkach, to słyszał, że taki sprzęt można co najwyżej kopnąć, jak pisał o obserwacjach wizualnych, to słyszał, że zatrzymał się w rozwoju (znaczy, cofnięty).

 

Co do Twoich wniosków, dodłbym jeszcze, że masz dobrego psa - nie da Ci zginąć.

Zaś niebo rzeczywiście bywa najczyściejsze w przerwach chmur lub tuż przed załamaniem pogody. Nawet superwzrok nie jest konieczny do super obserwacji.

 

Tak trzymaj! Obserwuj i pisz.

Nie daj się astromalkontentom, astrogawędziarzom i astrofotografom.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczeście te czasy już minęły! Obecnie lornetka uważana jest (z tego co widzę) przez większość wiodących forumowiczów

za wspaniałe narzędzie, równorzędne teleskopom, inne w zakresie obiektów ale nie inne w sile dostarczanej frajdy z obserwacji :)

Ja ostatnio tylko lornetkuję. Posiadam lornetkę tanią (jak na lekkość oraz aperturę => TS 10x60),

o której ktoś napisał, zgadując po cenie, że ma na pewno różne niedoskonalości (astygmatyzm, aberracje, itp),

a ja ich nie dostrzegam ani na gwiazdkach ani na Księżycu :P

 

Polecam gromady otwarte w Strzelcu jak już zagóruje jako tako. Tylko raczej nie w mieście. Trzeba się ruszyć.

 

Strzelec ma tę zaletę, że można go nawet przeglądać bez mapy (jakby ktoś akurat miał z tym problem).

Na chybił trafił. Bo jest tam tego sporo "co krok".

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam gromady otwarte w Strzelcu jak już zagóruje jako tako. Tylko raczej nie w mieście. Trzeba się ruszyć.

 

Strzelec ma tę zaletę, że można go nawet przeglądać bez mapy (jakby ktoś akurat miał z tym problem).

Na chybił trafił. Bo jest tam tego sporo "co krok".

 

Pozdrawiam

 

 

Strzelec to lornetkowy raj z fatalną dla nas w Polsce wadą - za krótko go widać!

 

Janko, ja sądzę, że pewnego dnia, wszyscy jednoocy, astrofotografowie i miłośnicy luster przyjdą na nasze podforum i zrozumieją, że fakty przemawiają na naszą korzyść:

 

1. Człowiek ma (zazwyczaj) parę oczu - lornetka ma parę szkieł. Ilość wykorzystanych oczu w obserwacji przez lornetkę: 100%

2. Czas przygotowania lornetki do obserwacji wynosi jakieś 15 sekund.

3. W okresy nieurodzaju astronomicznego (100% dni, 60% nocy w Polsce) można używać lornetki do obserwowania: gór, ptaków, sąsiadek, sąsiadów, samolotów, statków - w efekcie jest kilkaset for internetowych więcej, na których można się kłócić o to, czy Swarki są lepsze od Cajsów.

4. Lornetkę można sobie powiesić na paseczku na szyi. Wygląda się wtedy bardzo dostojnie.

5. Lornetki można użyć do ułatwienia pierwszego kontaktu: Ustawiłem lornetkę na Wenus. Ty patrz przez lewy okular, ja popatrzę przez prawy...zawsze działa.

6. Nic tak nie odstrasza nocnego intruza jak szarża obserwatora lornetkowego, wymachującego sprzętem nad głową niczym Gwiazdą Poranną.

7. Leżak.

8. W terenie intensywnie zalesionym zawsze można wejść z lornetką na drzewo. Pokażcie mi kogoś, kto robi to samo z lustrem!

  • Lubię 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yossarian,

zgadzam się z Tobą niemal całkowicie. Szczególnie przekonuje mnie ta Gwiazda Poranna - toż to broń jak stworzona dla astroamatora!

Moje niejakie wątpliwości budzą tylko obserwacje w terenie intensywnie zalesionym, ale pewnie Ty masz lepszy wzrok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje niejakie wątpliwości budzą tylko obserwacje w terenie intensywnie zalesionym, ale pewnie Ty masz lepszy wzrok.

 

Moim zdaniem ważniejsze niż wzrok są tutaj: pogoda ducha, brak lęku wysokości, zaufanie do natury, zwłaszcza natury wytrzymałościowej gałęzi, biegła znajomość i umiejętność identyfikacji owadów, szczególnie dzikich pszczół, szerszeni, os, zdolności przywódcze w przypadku grupowych obserwacji z drzew.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.