Skocz do zawartości

Montaż pod kontrolą sinego zęba


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana zębatek na paski w montażu skłoniła mnie do dalszych operacji. Do tej pory miałem poprzyklejane do montażu dwa huby USB czteroportowe - jeden bezpośrednio na tubie sterujący dwiema kamerkami, kołem i focuserem. I drugi na montażu który kontrolował montaż i hub na tubie. Wielkie przemyślenia wykazały że gdyby udało się zaimplementować sterowanie montażu bezprzewodowe będę mógł się pozbyć jednego z nich. Pomysł jest dość stary, już przynajmniej kilka firm oferuje rozwiązania EQDIR na bluetooth i można nawet samemu sklecić - http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html . Ale jak to zwykle bywa ceny dla hobbystów są wyssane z palca, a wszystko czego potrzebujemy to moduł bluetooth zasilany 12V i dający na wyjściu sygnały w standardzie TTL 5V. Niewiele czasu zajęło znalezienie na allegro takiego czegoś - użytkownik PluszMis co jakiś czas wystawia takie moduły stworzone wprost do naszych potrzeb w cenie 60zł. Wystarczy podłączyć cztery kabelki do montażu wg schematu na dole strony http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html i gotowe.

Wersja robocza:

bt_1.jpg bt_2.jpg

wymaga obudowania, ale działa od strzału. Moduł oparty jest o popularny układ bluetooth HC-06 i domyślnie skonfigurowany do pracy przy szybkości 9600. Zasilany może być napięciem 7-25V i daje sygnał TTL 5V. W module jest jedna zielona dioda migająca po podłączeniu i świecąca ciągle po uzyskaniu połączenia.

W ten sposób pozbyłem się jednego huba USB z konfiguracji. Do sprawdzenia pozostaje zachowanie podczas guidowania, ponieważ połączenie przez bluetooth charakteryzuje się większym opóźnieniem (około 50ms w porównaniu do ok 15ms przez kabel) ale jestem dobrej myśli :)

PS - to co mnie ujęło i przekonało do tego konkretnego urządzenia to logo allegrowicza na płytce :) :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zastanawiam...

ale pozostałych kabli (kamerki itp) się nie pozbędziesz... więc po co wydawać kasę? No chyba, że ktoś lubi majsterkować :-)

 

No niestety pozostałe zostają... Tutaj konkretnie pozbyłem się huba na montażu i jednego kabla USB między montażem i tubusem.

Co do pozostałych kabli - dość długo szukałem i czytałem opinie o bezprzewodowych hubach WiFi. Jest kilka modeli (choć niewiele) w cenie takiej sobie (60-120$) tylko wymagałyby przetestowania z naszymi urządzeniami.

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3961

http://www.iogear.com/product/GUWIP204/?src=PP_GUWH104KIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pozostałych kabli - dość długo szukałem i czytałem opinie o bezprzewodowych hubach WiFi. Jest kilka modeli (choć niewiele) w cenie takiej sobie (60-120$) tylko wymagałyby przetestowania z naszymi urządzeniami.

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3961

http://www.iogear.com/product/GUWIP204/?src=PP_GUWH104KIT

Jeśli to coś w rodzaju serwera USB, to nie ma co marzyć o współpracy. Swego czasu testowałem taki na ethernet za 400 zł i nie było szans się połączyć z kamerą SSAG. Z tego co wiem, dużo (a może i wszystkie) takie huby nie obsługują trybu izochronicznego, który jest prawdopodobnie używany w kamerach astro. W innym wątku było już trochę na ten temat niedawno. Jest nawet "dedykowany" serwer WIFI od Meade, ale on też nie współpracuje z większością kamer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EOS-a więc może będzie działać :D Trzeba przemyśleć

Prawdopodobnie będzie, bo z moim Nikonem działał. Działał też z wszelkimi przejściówkami na RS232. Niestety właśnie z kamerką SSAG nie współpracował i sądzę, że z Atikiem383 i innymi kamerami też będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działa od strzału. Moduł oparty jest o popularny układ bluetooth HC-06 i domyślnie skonfigurowany do pracy przy szybkości 9600.

 

dobrze by było przeprowadzić podstawową konfigurację

przede wszystkim wyłącz ECHO (zazwyczaj jest domyślnie włączone)

zmień hasło i nadaj jakąś własną nazwę (np. EQ6-BT)

dobrze też by był niewidoczny dla innych ... ktoś mógłby przypadkiem przestawiać Ci montaż ;)

 

zamówiłem kilka podobnych modułów tylko 10x tańszych :) . Mam zamiar wypróbować je z Robofokusem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem będzie płacz i zgrzytanie zębów w czasie sesji. Ja rozumiem jeśli ktoś po prostu lubi majsterkować a astrofotografia jest tylko narzędziem, ale w kaźdym innym przypadku im prościej tym lepiej. A rzeczy prostszej od kabla jeszcze nie wymyślili. Powodzenia życzę kolegom mimo wszystko ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było przeprowadzić podstawową konfigurację

przede wszystkim wyłącz ECHO (zazwyczaj jest domyślnie włączone)

zmień hasło i nadaj jakąś własną nazwę (np. EQ6-BT)

dobrze też by był niewidoczny dla innych ... ktoś mógłby przypadkiem przestawiać Ci montaż ;)

 

zamówiłem kilka podobnych modułów tylko 10x tańszych :) . Mam zamiar wypróbować je z Robofokusem

 

Fakt, widziałem na ebayu same moduły HC-06 za 3.5$ z przesyłką :) Ale na tej płytce od PluszMisa są jeszcze regulatory 3.3V i 5V i konwerter TTL 3.3 <-> 5V. HC-06 jest mocno uproszczony (w porównaniu do HC-05) - pracuje tylko jako slave i obsługuje tylko podstawowe komendy AT - zmiana nazwy, bitrate, pinu i jeszcze chyba coś. Tak że nie dam rady ustawić go niewidocznym i będę musiał trzymać obcych w odległości min 10m, zmienię tylko pin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, widziałem na ebayu same moduły HC-06 za 3.5$ z przesyłką

 

ja płaciłem 1,75$ z przesyłką ... w sam raz na zabawę ze sterowaniem bez kabelków ;)

akceptują standard TTL i mają własny regulator napięcia

ale nawet gdyby zaszła konieczność to zrobienie translatora na 74HC125 to żaden problem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W ten sposób pozbyłem się jednego huba USB z konfiguracji. Do sprawdzenia pozostaje zachowanie podczas guidowania, ponieważ połączenie przez bluetooth charakteryzuje się większym opóźnieniem (około 50ms w porównaniu do ok 15ms przez kabel) ale jestem dobrej myśli :)

Od godzinki właśnie leci testowa sesja z guidingiem i jest w porządku - większe opóźnienie nie wpływa w zauważalny sposób na skuteczność guidowania, ufff :sleepy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.