Skocz do zawartości

Składanie zdjęć w Deep space stacker


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł!

Ostatnio usiłuję rozgryść taki program do składania zdjęć: Deep Space Stacker.

Mój problem polega na tym, że to co wychodzi po stackowaniu jest szaro-szare i mętne.

Czy ktoś może mi zdradzić tajemnicę jak można sprwawić, by tło nieba było np czarne? Da się tak?

Czy obraz finalny można zapisać jako JPG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Przebrnąłem przez pierwszy PDF i nie ma w nim nic, co by mi pomogło. Ale mam pytanie: na stronie pierwszej tego PDFa w kółko nr. 7 wzięty jest taki suwak ze skalą szarości, po czym na stronie 9 jest napisane: "7 Tego chyba opisywać nie trzeba"

 

Dla mnie trzeba :) --> Co to jest i do czego służy?

Po otwarciu programu mam ten suwak, a gdy program zestackuje już zdjęcie - nie mam go.

Drugie pytanie: Mam takie zakładki RGB/K Levels / Luminance / Saturation

W szczególności interesuje mnie zakładka luminancji, która podzielona jest na "światła" "półtony" i "cienie", w każdym poziomie są dwa suwaki. Czy za ich pomocą można sprawić, by niebio stało się ciemniejsze?

 

No i ponawiam pytanie o zapis "gotowego" zdjęcia jako JPG

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć na serwer wejściowe pliki oraz plik wynikowy, zobaczymy co robisz źle i może wytłumaczymy. :)

 

U mnie nigdy taka sytuacja nie miała miejsca , co do jpgów DSS nie ma opcji takiego zapisu,stack zapiuje się w formacie fits lub tiff a następnie finalną obróbkę "zleca się" programowi graficznemu (np. gimp,PS,corel .itp.)

 

Wynikowy plik jest 16-to lub 32-u bitowy (ten zapis polecam do dalszej obróbki) czyli ma bardzo szeroki zapis tonalny z którego zawsze wyciągam to co chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS nie służy do obrabiania zdjęć, a jedynie stackowania. Ruszanie jakichkolwiek suwaków na wynikowym stacku z reguły nic dobrego nie wnosi - ja nigdy ich nie dotykam. Ten podgląd po zestackowaniu zawsze jest taki szaro-mętny, to normalne, choć nie wiem z czego to się bierze. W każdym razie wynikowy tiff jest dobry. Fotkę trzeba obrobić następnie w programie graficznym, polecam PixInsight (wersja LE jest darmowa). Wtedy uzyskach odpowiedni poziom bieli i czerni - na surowym stacku to zawsze musi źle wyglądać.

 

Jeśli chodzi o ten suwak u góry z prawej, to on jest tylko od podglądu przed stackowaniem. Pozwala na szybkie przycięcie histogramu w celu dokładniejszego przyjrzenia się ciemnym klatkom. Nie wpływa na wynikowy stack.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

Witam, ja również mam pewien problem z DSS, ale innego rodzaju. Przesiadłem się na system Fuji, który ma swoją odmianę plików RAW co się zwie RAF. Przegrzebałem nate i wedle uzyskanych informacji RAFy powinny być obsługiwane przez DSS. Niestety w przypadku tych pochodzących z XT-1 nie jest tak jak piszą w sieci. Poniżej pokazuję 3 screeny pokazujące w czym kłopot.

Screen 1 pokazuje RAFa otwartego w DSS 3.3.4 jak widać mamy jedynie 4 prostokąt i zabawa suwakiem u góry nic nie daje, jak bym go nie ustawił obraz jest czarny jak arktyczna noc.

Screen 2 pokazuje RAFa otwartego w DSS 3.3.2. fotka jest dziwnie podzielona na dwie części w dodatku w dziwny sposób pokazane, a na dodatek obrócona o 45*

Screen 3 to Tiff zapisany z RAFa i otwarty w DSS w poprawny sposób.

Czy ktoś z Was spotkał się już z czymś podobnym? O co tu chodzi? Czy to kwestia jakichś ustawień? Czy po prostu tak ma być i DSS jest w tym przypadku nie dla mnie :-(

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem jest z NEF/DNG. Nie obraca ich o 45% ale ucina dobrą 1/3 zdjęcia.

