Skocz do zawartości

Żuraw lornetkowy - zrobić czy kupić gotowy?


Konrad_M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje statywu do lornetki 15x70. Po przeczytaniu różnych opinii w internecie wybrałem statyw typu żuraw.

Nie wiem teraz czy opłaca się kupować gotowy statyw czy lepiej zrobić go samemu.

Jakie statywy polecacie i gdzie je kupić? Słyszałem o statywie porucznik ale nie mogę go nigdzie znaleźć.

Jeśli bardziej opłaca się zrobić samemu to prosił bym o jakąś podpowiedź z czego go zrobić i jakiś projekt wymiary itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw ok, ale chyba do lornetki 15x70 aż taki nie jest potrzebny.

Poczytałem to i owo i planuje jako podstawę wykorzystać statyw (trójnóg) geodezyjny, najlepiej drewniany, żeby był ciężki.

Chcę zrobić coś takiego http://www.astrokrak.pl/-montaze-azymutalne/842-zuraw-lornetkowy-duzy-ze-statywem.html

 

Nie wiem tylko czy ramię zrobić z drewna czy z profilu aluminiowego.

Zastanawia mnie jak ułożyskować (czym) łączenie ramienia i statywu?

Czy dawać też ułożyskowanie przy łączeniu z stopką lornetki, umożliwiajace obrót w prawo i lewo. (może wystarczy tylko na statywie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruchomość samej lornetki na końcu ramienia żurawia znakomicie podnosi komfort obserwacji. Nie musisz wtedy latać dookoła statywu przy zmianie kierunku (azymutu). Brak takiej ruchomości to główna wada "porucznika". Ja w swoim czasie rozwiązałem to (podobnie jak teraz Sawes), montując głowicę foto na końcu ramienia żurawia.

Na statywach równoległobocznych własnej konstrukcji niektórzy montują rodzaj zawiasu umożliwiającego manewrowanie w poziomie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, a nie odczuwasz wtedy, że przy zmianie położenia lornetki w głowicy foto musisz się trochę przyłożyć, by utrzymać jej stateczność?

bo przydała by się regulowana przeciwwaga dla tej drugiej ruchomej osi, by zapewnić odpowiedni balans.

Wtedy byłby już pełny wypas.

 

A żurawia zdecydowanie lepiej zrobić samemu niż kupić. W końcu to bardzo prosta konstrukcja. Choć oczywiście zależy to od umiejętności majsterkowania, ilości wolnego czasu, itp..

A czy drewniany czy aluminiowy? chyba najbardziej zależy to od poziomu doświadczenia z danym materiałem.

Drewno jest przyjemniejsze w dotyku, a detale i połączenia można wręcz wyrzeźbić, natomiast aluminium wymaga już odpowiednich łączników i końcówek profili, choć przy dzisiejszej technologii można już przebierać w ofercie, np.: http://www.elesa-ganter.pl/laczniki.html

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdecydowałem, że ramię zrobię z dwóch profili aluminiowych o przekroju 2x3 cm, na końcu ramienia zamontuje głowicę fotograficzną. Przeciwwagę zrobię z obciążnika do sztangi.

Teraz pytanie czy ta głowica wystarczy ? http://allegro.pl/camrock-h050-glowica-3d-szybkozlaczka-poziomica-i3524056984.html

Jaką długość ramienia i jaki ciężar obciążnika dać? (lornetka celestron skymaster 15x70 )

Początkowo myślałem o długości ramienia 1,5 m i obciążeniu 2,5 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że planujesz za małe przekroje tych profili, zresztą wybierz się do jakiegoś marketu budowlanego, weź do ręki taki profil o długości powyżej metra i sam się przekonasz, że to tak jakbyś trzymał w ręku patyk, a potem spróbuj jakiejś dłuższej poziomicy z alu - od razu wyda się sztywniejsza, a robią je zazwyczaj o przekroju 20x50mm,

a przy okazji, tu jest fajny projekt takiego żurawia: http://stargazerslounge.com/topic/187595-universal-astronomics-unimount-light/ i akurat pod Twoją lornetkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, a nie odczuwasz wtedy, że przy zmianie położenia lornetki w głowicy foto musisz się trochę przyłożyć, by utrzymać jej stateczność?

bo przydała by się regulowana przeciwwaga dla tej drugiej ruchomej osi, by zapewnić odpowiedni balans.

