Skocz do zawartości

dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli wysmażam fotki z RODOS. Ta została popełniona przy użyciu mobilnego montażu iOptron SkyTracker (podziękowania dla wessela za możliwość przetestowania, we wsparciu tarczowego żyroskopowego stabilizatora mocy ;)).

 

rejestrator: Canon 5D Mark II + EF 24-70mm f/2.8L @ 28mm, f/3.5, ISO 1600, 13 klatek x 180 sekund, darki, biasy.

 

Załączam dwa zdjęcia, dwa rodzaje procesowania:

- !Final_MW_Łabędź_2_vibr_lq_1024px.jpg - stack RAW'ów wraz z darkami i biasami w DSS, szlif w PS

- !Final_MW_Łabędź_Maxim_lq_1024px.jpg - stack w Maximie TIFF'ów wywołanych w ALR, bez klatek kalibracyjnych szlif w PS

 

Mam wrażenie, że druga metoda daje bardziej kolorystycznie żywe zdjęcie z większą ilością czerwonego. Loki - dziękuję za zachęcenie mnie do jej wypróbowania :)

!Final_MW_Łabędź_Maxim_lq_1024px.jpg

!Final_MW_Łabędź_2_vibr_lq_1024px.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. Niczego nie ruszasz poza:

1. Ustawiasz WB w LR. (klikasz pipekta WB w ciemnym obszarze kadru, co do którego podejrzewasz, że powinien być czarny. Klikasz dotąd, aż wyrówna się histogram - będzie szary, bez wystających kolorowych składowych).

2. Ściągasz wyostrzanie na zero.

3. Upewniasz się, że odszumianie koloru ustawione jest na 25, a poziom detail na 50.

 

To wszystko jeśli chodzi o ustawienia. Wywołujesz jako 16-to bitowego tiffa i takie klatki stackujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja, to to zdjęcie z lewej?

Tak - to gdzie podpis pod zdjęciem zawiera słowo "maxim" :)

 

Loki, widzisz zapomniałem przy wywoływaniu w LR zrobić WB - robiłem potem w PS.

A, a detail zrobiłem na 25 - tak przynajmniej miałem na kompie na którym mi to pokazywałeś. Ale spróbuję przy kolejnych zdjęciach użyć wartości 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem problem z tiffami i m.in. macałem wartość parametru detal pod suwakiem odszumiania koloru. Kompletnie nie widzę żadnej zmiany w obrazku, w zależności od pozycji suwaka - nawet przy skrajnych położeniach. Dlatego doszedłem do wniosku, że skoro nie widać różnicy, to po cholerę zmieniać. 50 to wartość domyślna.

WB można zrobić tu albo tu - nie sądzę, żeby któryś sposób był lepszy.

 

Wczorajszy problem dotyczył pozbawionych kolorów placków wokół niektórych gwiazd. Zrozpaczony, zrobiłem nawet stack w Irsie, podświadomie obwiniając o wszystko Maxim.

Jak się okazało... Iris to naprawdę dobry program do stackowania. Między efektem pracy Maxim-a i Irisa nie było żadnej istotnej różnicy. Oczywiście stacki wyglądały nieco inaczej, ale konia z rzędem temu, kto by powiedział, który lepszy, a ponieważ Maxim jest szybszy w obsłudze i ma fajną funkcję DDP do rozciągania histogramu - zostaję przy Maxim-ie.

 

A co do placków wokół gwiazd - winna była funkcja usuwania aberracji chromatycznej w LR. Jest bardzo fajna, skutecznie likwiduje tę wadę, ale jeśli gwiazda jest na tle mgławicy wodorowej, to powstanie wokół niej widoczny placek pozbawiony koloru aberracji, który niestety pokrywa się z kolorem mgławicy. Przestrzegam zatem przed korzystaniem z tej funkcji, szczególnie, gdy na zdjęciu jest wiele gwiazd na mgławicowym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.