Skocz do zawartości

Bresser Junior 76/350 Dobson


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

a co maja ksiezyce wspolnego z widocznoscia pasow na Jowiszu.

 

Moze nic nie mają - bardziej kiepskie warunki .

 

Może złudzenie - po prostu podczas regulacji ostrości zauważyłem gwiazdkę zlewającą się z Jowiszem

a minidobson też nie ma rozdzielczości jak należy ... jedyne co było wyraźnie widać to 2 księżyce i Jowisza oraz niezwykle słabe zarysy pasów. Widywałem już lepsze pasy w K10 .

 

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Nie wytrzymałem i kupiłem sobie maleństwo ^_^ Od siebie dodam troszkę :)

Jak na taka zabawkę porządnie zrobione, blacha tuby bardzo twarda i sztywna, plastiki też lepszy gatunek. Okulary z zestawu od wejścia nadają się na śmietnik, tragedia i nie pisze tak dla samego pisania, one nawet w połowie nie dorównują kitowcom w Synty.

Niestety lusterko kątowe jest tak małe że obsługuje nam jedynie ok 40mm zwierciadła głównego, czyli że nawet na samym środku obrazu nie mamy pokrycia 100% i mamy tak naprawdę teleskop 40/350. Ja zamontowałem do niego własne kątowe 32mm (krótsza przekątna elipsy) daje ok 10mm krążek pokrycia 100% w wyciągu. Dodałem na przedzie kartonowy krążek aby mieć centralną/symetryczną obstrukcję. Przerobiłem też pająka na trójramienny, ten który jest w zupełności do obserwacji wystarczy ja jednak powiesiłem teleskop do prób foto a tu zonk, gwiazdy mam kreski, przyczyną jednak okazały się drgania lusterka kątowego pochodzace od wentylatorka Atika z chłodzenia (niech żyje bezwibracyjny Maglev ^_^ porażka) dodatkowo też wyszlifowałem w tulei wyciągu wgłębienie o okręgu 76mm tak aby nie wchodził mi on w obrys lustra (patrz zdjęcie)

Wyciąg jest plastikowy, ale to w niczym nie szkodzi, do połowy zakresu pracy chodzi naprawdę sztywno. Co do kolimacji, w tak małym sprzęcie raz zrobiona długo trzyma, ale powiem szczerze że wolę 100x kolimować 305/1500 niż takie małe cholerstwo ^_^ ciasnota. Cela główna nie posiada śrub kolimacyjnych, ale to nie problem, wystarczy w blasze tuby ( i tu się szybko przekonacie o jej twardości) pilnikiem iglakiem rozpiłować otworki na podłużne a pod łebki wkrętów dodać małe podkładki i już można całością spokojnie operować. Parząc przez środkowy otworek pająka (oczywiście po wykręceniu kątowego lusterka) można spokojnie chybotać łożem lustra na boki aż do uzyskania jego osiowości względem tuby.

 

Podsumowując sprzęt fajny, nie żałuje wydanych 149zł, kupiłem Bessera gdyż wydawał mi się lepiej wykończony niż inne firmy. Zakupiłem go na Allegro, w ten sposób nie przepłaciłem w specjalistycznym sklepie z optyką astronomiczną ^_^

 

BSR01.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Obserwowałem wczoraj chwilę niebo lornetką Taiga 11x70 i Bresserem 76/350 w którym najlepiej wygląda ono z okularach 2" które zaczynają się barlowem 1,25" (wchodzi w wyciąg). Lornetka fajna rzecz, ale jadąc na urlop zabrał bym ten teleskop.

 

 

Bym zapomniał :) najnowsze foto z Parapetówki ^_^ (Obiektyw Yukon 46/350 w rurze PCV + Atik Titan Mono + Ha35nm) mało materiału ale kiedy tu dozbierać...

 

NGC281.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi właśnie na biurku w robocie, fajny gadżet, po kolimacji - Księżyc da się tym obserwować.

Poziom obstrukcji LW umożliwia obserwacje planet w powerach ok. 40x, niestety w porównaniu z

budżetowym abberującym trawlerkiem 80/400 mogę tylko napisać, ze to przyjemna - ale zabawka.