Wtedy byłby już pełny wypas.

...

Tarcie na osiach na ogól trzymało pomimo lekkiej nierównowagi.

Jednak i tak wycofałem się z żurawia jako mało mobilnego (zwłaszcza z tą przeciwwagą). Lekki statyw foto plus fotelik turystyczny z opuszczanym oparciem i podłokietnikami a jeszcze lepiej - fotel obrotowy, to mój obecny ideał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, buduj sam. Wychodzi duuuużo taniej niż gotowy, jest radocha, że robisz DIY, no i zbudujesz tak, żeby odpowiadał Twoim potrzebom. Ja korzystalem, a raczej próbowałem korzystać z tego sprzedawanego w Astrokraku. Zrezygnowałem z obserwacji po pięciu minutach. Moje kości i stawy nie są już tak elastyczne. To co sam zbudowalem umożliwiło mi wygodną obserwację przez lornetkę Oberwerk 20x80. A przecież jest to sprzęt dużo większy i cięższy od tego, który planujesz kupić. Co do głowicy to z pewnością wygodniejsza (choć droższa) będzie pistoletowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......................

 

 

jak ktoś edytuje moje posty, to niech się chociaż ujawni, a przynajmniej napisze dlaczego to zrobił,

skrajny idiotyzm

bo ja tego nie napisałem:

attachicon.gifwtf.JPG

 

Jacku, to miał być post ode mnie w odpowiedzi na Twój o tej pięknej konstrukcji z motorkiem. Nie wiem, co popieprzyłem, ale, jak widzę wyszło nie tak. Najmocniej przepraszam i proszę moderatorów o ostateczne wyłączenie mi funkcji edytowania, bo jak widać jestem niebezpieczny :compress:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, ależ nie przepraszaj, to ja powinienem, dopiero potem mnie olśniło, że ktoś z moderatorów mógł po prostu pomylić przycisk "Edytuj" z "Cytuj", bo o ile pamiętam, są koło siebie, a zmylił mnie brak info o edycji posta, bo zdaje się zawsze był zaznaczony checkbox "edytowano przez" i nie można było go odznaczyć z poziomu uprawnień moderatora

więc niepotrzebnie się zabulgotałem, bo zawsze świętą zasadą tego forum było, że tutaj postów się nikomu nie edytuje, ewentualnie za wiedzą i zgodą zainteresowanego

także to ja przepraszam za to zamieszanie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, buduj sam. Wychodzi duuuużo taniej niż gotowy, jest radocha, że robisz DIY, no i zbudujesz tak, żeby odpowiadał Twoim potrzebom. Ja korzystalem, a raczej próbowałem korzystać z tego sprzedawanego w Astrokraku. Zrezygnowałem z obserwacji po pięciu minutach. Moje kości i stawy nie są już tak elastyczne. To co sam zbudowalem umożliwiło mi wygodną obserwację przez lornetkę Oberwerk 20x80. A przecież jest to sprzęt dużo większy i cięższy od tego, który planujesz kupić. Co do głowicy to z pewnością wygodniejsza (choć droższa) będzie pistoletowa.

 

Tą lornetkę mam już dość długo i obserwuję przez nią z ręki, a czasem z przerobionego statywu estradowego, więc wiem że na ta lornetkę nie musi być jakaś wielka konstrukcja. Co do głowicy to jaką byś polecił?

 

Wczoraj na Allegro licytowałem fajny wojskowy trójnóg geodezyjny, zrobiony na potrzeby wojska. Był cały drewniany i masywny (nawet nielźe utrzymany) Niestety zagapiłem się i zostałem przelicytowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw ok, ale chyba do lornetki 15x70 aż taki nie jest potrzebny.

Poczytałem to i owo i planuje jako podstawę wykorzystać statyw (trójnóg) geodezyjny, najlepiej drewniany, żeby był ciężki.

