Skocz do zawartości

Koło Astronomiczne w Kaliszu


rkpior

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na spotkanie inauguracyjne Koła Astronomicznego w Kaliszu. Zaczynamy 15 listopada 2013 o 17:00 w Klubie Promonta, ul. Hanki Sawickiej 39.

 

Szczegóły tutaj: http://www.astroarena.pl/kolo/

 

Dla ścisłości dodam, że:

Kalisz to miasto, które w oficjalnej historiografii istnieje od II w n.e. Na swojej mapie Cesarstwa Rzymskiego umieścił Kalisz... Ptolemeusz (tak, ten od geocentryzmu). Na astronomicznej mapie kraju umieścił Kalisz około 1613 roku Karol Malapert. Próbował dowieść... geocentryzmu, a przy okazji wynalazł montaż paralaktyczny (więc drżyjcie w Kaliszu wszyscy posiadacze EQ-3 :rofl: ). O Malapercie pisał kiedyś DuRuS tutaj. Wieża, z której Malapert prowadził obserwacje istnieje po dziś dzień: jest "przylepiona" do zachodniej ściany kościoła garnizonowego.

 

W latach 70., 80. i 90. istniała w Kaliszu (przy ulicy Ułańskiej) dostrzegalnia astronomiczna i oddział PTMA. Sekcję tę prowadził do swojej śmierci nieoceniony inż. Janusz Kaźmierowski.

 

Obecnie - wg mojej obserwacji - nie dzieje się w temacie astronomii nic. Postanowiłem to zmienić! Zapraszam 15 listopada. Młodszych (uczniów podstawówek) na godz. 17:00. Starszych (gimnazjum, liceum, studentów i starszych) na godz. 18:00. Klub Promonta mieści sie na osiedlu Dobrzec, przy ulicy Hanki Sawickiej 39. Jak ktoś by miał kłopot z trafieniem niech do mnie dzwoni: 886 262 262.

 

Na pierwsze zajęcia zaplanowałem:

- dla młodszych: formowanie gwiazdy i kosmiczną watę cukrową (naprawdę słodką),

- dla starszych: testowanie teorii względności w mikrofalówce (naprawdę coś przypalimy),

- dla wszystkich: obserwacje nieba.

 

W ramach rozwoju Koła Astronomicznego możecie oczekiwać kolejnych atrakcji: przenośne planetarium, astroturystyka, wybitni goście, astronomia obserwacyjna, astronomia teoretyczna i co najciekawsze - zdobywanie sprawności w ramach Wielkiego Wyścigu o odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora.

 

A tymczasem lajkujcie to na fb, krzyczcie proszę gdzie się da, mówcie rodzinie i znajomym (i znajomym znajomych), że w Kaliszu rusza Koło Astronomiczne. Będę wdzięczny. Bardzo. Dzięki z góry.

 

RKP

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Rodan. Damian ode mnie z planetarium jeździ teraz po wszystkich szkołach w Kaliszu i wiesza plakaty.

 

Info do gazet dam w piątek, żeby ludzie nie pomylili piątków :fool: 8 listopada z 15 listopada.

 

Na razie proszę o lajki i udostępnianie na fb: https://www.facebook.com/rkpior

 

RKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała sprawa... Malapert przywiózł do Kalisza lunety NIE w 1413, a w 1613. Czy moderator tego forum może wejść na mój post i zmienić tę datę? Głupio by było przyspieszać wynalezienie teleskopu o prawie 200 lat :)

 

Edit

Zrobione :)

Edytowane przez DuRuS
na prośbę autora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.