Skocz do zawartości

Sh2-173 The Mask of the Phantom of the Opera Nebula


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z naszych amerykańskich kolegów nadał taką nazwę niewielkiej mgławicy emisyjnej Sh2-173 w gwiazdozbiorze Kasjopei, tuz nad obszarem Gamma Cas. Jest ona częścią bardzo rozległego obłoku wodorowego , tego samego co IC 63 i IC 59.

Ponieważ sam jestem fanem twórczości Adrew Lloyda Webera, a przestawienie na 25 lecie prapremiery " The Phantom of the Opera" w Londynie w 2011 roku uważam za jedno z najlepszych wykonań scenicznych jego dzieł - postanowiłem wrzucić ją sobie do galerii.

Obiekt raczej ciemny, wymagał 10 godzin rejestracji Ha. May bonusik- poniżej brody maski mała gromada otwarta IC 103

Setup: Veloce RH 200, STL 11000, EM-200.

Czasy : 20x1800 sekund Ha, 6x300 sekund każdy składnik LRGB. Chip-30C.

 

F4.jpg

 

mask.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę z innej beczki. Jak albo gdzie znajdujesz te obiekty? Kożystasz z jakiegoś katalogu,programu czy po prostu przeszukujesz neta i tam znajdujesz ciekawe mgławice? Każde Twoje zdjęcie zaskakuje zapewne nie tylko mnie pomysłem na ciekawy obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiedziałem, że takie obiekty istnieją :-))))

 

a swoją drogą fajnie wyglądają gwiazdki przy tej jaśniejszej gwiazdce nad obiektem... takie jakby "skumulowane" dookoła niej :-)

 

P.

Najwyraźniej się skumulowały :)

Patryk, szukam w necie, po katalogach, czasami spędzam sporo czasu nad tym.. I wychodzę na focenie przygotowany, wiem co chce robić itp. Ten akurat łatwo znaleźć w katalogu Sharplessa :). No potem jeszcze mierzenie sił na zamiary czyli dopasowanie do setupu, ile czasu trzeba na to poświęcić, kiedy schowa się za dom itp :)

Raczej nie wychodzę po ustawieniu setupu i nie rozglądam się co widać... szkoda czasu po prostu ..

No był mały wyjątek ostatnio :) jak mi się Double Cluster nawinął pod tubę :) :) :) tego zupełnie nie planowałem i w sumie zrobiłem tamtą fotkę trochę dla zabicia czasu oczekując na wschód właściwego obiektu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetnie wygląda - przynajmniej mi się podoba.

 

Jeszcze te Sh2 da się jakoś znaleźć, ale te wszystkie LBN i LDN i inne... to ja już zupełnie nie wiem jak to znajdować.

 

P.

 

Obiekt - wchodzisz na: http://cdsportal.u-strasbg.fr/

Wpisujesz nazwę obiektu.

 

Katalog - wchodzisz na http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR

Wpisujesz nazwę katalogu np. LBN

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno żeby było inaczej.. brak wiedzy i uwagi wystąpił :). Ostatnio jeden z amerykańskich kolegów napisał że jego fotka pokazująca IFN przedstawia " Intergalactic dust between M81 i M 82" . Taki sam odkrywca jak ja :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, człowiek uczy się całe życie. Mea culpa, chodzi oczywiście o LDN 1251 :) Jakoś nikt wcześniej nie zauważył że walnąłem byka w opisie fotki :)

 

:)

Jeżeli używacie CdC w wersji 3.8 lub wyższej, można wyciągnąć cały katalog (np. LDN) z VizeR'a do Obserwatorium Wirtualnego (VO) i wyświetlić na mapie, po kliknięciu etykiety danego obiektu pokazuje się jego "okno katalogowe".

Metod i narzędzi do wyszukiwania jest sporo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.