Chcę zrobić coś takiego http://www.astrokrak.pl/-montaze-azymutalne/842-zuraw-lornetkowy-duzy-ze-statywem.html

 

Nie wiem tylko czy ramię zrobić z drewna czy z profilu aluminiowego.

Zastanawia mnie jak ułożyskować (czym) łączenie ramienia i statywu?

Czy dawać też ułożyskowanie przy łączeniu z stopką lornetki, umożliwiajace obrót w prawo i lewo. (może wystarczy tylko na statywie)

 

Witam. Zgadza się. Jak na 70-tkę to za duży. Buduję go z myślą o 110mm. Sam montaż widłowy mam już ukończony z blachy 3mm i ułożyskowany igiełkowo odpowiednio 52mm(elewacja) 70mm(azymut). Pomiędzy statywem a żurawiem również pracować będzie igiełkowe wzdłużne 120mm. Zważyłem wszystkie bambetle potrzebne do budowy i wyszło bagatela 21Kg+Lorneta-7kg+ok 10kg przeciwwaga i już wiadomo że to mobilny sprzęt raczej nie jest. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Udało mi się kupić dość tanio drewniany trójnóg http://allegro.pl/statyw-drewniany-pod-niwelator-teodolit-dalmierz-i3639462644.html .

Teraz przymierzam się do zakupu głowicy fotograficznej. Czy ta głowica co poleca Janko: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/g%C5%82owica-slik-3d-sh-707e.html jest najlepsza w tej cenie ? Warto w nią inwestować? Może zamiast kulowej kupić zwykłą 3D ?

Czekam na wasze opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z głowicami foto, ale sporo czasu temu za radą Janka kupiłem chyba identyczną głowicę. Do tego własnoręcznie zmajstrowany żuraw, na którym obecnie wieszam lornetkę 15x70 o wadze ponad 2.5kg. I muszę powiedzieć, że ta głowica jest najsolidniejszym elementem całej konstrukcji.

 

Jakieś dwa miesiące temu też kupiłem używany statyw teodolitowy, ale przebudowę żurawia zostawiam sobie na długie i pochmurne zimowe wieczory. W każdym razie tej głowicy nie zamierzam wymieniać, bo spełnia swoja rolę bez zająknięcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przymierzam się do budowy nowego żurawia i mam pytanie - co sądzicie o takim trójnogu: Nivel System SJJ1D http://www.specnarzedzia.pl/item40025_nivel_system_sjj1d_statyw_geodezyjny_kulisty_aluminiowy.aspx . Pod uwagę biorę też zakup używanego trójnogu tego samego typu jak kolegi Konrada. Ten pierwszy jest nowy a niewiele droższy..

Żuraw ma być podporą dla lornetki 15x70 o wadze 1,4kg + głowica foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przymierzam się do budowy nowego żurawia i mam pytanie - co sądzicie o takim trójnogu: Nivel System SJJ1D http://www.specnarzedzia.pl/item40025_nivel_system_sjj1d_statyw_geodezyjny_kulisty_aluminiowy.aspx . Pod uwagę biorę też zakup używanego trójnogu tego samego typu jak kolegi Konrada. Ten pierwszy jest nowy a niewiele droższy..

Żuraw ma być podporą dla lornetki 15x70 o wadze 1,4kg + głowica foto.

 

zobacz ile ten mój kosztuje nowy http://allegro.pl/statyw-drewniany-1-05-1-70m-ciezki-na-sruby-200533-i3567317661.htmlhttp://allegro.pl/statyw-drewniany-1-05-1-70m-ciezki-na-sruby-200533-i3567317661.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na ile stabilne są statywy aluminiowe, ale ja wolałem tradycyjny drewniany. Jeśli jakość oceniać po cenie nowego, to drewno jest lepsze, choć cięższe. Kupiłem używkę jak tutaj: http://allegro.pl/statyw-drewniany-zeiss-pod-tachimetr-teodolit-22-i3635808458.html

Jest parę sztuk, trzeba tylko wybrać na oko najlepszy. Jeśli nie liczyć zadrapań na pomarańczowej farbie, to po doczyszczeniu nie miałem się do czego przeczepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ile kosztują drewniane. Na pewno są bardzo solidne ale i ciężkie, nasuwa się pytanie czy potrzeba aż tak masywnego sprzętu pod taką lornetkę.. Wraz z ramieniem, głowicą i przeciwwagą toż to będzie kawał grzmota o znikomej mobilności :g:

Ale z drugiej strony chyba nic innego nie zapewnia takiego komfortu obserwacji jak żuraw.

