Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Prosze o identyfikacje

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 16713 postów
Dziwna sprawa, nie widze tego meteorytu na liscie meteorytow z ksiezyca :-O
Poszukam jeszcze - np. w pl liste masz tu:
http://www.republika.pl/jba1/moon.htm

kompletna lista jest tu:
http://epsc.wustl.ed...rites_list.html
0
Adam Jesionkiewicz

Dołącz do mnie na: Twitter oraz Astrofotografia@Facebook

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16713 postów
Cos mi tu smierdzi. To nie jest meteoryt z ksiezyca. Zobacz opis met. ksiezycowych:

"Lunar meteorites
Twelve meteorites from the Moon have been found to this day. All except one, Calcalong Creek (Australia), were recovered in Antarctica. All lunar meteorites are impact breccias, rocks formed from the rewelding during energetic impact events of loose fragments once part of the lunar soil. Some lunar meteorites are dominantly basaltic in composition and thus come from the lunar mare (the dark, concealed flood lavas that occupy large impact basins on the Moon, especially on its near side); others are composed dominantly of the mineral anorthosite, a sodium-rich plagioclase, suggesting these meteorites come from the lunar highlands (the brighter and more heavily cratered terrains on the Moon). Lunar meteorites are of great scientific importance because they come from areas of the Moon that were likely not sampled by the Apollo or Luna missions. On statistical grounds, it is estimated that at least one of the lunar meteorites found so far must have originated on the far side of the Moon. Lunar meteorites are believed to have been blasted off the Moon in the form of high-speed ejecta during impact events.
Lunar meteorites may be identified by a fusion crust with slightly greenish hues and by a grayish interior with angular clasts (inclusions) of often brighter materials. "

Tak wiec albo to sciema, albo pomylka.
0
Adam Jesionkiewicz

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16713 postów
Eeee no wszystko jasne, tam nie ma nigdzie napisane, ze to z naszego ksiezyca. Oj podpusciles mnie Mistrzu ;) To sa meteoryty ktore pochodza z ksiezycow, ale nie ziemskich :)

Mesosiderite

"One of two main types of stony-iron meteorite, the other being pallasites. Mesosiderites (the name comes from the Greek "mesos," meaning "middle" or "half," and "sideros" for "iron;" hence "half-iron") are a strange, roughly 50:50 mixture of silicates and iron-nickel. The silicates are heavily-brecciated (smashed-up), evolved igneous rocks, similar to those in eucrites, diogenites, and other HED group members, and clearly come from the crust of an achondritic parent body (see achondrite). The metal in mesosiderites, on the other hand, is similar to that in group IIIAB iron meteorites, and can only have come from the core of a distinct, differentiated asteroid, genetically unrelated to the precursor of the eucritic and diogenitic portion; there is no mantle-like material at all. One way to explain this odd combination of crustal and core material is in terms of a collision between two differentiated asteroids in which the still-liquid core of one asteroid mixed with the solidified crust of the other. This model assumes the collisional disruption and gravitational reassembly of at least one of the asteroids—the one that later became the parent body of the mesosiderites. It is still much debated whether the HED parent body, Vesta, represents one of these asteroids. "
0
Adam Jesionkiewicz

Mistshu

Mistshu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 283 postów
Hmm no rzeczywiscie, sorry za wprowadzenie zamieszania i dzieki za naprowadzenie na dobry trop :roll:
Powracajac do mojego znaleziska ( a wlasciwie brata ). Biore jeszcze pod uwage wersje, w ktorej w moim meteorycie zrobilo sie male wyzlobienie w czasie spadku, a jakis kamien dostal sie do niego pozniej.

Jakie testy ( do przeprowadzenia w warunkach domowych ) byscie mi polecali.

Z jakich substancji w szczegolnosci ( metaliczno podobnych, nie ferromagnetykow) moze sie skladac skala poza ziemskiego pochodzenia?

Patrzac na te zdjecia, jak uwazacie, co to qrcze moze byc. Z jego Skladu wykluczam napewno aluminium i zelazo ( chyba, ze jest ich malutko). Olow tez to raczej nie jest, bo nie robi duzych sladow na kartce papieru, do tego zdaje sie byc troche ciezszy od olowiu.
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16713 postów
"Biore jeszcze pod uwage wersje, w ktorej w moim meteorycie zrobilo sie male wyzlobienie w czasie spadku, a jakis kamien dostal sie do niego pozniej." nie slyszalem o takich przypadkach. To sie nie zdarza. Obecnosc wbitego kamienia jest pierwszym prostym testem, ze to nie meteoryt. Polecam ksiazke "Skarby z nieba" p. Pilskiego.

Co do analizy, na razie nie kombinuj z tak dokladna analiza. Przydaloby sie kawalek odciac i zeszlifowac. Potem wrzuc fotke tego przekroju. Wtedy bedzie mozna cos powiedziec. Mozesz tez zeszlifowac jakis naroznik.

A najlepiej do wyslij kawalek do analizy. Cos czuje, ze bedzie znacznie szybciej, niz takie gdybanie.

