Skocz do zawartości

dziki

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego nie możesz korzystać z Pinpointa? Nie korzystasz z Maxima? Sorry nie pamiętam po prostu..

Sama fotka naprawdę dobra, no sam widzisz pewnie że szum jest. Dwa razy tyle materiału i będzie pięknie. Naprawdę perfekcyjna obróbka. Nawet ten wielki Alnitak tak nie przeszkadza, bo jest jakiś taki...przyjazny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie ogarnąłem sterowania maximem Canona 40D, coś tam ostatnio się wywalało (błąd jakiś wyskakiwał, nie pamiętam już dokładnie jaki - teraz pogoda sprzyja testom pokojowym, to sprawdzę dokładnie jaki tam jest problem).

 

Nie wiem tylko jak wykorzystać Pinpointa do takiego ustawienia aparatu w wyciągu żeby spajki zgrały się idealnie (bo nie kadr jest problemem, a spajki) - jeśli się da to zgłoszę się na lekcję :)

 

Hans właśnie odkryłem dwie plamki z matrycy, które przegapiłem, zczyszczę je wieczorem w domu i wrzucę zdjęcie bez resize.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodziło, o ten kąt. To ma także znaczenie w optyce bez spajków, bo przecież obrót kadru to utrata użytecznego pola po stackowaniu.. tfu... po skupkowaniu klatek :) jak niektórzy z kolegów by powiedzieli - puryści językowi..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gul mi taki wali, że masakra Mam 23 klatki po 8 minut szerokiego kadru Oriona i nie jestem w stanie materiału obrobić tak, żeby było dobrze. Strasznie Ci zazdroszczę tej fotki... Widać trochę szumu, ale detal płomienia i gwiazdy są rewelacyjne. Szkoda, że Ci drzewa wchodzą w paradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się wyskoczyć na miejscówę bez drzew, wtedy to będzie kanonada w kierunku Konia przez cała noc ;)

 

Loki to już trochę materiału, na pewno wyciśniesz z niego więcej niż ja dwa lata temu z 9x180 + 19x60 + 10x30 + 10x15 sekund, na 200mm :D (http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8047)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcie Łukasz. Gratulacje. Masz i tak dużo mniej szumu niż ja z mojego niemodyfikowanego Canona. Muszę dozbierać materiału, a też nie wiem jak stackować wielodniowe sesje i czytam ten wątek z zaciekawieniem.

 

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki to już trochę materiału, na pewno wyciśniesz z niego więcej niż ja dwa lata temu z 9x180 + 19x60 + 10x30 + 10x15 sekund, na 200mm :D (http://lukasz.foto-zdjecia.pl/main.php?g2_itemId=8047)

Świetne to zdjęcie również.

 

Nie dam rady swojego obrobić. Coś jest skopane. Przegląd materiału wskazuje na jakieś chmury, których prawie nie widać, ale każda klatka ma inne gradienty, od dołu paskudne jakieś zaświetlenie (teoretycznie LP w kierunku południowym prawie nie ma). Zresztą, noc była kuriozalna. 20 metrów dalej gziła się w samochodzie jakaś parka (pierwszy raz fociłem "w towarzystwie"). Kompletnie im nie przeszkadzałem, a wytrwali byli, z sześć godzin to trwało. Komputer się sypał jak chciał. Raz Maxim, innym razem system. W końcu z jakiegoś powodu strzelił bezpiecznik gniazdka zapalniczki, straciłem zasilanie laptopa i większość materiału była zbierana bez guidingu i tu czapki z głów przed Takahashi. Klatki po 8 minut na ogniskowej 70mm, bez prowadzenia wyszły naprawdę przyzwoicie. Byłem pewien, że coś z materiału wyciągnę. Jest płomień, konik, M42 z wypalonym środkiem (na tę okoliczność zebrałem też trochę dwuminutówek), sporo pyłów, głowa czarownicy się załapała fragmentarycznie (FOV mały), pętla Barnarda też jest przyzwoicie widoczna, ale trzy dni walki z obróbką i się poddałem. Muszę dorobić ze dwa razy tyle materiału - najchętniej w bardziej stabilnych warunkach. Na te chmury (co ich widać nie było) to szlag mnie trafił. Noc się zapowiadała rewelacyjnie, przesiedziałam do bladego świtu, ale efekty zerowe. Z początku trzaskałem Veila na 400mm ale wiatr spaskudził mi wszystko, a jak przestało wiać to sprzęt przyświrował i dupa blada. Po takiej nocy można sobie tylko żyły pochlastać - nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientacja detektora w wyciągu nie wpływa na orientację spajków względem fotografowanego obiektu, a z tego co zrozumiałem, to o to było pytanie :) Czyli nieważne jak wsadzisz aparat, to zawsze po obróceniu fotki na kompie spajki się zgrają. Na orientację spajków wpływa tylko obrót tuby w obejmach (czyli w osi optycznej). Oczywiście ważne jest zachowanie podobnej orientacji aparatu między sesjami, ale ze względu na to, żeby nie stracić niepokrywających się miejsc, a nie ze względu na spajki. Ręcznie nie uda Ci się ustawić idealnie tak samo kadru między sesjami ale błąd będzie niewielki i nie stracisz na tym znacznie (myślę że jakieś 5-10st błędu będzie).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się też zastanawiałem :-)

5-10 stopni straty kadru to... zupełnie inne miejsce na niebie... a jeżeli chodzi o rotację to również uważam, że 5-10 stopni to dużo. Jak kadruję z pomocą pinpointa to tracę 1st jak mi się nie chce bawić w dokładne ustawienie kamery.

 

paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz błąd położenia mniejszy od dokładności prowadzenia przez napęd?

Tyle mi pokazał pinpoint dla 2 fotek M33 z różnych nocy. Może akurat mi się udało. Choć wydaje mi się, że EQMod może umożliwiać dokładniejsze celowanie od SynScana (protokół komunikacji na to pozwala). Robiłem ze 2 plateslowy i ze 4 razy użyłem "point telescope here" i trafił tak dokładnie. Widać było, że przy każdym pointowaniu miał coraz to inny błąd (mniejszy od minuty), aż w końcu trafił w prawie w punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientacja detektora w wyciągu nie wpływa na orientację spajków względem fotografowanego obiektu, a z tego co zrozumiałem, to o to było pytanie :) Czyli nieważne jak wsadzisz aparat, to zawsze po obróceniu fotki na kompie spajki się zgrają.
Mateusz - o to chodziło, dzięki! Oczywiście popełniłem błąd w rozumowaniu. Czyli - jeśli "dogadam się" z Pinpointem to zyskuję tym samym minimalną utratę kadru w kolejnej sesji. A jeśli nie, to i tak temat załatwię alignując kolejną sesję do poprzedniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.