Skocz do zawartości

Szeroki jesienny kadr z 35mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Nieźle , ale może być lepiej , przy tak małej przesłonie wyłazi bokiem koma, spróbuj robić na 2.8 lub nawet 4.0.

 

Jak robiłem testy Samyangiem 35/1.4 na pełnym otworze czyli 1.4 to w narożach miałem same komety :)

Ale obiektyw ma potencjał, czy ta wersja pracuje z pełną klatką?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obiektywu idealnego, chociaż ta Sigma jest nawet dość dobrze skorygowana :) . Na F2 koma nie jest aż tak zabójcza, więc na upartego można focić. Oczywiście przymykanie o kolejne działki będzie tylko poprawiać jakość, z resztą jestem dopiero w trakcie testów. Już zauważyłem, że ze statywu, stosując krótkie czasy i wyższe ISO, można śmiało zostawić przysłonę w spokoju na pełnym otworze.

Obiektyw zaprojektowano dla matryc APS-C, ale do FF oczywiście też można podpiąć, tylko nie jestem pewien, jak aparat pełno klatkowy poradziłby sobie z takim szkłem ;)

 

A ja jeszcze mocniej przygasiłem gwiazdki w tym mrowiu.

cas,-andr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obiektywu idealnego, chociaż ta Sigma jest nawet dość dobrze skorygowana :) . Na F2 koma nie jest aż tak zabójcza, więc na upartego można focić. Oczywiście przymykanie o kolejne działki będzie tylko poprawiać jakość, z resztą jestem dopiero w trakcie testów.

Obiektyw zaprojektowano dla matryc APS-C, ale do FF oczywiście też można podpiąć, tylko nie jestem pewien, jak aparat pełno klatkowy poradziłby sobie z takim szkłem ;)

 

Przetestowałem mój egzemplarz tej sigmy i koma praktycznie znika na f/2.5 i jest mniejsza niż w stałoogniskowych nikkorach 35/1.5 i 50/1.4.

 

Obiektyw jest zaprojektowany pod APSC i używany z FF nie pokryje kadru. Ale zawsze można zrobić cropa, albo używać w trybie DX jak ktoś ma nikona FF, ale to miałoby sens chyba tylko w aparatach z dużą ilością pikseli, np D800.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, tak przy okazji. Jak u Ciebie wygląda praca AF z Nikonem, bo u mnie nie raz się zgubi w gorszym oświetleniu na F1.8. Choć ogólnie, to im dłużej testuję i przykładam się do zdjęć, to wychodzi coraz lepiej i generalnie nie mogę narzekać. Bardzo udany zoom w zakresie, o którym zawsze marzyłem :) .

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie AF zawsze trafia, ale ma spory back-focus. Byłem na to przygotowany, bo tak było z innymi szerokokątnymi sigmami jakie miałem, czyli 20/1.8 i 10/2.8. Będę musiał poczytać, czy można samemu rozwiązać ten problem. Jak nie, to odeślę do serwisu, wiem że w Sigmie bezpłatnie dostrajają AF do korpusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, probowales w tych klatkach wyszukac poruszajacych sie obiektow (planetoid) ?

Szczerze, to nigdy jeszcze nie analizowałem swoich fotek pod tym kątem. A czy podałbyś mi link do jakiegoś programiku, który by mi w tym pomógł. Chętnie bym się pobawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrometry net jednak nie pokazuje obiektów poruszających się., :(

 

tu Twoje zdjęcie

http://nova.astrometry.net/user_images/99017#annotated

 

 

Poniżej zrzut z programu Guide z planetoidami do +13 mag

 

opis-zdjecia.gif

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program Piotra Brycha odpada. Próbowałem kiedyś, niestety nie przyjmuje zdjęć w szerokim kadrze, a o Astrometry rzeczywiście słyszałem, dzięki.

 

Spróbowałem i można mimo dystorsji pola wspomóc się tym programem ;)

 

Nie napisałeś daty i godziny wykonywanych zdjęć więc przyjąłem 29.10.2013 o 20:00 UT

Oto co uzyskałem z dzisiejszą bazą MPCORB i planetoidami do +16 mag

 

opis-z-AFA2.jpg

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Wcześniejsza wersja lepsza. Zdecydowanie. Tutaj głębia zniknęła. Jest płasko i... jakby zapiaszczone, a z M31 zrobił się beżowy spodek. Mam nadzieję, że nie masz za złe, że tak prosto z mostu.

No, muszę przyznać, że masz rację. Po południu pokaże poprawną wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nie mam już siły, ale jeszcze ten jeden ostatni raz podszedłem do tego szerokiego kadru. Muszę przyznać, że obróbka tak małej ilości materiału, to istna mordęga :( .

Czy ma ktoś może jakis patent na "wbicie" się w ten sam kadr, po przewinięciu Astrotrac'a?? Takie manewry jeszcze pewnie długo przede mną (brak grzałek i zasilania do Canona), ale zaczynam powoli interesować sie tym tematem.

 

PS Czy jeśli nie trafię idealnie w ten sam kadr, po przewinięciu AT, to jakiś program stackujący mi to jakoś złoży? DSS ma z tym spory problem.

2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jale!

 

Zobacz na tej mapie, miejscówki mam w okolicach Wałcza.

http://www.blue-marble.de/nightlights/2012

 

Jest ciemno i w sam raz dla lustrzanki :). Myslę, że w skali Bortlea, to klasa 4, a może nawet i 3, choć światło zodiakalne widać dość wysoko.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.