Skocz do zawartości

Testy obiektywu Zenzanon PS 200/4.5


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukując sensownego rozwiązania dla setupu mieszczącego się w rozmiarach walizki tanich linii lotniczych zacząłem od montażu-napędu i w ten sposób stałem się szczęśliwym posiadaczem SkyTracker v.2 firmy Ioptron. Testy wykonane przez Dzikiego są w innym wątku.

Teraz przyszedł czas na optykę. Kamera to bezdyskusyjnie STL 11000 ( Full frame).

Po nieudanych próbach z tańszymi , starszymi obiektywami Zeissa ( winietowanie masakryczne, mięciutko rysują) zacząłem testy obiektywu od średnioformatowego aparatu ( format 6x7) Zenza Bronica. Sprzęt niespotykany w Polsce stąd tez prawdopodobnie niskie ceny używanego.

Obiektyw Zenzanon PS 200/4.5 z adapterem do mocowania Nikon z odpowiednim backfocusem.

 

zenzanon.jpg

 

Test fotograficzny.

Kamera Nikon D60 1600 ISO.

30x30 sekund wycelowane w zenit. Okazało się że w Veila :)

 

Fres.jpg

 

Pełna rozdzielczość : http://www.astrofun.pl/F.jpg

 

Nada się to szkiełko?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WIDZIAŁEM :)

http://astropolis.pl/topic/42251-ioptron-skytracker-v2/?p=506828

I czekam na jeszcze więcej ;)

Sam przymierzam się do zakupu takiej zabawki do wyjazdów do pracy w Norwegii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a nawet bardzo dobra korekcja pola, jak i jakość kolorów, ostrość też nie najgorsza. To zdjęcie z Ioptrona? Jaką wartośc przysłony ustawiłeś?

Lubię takie testy, bo to "moja działka":)

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Dobre pytanie ...pełna dziura. To dla full frame jest 130/3 a ile dla Nikona nawet nie liczyłem. Zdjecie jest oczywiście ze SkyTrackera. Ostrość ustawiana na oko, bo nie zdążyłem oprawić maski Bahtinova.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Po nieudanych próbach z tańszymi , starszymi obiektywami Zeissa ( winietowanie masakryczne, mięciutko rysują) zacząłem testy obiektywu od średnioformatowego aparatu ( format 6x7) Zenza Bronica. Sprzęt niespotykany w Polsce stąd tez prawdopodobnie niskie ceny używanego.

Obiektyw Zenzanon PS 200/4.5 z adapterem do mocowania Nikon z odpowiednim backfocusem.

 

....Nada się to szkiełko?

 

Żle nie wygląda, z abberacją chyba będzie jeszcze lepiej z filtrami i w mono, gorzej, że gwiazdki sękate, może da się go jakoś mocniej skręcić, może ma jakieś luzy i stąd taki ich kształt? choć ciekawe jak będzie z rozdzielczością w mono bez maski bayera.

a swoją drogą, skąd ten wybór? myślałem, że może zaskoczysz nas jakąś Mamiyą 645, albo Pentaxem 67 :)

a z drugiej strony może lepiej było poszukać czegoś jaśniejszego do pełnej klatki, niż te dość ciemne 4,5 do średniej? - byłby jaśniejszy i lżejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, jednak nie tylko ja widzę kanciate gwiazdki. Już myślałem, że mi całkiem oczy pogięło.

Zenza Bronica może nie jest tak popularna jak mamiye, ale ma dobre opinie używaczy.

Mam wrażenie, że wspomniana miękkość większości obiektywów do średniego formatu wyrobiła generalny pogląd, że do cyfry nie nadają się żadne. A jak widać to nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, jednak nie tylko ja widzę kanciate gwiazdki.

Też to zauważyłem, ale pomyślałem w pierwszej chwili, że to może dziabnięty delikatnie napęd, ponadto zasugerowałem się ładnie skorygowanym polem (jak w APO). W każdym razie te gwiazdki nie wyglądają tragicznie, a na mniejszym obrazku, w ogóle tego nie widać.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.