 

Teraz zauważyłem że ten statyw z mojego postu jednak niezbyt się nadaje ze względu na kulistą głowicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Z uwagi na ciężar lornetki postanowiłem wykonać pantograf pod lornetkę własnoręcznie. Całość wykonałem ze stali, ciężaru nie znam, nie mam wagi ale zważę prawdopodobnie ok.4kg. Wykorzystałem do tego statyw pod teleskop który jest rzadziej wykorzystywany, by nie przekładać, następnym zadaniem będzie wykonanie statywu również stalowego bardziej stabilnego.
Wykonane całkowicie w domu własnoręcznie, podstawowymi narzędziami jak szlifierka kątowa, pilniki, wiertarka na statywie, spawarka IGBT, imadło i kilka innych narzędzi mniej lub bardziej precyzyjnych. Czas poświęcony to około 30 godzin, całość będzie malowana pierw podkładem następnie kolorem czarnym, materiał zakupiony w hurtowni metali, docięli na wymiar. Śruby, podkładki, motylki etc. w markiecie budowlanym. Całkowity koszt materiałów to 68 zł. Z uwagi, że jestem zadowolony z efektu mojej pracy postanowiłem podzielić się informacją może komuś kiedyś się przyda. Wzorowałem się na różnych wykonaniach, a efekt jak na zdjęciach. Pantograf jest sztywny bez luzów, łatwy w demontażu czy też do złożenia. Ślusarstwo to nie moja profesja jak i spawalnictwo, jednak chciałem się z tym zmierzyć i wykonałem. W przypadku braku narzędzi można w dowolnym warsztacie ślusarskim pospawać, obrobić, wówczas koszty wzrosną. Wymiarów nie podaję wydaje mi się, że zdjęcia z opisem wystarczą trochę wyobraźni i można działać dokumentacji nie posiadam tylko zdjęcia, jest to tak zwana radosna twórczość, dla chętnych wykonania odpowiem na każde pytanie, mam dużo zdjęć. Po zastosowaniu śruby M16 długości 12cm wykorzystuję same ciężarki przeciwwagi.
Ważne by otwory M6 w ramionach i elementach mocujących ramion miały ten sam rozstaw i były prostopadłe do płaszczyzn. Próba mocowania na zawiasie w pionie okazała się dobra lecz z braku blokady obrotu na zawiasie, przy obrocie ramienia wokół głównej osi statywu lornetka miała tendencję obrotu na zawiasie, a to było denerwujące tu myślę nad innym rozwiązaniem tego elementu
dlatego został odcięty wersja jak na zdjęciu dla tego przypadku okazała się lepsza.
Minimalna wysokość lornetki to około 20 cm nad ziemią,  maksymalna 190 cm o punkcie obrotu na wysokości 120cm, w tym zakresie jest regulowana wysokość po promieniu o długości ramienia 100cm. Wersja jak na zdjęciach mnie satysfakcjonuje.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny statyw równoległoboczny. Mój jest ciężki ale stabilny. Ze względu na wagę i małą mobilność pomyślałem, aby zrobić wersję mobilną taką prawie mimimalistyczną. 

Trochę samodzielne a trochę pod wpływem pomysłu kolegi @super_nowy https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=44387

zrobiłem taki żóraw jak na zdjęciach. 

Prosta sprawa. 

- statyw foto, głowica kulowa z szybkozłączką, profil aluminiowy szeroki długi, profil krótki, kilka śrób, podkładek i nakrętek, jakiś złom na przeciwwagę. 

Po dokładnym wyważeniu działa z lornetką 16x70 (2.5 kg). 

582017142621.jpg

582017142942.jpg

582017142738.jpg

582017143125.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.