Fakt, ze sam montaż dobsona jest przyzwoicie wykonany, zamierzałem na nim umieścić lunetkę pzo 64/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku przestrodze. Mi się trafiło ciulowe lustro główne, przy większych powerach teleskopik daje niedodostrzone obrazy, o ile dla porównania w/w Yukonem 46/350 mogę spokojnie powerować do 100x to Bresserem tylko średnie wielkości i najlepiej gwiazdki bo na Księżycu oko ciągle szuka ostrości. Więc jak było do przewidzenia optyka w nich to loteria.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wczoraj odbyły się zawody ! ^_^ w szranki stawili się:

 

Mini Newton Bresser Junior 76/350 Dobson

Luneta Auriol 20-60x60

Lornetka Taiga 11x70

Lornetka BRAUN 10x50

 

Na cel poszły M17, M71, M15, M27, M31 itp.

 

Już na początku luneta Auriol poszła na bok, szkoda czasu, potem rundkę odbyły lornetki, co oczywiste 11x70 zwyciężyła z kretesem, pozostało jej starcie z Newtonkiem, przegrała :)

Przykładowo M17 w lornetce coś tam widać, w Breserze z okularem 10mm normalnie widoczny kształt łabędzia z fałdami na grzbiecie i z oczkiem gwiazdkowym. Podobnie M27 i inne obiekty, w lornetce coś tam widać a w teleskopieku doberajac powiększenie i odpowiednio przyciemniając tło nieba uzyskujemy optymalny obraz dla tej średnicy obiektywu. A w ogóle to najlepiej Bresser pracuje z okularem 2"32mm i barlowem Hiperion. Nie chce mi się rozpisywać, bo i tak każdy ma swoje zdanie, ale w moim mniemaniu wybierając z pośród tej czwórki na bezludną wyspę wybrał bym zdecydowanie Newtona. Jest tylko jeszcze jedno ale, a mianowicie ja wymieniłem za małe oryginalne LW obsługujące tylko część lustra LG na większe.

 

PS Obok stały 320/1500 i 305/1500 i się zastanawiały jak to możliwe, że poświęcam czas na takie gówienka kiedy one się kurzą ^_^

 

Pozostało porównanie

Mini Newton Bresser Junior 76/350 Dobson

Lornetka Taiga mod 28x70

sam jestem ciekaw.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie. Ciekaw jestem postawienia w tym starciu refraktorka 70/700. Lorneta (11x70) moim zdaniem (jako sam prawisz) przegrała z 76/350 z racji małego powiększenia (brak dopasowania jasności tła + mniejsza skala obrazu) Refraktor z okularem 20mm powinien zjeść tego Newtonka na śniadanie. Chyba, że kątówkę miałby śmieciowej jakości. Na bezludną wyspę lepiej się nada, szczególnie jeśli zapomnisz pudełka po kliszy :icon_wink: Jaka jest (mniej więcej) średnica LW w tym Newtonku?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Wyciągu w parapeciaku nie wymieniałeś?

Gdybyś miał okazję zrób zdjęcie teleskopu jak to wygląda z okularem 2" i barlowem strasznie mnie to ciekawi.

 

Pozdrawiam

Wyciąg z nim nie jest taki zły a biorąc pod uwagę jego rozmiary i sztywność blach trzyma należycie więc nie ma potrzeby go wymieniać. To nie jest astrograf w którym niedopuszczalne są nawet mikrougięcia i obserwacje nawet z 2" okularem są spokojnie wykonalne.

 

Jaka jest (mniej więcej) średnica LW w tym Newtonku?

Pozdrawiam

-J.

Oryginalne LW posiada 20mm krótszy bok elipsy, moje posiada 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z ciekawości i dla montażu w zasadzie kupiłem ostatnio Opticona 76/900, rany boskie jakie tam są patenty, LW nie wklejone tylko umocowane blaszką która zabiera około 15% pola widzenia, wszystkie śrubeczki zalakierowane na amen kolimacja bez wkrętarki niemożliwa, jak mówi mój synek "celownik" mini mini, ale dla czystego funu pobawię się tym wysokiej klasy sprzętem opisywanym w miesięczniku "LOGO" i zdam na forum relację a nawet foto relację, będzie materiał dla kupujących na aledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.