Co ciekawe, przykładowe zdjęcia ściągnięte z jakiegoś FTP na potrzeby tutorialu w tym samym formacie importują się już dobrze. Nie wiem czy to nie kwestia znów jakiejś nowszej wersji formatu zdjęcia względem tego co jest obsługiwane przez DSS.

Koniec końców zrezygnowałem zupełnie z tego programu na rzecz LR+PS. W moim wypadku to mniej nerwów i bardziej przewidywalne efekty :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem podlaczyc sie pod temat.

Od wczoraj dopadl mnie problem ze stackowaniem.

 

Mianowicie gdy stackuje Light i Darki wszystko jest ok.

dss01.jpg

 

Gdy dokladam Bias stack wychodzi niepoprawny. Rozjezdzaja sie kanaly

dss02.jpg

 

Jeszcze kilka dni temu wszystko bylo ok i nic nie zmienialem w konfigu dss.

Sprawdzalem darki i biasy sa ok. Nie ma zadnych przepalonych, uszkodzonych.

Nie podmieniam niechcacy darkow zamiast biasow.

W ustawieniach L, D i B sa mediana.

 

Gdzie dss trzyma swoje ustawienia? Po sciagnieciu nowej wersji i odpaleniu jej z nowego folderu nadal mam stare ustawienia.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To je suwaczkami wyrównaj

nie w tym problem....

chodzi o to ze w stacku z biasem jest strasznie niebiesko, a przeciez bias nie powinien tak ingerowac w kanaly...

stack samych L i kolejny L+D jest ok.

przy dodaniu B kanaly sie rozjezdzaja. inaczej tego nie potrafie wytlumaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej, chcialem prosic o rade bardziej doswiadczonych.

 

stosuje sie do wiekszosci porad przeczytanych na forum zebralem troche materialu M5 okolo 100 lightow 15 darkow i 15 biasow (takie zestawy robilem juz kilka razy) ale za kazdym razem po zestackowaniu wychodzi mi okropne ziarno iso nie jest przesadnei duze 800 kilka 1600 ale nigdy nei udalo mi sie uzyskac w miare czystego zdjecia. Najczesciej robie zdjecia w sporym zanieczyszczeniu nieba ale kilka razy wyjezdzalem pod naprawde ciemne niebo i to samo co moge robic zle?

post-25226-0-63859800-1495226369_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż histogram z pojedynczej surowej klatki.

 

 

Tutaj mam histogram z pojedynczej klatki M5 a nizej histogram z innego obiektu robilem jeszcze zdjecie wielkiego wozu niestety tak samo ziarno z okolo 200 klatek materialu do tego przy wielkim wozie mialem zalaczony filtr UHC-S2

post-25226-0-76468100-1495388789.png

post-25226-0-73073100-1495388890.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. co to jest za aparat?

2. po ile czasu naswietlasz klatke?

3. czy to jest obione ze stawywu, poniewaz klatki sa mocno niedowietlone?

4. ile szt robiles klatekna iso 800 i 1600?

5. 15darkow to niezbyt wiele, moglbys sie postarac na przyszlosc o wiecej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zdjecia robilem sw150/750 ale bez prowadzenia. Dopiero niedawno kupilem sobie naped w jednej osi ale mam widok jedynie na poludnie i zachod wiec mocno mecze sie z opanowaniem metody dryfowej aby ustawic montaz na polarna. Wyjazdy pod ciemne lubelskie niebo sa zadkoscia. Aparat to canon 500d w tym przypadku czas naswietlania dla m5 to bylo 1/2 sekundy klatek 800 mialem okolo 30 klatek 1600 miale chyba 60 lub 75 bo kilka odrzycilem. W przypadku wielkiego wozu czas byl dluzszy bo robilem ze statywu z obiektywem 35mm ogolnie stosuje zasade 500/ogniskowa i w tym przypadku byl dodatkowo filtr na zdjeciach wozu poza ziarnem i glownymi gwiazdami mialem tylko kilkadziesiat innych gwiaz nawet po malej zabawie suwakami w deep sky stacker. Niby posilkuje sie filmikami tutorialami np z youtube przy zbieraniu materialu ale zawsze wychodzi mi ziarno wiec pewnie jednak to niedoswietlenie nie mam wyjscia i musze ustawic w koncu montaz porzadnie i zapodac naped. Ale z drugiej strony boje sie ze dluzsze naswietlanie tym bardziej zrobi mi ziarno czy nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.