Skocz do zawartości

Plamy na matrycy


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z kolegów spotkał się już kiedyś z takimi plamami jak widać na zdęciu jest to 1 klatka podciądnięte krzywe i poziomy aby dokładnie pokazać te plamy.Widoczne są tylko w Luminancji przy innych filtrach tego nie widać. Ciekawe jes to że nie dawno paliłem M 33 w luminancji i tego efektu nie było na żadnej z klatek.Co to może być i jak się tego pozbyć?Myslałem że to może delikatne paprochy rozogniskowane które zalegają na filtrze albo na szybce która jest przed matrycą.Co koledzy na to?

1.jpg

Edytowane przez mariogda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z kolegów spotkał się już kiedyś z takimi plamami jak widać na zdęciu jest to 1 klatka podciądnięte krzywe i poziomy aby dokładnie pokazać te plamy.Widoczne są tylko w Luminancji przy innych filtrach tego nie widać. Ciekawe jes to że nie dawno paliłem M 33 w luminancji i tego efektu nie było na żadnej z klatek.Co to może być i jak się tego pozbyć?Myslałem że to może delikatne paprochy rozogniskowane które zalegają na filtrze albo na szybce która jest przed matrycą.Co koledzy na to?

Pokaz zdjęcie Antoni :)O jest :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mokra przednia szybka komory chipa kamery :) dokładnie takie plamy miałem w piątek w nocy :) Wysusz kamerę. Ja mam dodatkowe grzałki po obu stronach szybki. SBIG sprzedaje nawet taki specjalny zestaw do 8300.

Przejrzyj kolory..one na pewno tam są :)albo sprawdź kiedy grałes luminancję a kiedy kolory- mogły po prostu wyschnąć.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym zmienił desicant to nie wystarczy? A czym wysuszć ją suszarką do włosów?Nic jej się nie stanie? nie chce jej odkrecać ponieważ mam robione fotki których nie skończyłem a ponowne zakrecenie spowoduje minimalny skręt i potem problem ze składaniem maxim nie da sobie rady,a innego programu nie mam. Pierwsze robiłem H alfa i tam nic nie ma, potem luminancję i to zauważyłem i dałem sobie spokuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dessicant wysusza WNĘTRZE komory chipa. Problemem jest roszenie ZEWNĘTRZNEJ strony szybki komory z matrycą- jak jest za duża wilgotność w komorze z filtrami to po schłodzeniu matrycy rosi na tej szybce. To dotyczy dużych matryc. Ja zrobiłem błąd - schowałem teleskop z kamerą do pudła zaroszony po nocy. I problem gotowy. Po schłodzeniu następnego dnia pojawił się taki efekt, Okręciłem kamerę, farelkiem podmuchałem pięć minut i spokój. Zaznacz sobie flamastrem położenie kamery i odkręć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek mi kiedyś pisał że QHY9 ma podgrzewane okienko właśnie po to żeby nie następowało takie roszenie. Nie masz tam jakiś opcji to uruchomienia tego? A może to nie jest w standardzie...

 

Nie wiem czy jest a gdzie to mogę zobaczyć i zaznaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te plamy u Antoniego są za duże by była to wilgoć na szybce komory matrycy. Ta szybka jest blisko matrycy, więc powinny być małe i ostre często pojawiają się takie cuda przy nagłym schłodzeniu ale są to czarne plamy dosłownie czarne zasłaniające niemalże piksle matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj sobie obliczyć odległość tych paprochów od matrycy http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#Dust to je zlokalizujesz. Mi tak na oko wyszło 11mm - założyłem średnicę placka 300 pikseli, więc może to jednak coś na filtrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tylko na luminancji to mam ale nie tak dawno robiłem M 33 i było wszystko dobrze potem robiłem kokona i też wszystko Ok teraz jakieś dziwy chciałem focić NGC 1333 a tu masz jakie figle wiec wróciłem do H alfa i tam wszystko dobrze.No to kto mi to wytłumaczy? nikt się z tym nie spotkał. A czy flaty to wyeleminują? w zasadzie nigdy nie robiłem ale pytam bo ponoć kto pyta nie błądzi.No koledzy ruszyć głowami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.