Ew. przeszukaj watki w tym dziale. Zdaje sie, ze Meteorite wrzucal link do takiego wstepnego testu.
0
Adam Jesionkiewicz

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • 4055 postów
Mistshu, zjedź krawędź kamola pilnikiem, wypoleruj jako tako i wytraw w 10%-kwasie azotowym. Jeżeli pojawią się figury Widmanstattena, to jest to meteoryt. Zdaje się, że to podstawowa metoda identyfikacyjna.
Ale najpierw lepiej zmierz jego gęstość, to dużo prostsze. Na podst. zdjęć wydaje się, że to lity metal, więc jeżeli gęstość wyjdzie Ci wyraźnie mniejsza od gęstości żelaza, to raczej zapomnij, że to meteoryt.
(Nawiasem mówiąc mocno wątpię, ten wbity kamień to już praktycznie dyskwalifikacja)

Pozdr.
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, Nikon D7100, D300, Nikkor ED 200-400/4, ED 70-200/2.8. I parę gadżetów.

Andee

Andee

50.28' N 20.43' E

• Społeczność Astropolis
  • 806 postów
Moj kumpel tez znalazl pare lat temu taki meteoryt... slabo reagujacy na pole magnetyczne itp. itd., zupelnie jak ten tutaj...

Po przecieciu bryly okazalo sie ze jest to "skwarek" skladajacy sie ze stopionego zelazka i fragmentow jego bebechow (ceramika itp.), jakims cudem trafilo pewnie do jakiegos przemyslowego pieca, a potem na halde z zuzlem, zuzel potem rozsypano na jakims polu a kumpel znalazl je po paru latach...

Piekny okaz "meteoryt zelazkowy"... :D
0
Unix is like a wigwam, no Windows, no Gates, Apache inside...
K10D, Zeiss 80/1300, INTES MAK 10/1500, Zeiss Sonnar 2.8/200MC, Pentacon 50/1.8, Industar 2.8/50MC, filtry, duperele...

meteorit

meteorit

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 169 postów

Jesion w pierwszym poscie dalem przyklad...

Meteorit czy to jest tak 100% pewne ? :| Czy nie mogla jakas sila spowodowac (po upadku ), ze kamien wbil sie w niego ?

Juz chyba wszystko zostalo wyjasnione :-)
Spotkalem sie z piaskiem w meteorycie pustynnym - wypelnial spekania ale zeby wbity kamien? Raczej niemozliwe...

Esterwille nie jest z Ksiezyca - to blizniak naszego Lowicza, pochodza prawdopodobnie z tej samej planetki macierzystej.
0

Mistshu

Mistshu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 283 postów
Dobra moze uda mi sie zrobic ten test Widmanstattena, ale powiedzcie mi skad wziasc 10% kwas zaotowy ? :|
Gdzies wyczytalem, ze struktury Widmanstattena nie zawsze ukazuja sie na wszytskich meteorytach, prawda to ? :roll:
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Astropolis.pl

• Administrator
  • 16713 postów
Tylko na meteorytach zelaznych :)
0
Adam Jesionkiewicz

Mistshu

Mistshu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 283 postów
Juz sam nie wiem co robic. W koncu dojde do w niosku, ze lepiej pozostac w nieswiadomosci i miec chociaz nadzieje, ze to co sie trzyma w biorku jest meteorytem.

Tak jak mowilem ta brylka nie reaguje na magnes. Powiesilem go na 3 m zylce, poczekalem chwilke az sie przestanie ruszac i probowalem go przyciagac magnesem ( silnym ) Jesli to cos posiada zelazlo to sa to ekstermalnie male ilosci. Wydaje mi sie, ze z tego powodu test widmanstattena odpada ;/

[ Add: Sro 16 Cze, 2004 ]
No coz jak sie wlasnie okazlo, moglem nie sprawdzac, czy to cos jest meteorytem i zyc w nieswiadomosci. Po zebraniu sil i odkrojeniu kawalka tego "meteorytu" przystapilm do testow. Po pierwsze ku mojemu zdziwieniu cosik dal sie pokroic niczym maslo z lodowki. Dalo mi to troche do myslenia i postanowilem ponownie sprawdzic go lutownica. Szybko okazlo sie , ze moj meteoryt to nic innego jak brylka cyny :oops: :Cry: :oops: :Cry: :oops: :Cry: . Przy pierwszym tescie zapomnialem, ze wieksza brylka cyny dlugo sie nagrzewa, gdy sprobowalem na malym kawalku roztopila sie blyskawicznie :| Jak by na to nie patrzec, to mam teraz duzy zapas cyny na okolo 1 rok :mrgreen:
0

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • 4055 postów
Buuuhahaha :Loveit: My tu o Widmanstattenach, meteorytach księżycowych, testach-nietestach, a to cyna! No to pojechałeś... Ale sobie przynajmniej pogawędziliśmy :D

Pozdrawiam,
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, Nikon D7100, D300, Nikkor ED 200-400/4, ED 70-200/2.8. I parę gadżetów.

el3k

el3k

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 122 postów
hehe ja mam 3 kawałki manganu technicznego i też myślałem że to meteoryty :mrgreen: :mrgreen:
0
SW 200/1200, WO Swan 20mm, SP 25 i 10mm.

Gość_Janusz_P._*

Gość_Janusz_P._*
  • Gość
Jeśli naprawdę chcesz jakiejkolwiek identyfikacji to zapodaj ostre fotki, te są mówiąc mniej oględnie o kant d... rozbić, nic na nich nie widać bo nieostre jak foty fałszerzy UFO, jak nie masz dobrej cyferki z makro to nie jest problem 8) połóż go na szybie skanera i po problemie :wink: :roll:
0

wiatr

wiatr

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 421 postów
a gdyby komuś zależało to mogę zrobić analizę przynjmniej jakościową z czego toto jest zrobione
0
 czynne sporadycznie 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników