Skocz do zawartości

Bresser Junior 76/350 Dobson


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Opis i wrażenia – Bresser Junior 76/350 Dobson

 

Po wyjęciu z pudła a może pudełeczka wyglądał na tak mały jak się spodziewałem a może w sam raz.

Długość tuby 31,5 cm góra zakryta wieczkiem wyciąg raczej cały plastikowy . Obudowa z blachy – chyba aluminium … Po zdjęciu zakrywki zauważyłem latające LW ( czyli lustro wtórne) . No tak kolimacja na bank mnie czeka a nie mam o niej pojęcia wcale …

Elementy montażu z desek - chodzą dobrze i bez zbędnych luzów. Spodziewałem się że zabawka będzie gotowa do użycia ale niestety jak to z zabawkami - zabawę czas zacząć . Zmierzyłem średnicę całkiem luźnego LW i wyszło że ma 19 mm ( znaczy zmierzyłem wykałaczką robiąc na niej znaki – a potem przyłożyłem to do linijki – stąd może być jakiś minimalny błąd pomiaru w jedną lub drugą stronę gdyż suwmiarki nie mam ) . Kolimacje zacząłem od zdjęcia lustra głównego i zrobieniu słynnej kropy na jego środku i natychmiast zamontowałem je na miejsce. Nie ma możliwości regulacji lustra głównego. Wkładasz i masz co ci fabryka dała. Są zaś 4 śruby jak należy do regulacji LW . Niestety ja musiałem jeszcze ustalić środek tuby i umieścić LW z jej środku bo zwyczajnie całe latało na pojedynczym pająku . Pomierzyłem wykałaczką odległości środka LW od bocznych ścianek i ustawiłem je niemal idealnie w środku – po czym dokręciłem śrubę mocującą pająka jednonogiego.

Pierwsza kolimacja zajęła mi jakieś 20 minut i było prawie wg. wskazówek Hamala ale jak zobaczyłem gwieździste niebo no to już pobiegłem z nim na gwiazdy. Na okularze 20mm (18x) jakoś ostrzył ale nie podobało mi się – było słabo . Włożyłem SR 6 (59x ) i jakoś te gwiazdy były choinkowe . Do domu jeszcze raz 10 min i OK. . Trochę wychłodziłem teleskop na dworze i wróciłem do niego po herbacie w domu.

Na H20 ostrzył znośnie dałem więc SR6 i też jakoś wyostrzył i trafiłem na Jowisza z 3 księżycami – pewno miał ich więcej ale ja tylko 3 widziałem . Wyostrzyłem jak mogłem najlepiej i patrzę – Jowisz !

Zostawiłem teleskop na dworze i lecę do komputera sprawdzić w Stellarium – no zgadza się – trafiłem na Jowisza . Po powrocie na dwór patrzę a Jowisza już nie ma w polu widzenia - jeszcze trochę szukałem i odnalazłem go upewniając się że to Jowisz ale na dziś odpuściłem po chwili – niezbędna jest ponowna kolimacja !

No i dziś ją zrobiłem sprawdzając teleskop w dzień na drzewach – około kilometra i na słupach prądowych około 1,5 km . Ostrzy idealnie jak dla mnie nowicjusza . Przy H20 oraz przy SR 6 daje świetny obraz – chociaż nieco trudniej było złapać dobrą ostrość przy SR6 ale dało rade w koncu. Zaznaczam że to jest mój 1 Newton i drugi teleskop . Pierwszy zrobiłem sobie sam jakieś 30 lat temu ze soczewki okularowej 60mm – Mocno chromatycznej i okulara od mikroskopu . Dziś pogoda nie dopisuje więc nocne oglądanie nieba odpada – sprawdzę jak będzie okazja na gwiazdach.

 

W każdym razie udało mi się tak skolimować, że uzyskałem obrazek taki jak każe Hamal z kropką w podkładce lekko w lewo . Obrazy w dzień były moim zdaniem na ocenę 5+ przy H20 i na 4 przy SR6 . Zobaczymy co się da zobaczyć na gwiazdach ? W każdym razie trafiło mi się coś czego nie planowałem kupić – ale mam .

 

Kiedy go zobaczyłem w domu to zdążyłem jeszcze skoczyć do fotografa po pudełko po filmie – miał czarne i dał mi ! Teleskop jak teleskop mały na półkę pasuje. Mobilne to jest bardzo. Stawiam na dachu auta i staję na stołku – musiałem dać gazetę na oszroniony dach żeby mi się nogi Dobosna nie ślizgały po lakierze – i kręcę tubką.

Nie jest to żadna recenzja czy ocena a tylko subiektywny opis nowicjusza z nowym sprzętem. Nie mam punktów odniesienia do prawdziwych teleskopów .

Trudno będzie jednak zrobić porównanie do Celestron FirstScope N-76 IYA bo go nie widziałem - choć to bodobne "giganty" różnica jaka mi się nasuwa to mniejsze średnica LW bo 19mm i ogniskowa . No i w zestawie bressera jest filtr oraz jakaś płyta CD i mapa obrotow . Barlow też jest ale czy się do czego nada zobaczymy jak będzie pogoda na gwiazdy.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boma

Te okulary kitowe są bardzo słabe, gdy w moim Celestronie 76/300 wymieniłem je na kitowe od synty, wyraźnie dało zobaczyć się różnicę w dawanych obrazach., Później eksperymentowałem z kitowacami od Dobsona SW 10"( super plossl) znów zauważalna była spora różnica, szczególnie w polu widzenia.

Mi do gustu szczególnie przypadł okular http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-plossl-4-mm,d1201.html jest moim zdaniem idealny do tego teleskopu i właśnie jego używam przy obserwacjach tym maleństwem. Księżyc w pełni zajmuje około 90% powierzchni obrazu.

Barlowa też wsadzałem (kitowego od SkyWatchera) ale skutki były mierne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DuRuS - nie wypada płacić więcej za okular niż jest wart teleskop (mimo że dostałm go w prezencie - z info że jakby co to się przyda do dekoracji biura) .

Myślałem o szerokokoątnym SW 4 mm ale jakby co to kupię S- Plossla 4 bo jest sporo tańszy i zobaczymy . Z kolimacją mam kłopot bo nie mogę ustawić symetrycznie jasnego pola w ciemnym . Z plamką na LG i podkładką nie ma problemu jest na środku jak Hamal każe . Niestety gwiazdy na SR 6 są mało jakieś choinkowe - małopunktowe ...

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprwadziłem kolimację w sklepie astrozakupy w Poznaniu . Panowie byli tak uczynni i pomogli mi wszystko sprawdzić - właściwie sami sprawdzili przy pomocy kolimatora laserowego i optycznego . Okazało sie że należy lekko zmienić ustawienie lustra głównego - ale ten teleskop nie ma takiej opcji ... różnica była minimalna ale zawsze . Skończyło się na ustawieniu kolimacji LW przy pomocy kolimatora optycznego. Po włożeniu mojego pudelka po filmie z dziurką okazalo sie że ustawienia moje i ich były podobne. Pobawiliśmy się okularami S-Plossl 20mm - obraz o niebo lepszy niż w moim H20 a pole widzenie ogromne .

Okular Plosl 4mm niestety ma zbyt małe pole widzenia - wprawdzie obraz OK ale ... oko leżalo na szkle - bez sansu. Chyba pozostaje skorzystać z rady DuRuSa tylko - Okular Sky-Watcher SWA Plossl 4 mm z dużym polem widzenia no i odległość okularu od oka 10 mm . Powiększenie 88 razy wydaje się optymalne i maksymalne zarazem ale tej zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ze 2 razy jeszcze rozebrałem teleskop i przeprowadziłem kolimację wcześniej ustawiając LW . Sprawa jest prosta. Nikt we fabryce nie zabawia się w ustawianie offestu w takiej zabawce - offset ustawia się sam kolejno dokręcając elementy pająka niejako automatycznie !! i na końcu wkręcamy lustro do uchwytu przy tubie do momentu oporu... . Samodzielnie ustawia się offset. Następuje minimalne odsunięcie lustra od środka ogniskowej. Wszystkie 4 śrubki wkręciłem maksymalnie podnosząc LW do góry. Potem kilka ruchów śrubokrętem i kropka jest poprawnie ustawiona w podkładce.

 

A teraz okulary . Kupiłem na giełdzie kitowce Super i jakieś LER 25 i 10 mm od Maka 102 chyba... Oba kosztowały dużo mniej niż jeden Plossl i wyglądają jak nowe . Powiększenie przy 25 mmm - 14 razy daje olbrzymie pole widzenia w porównaniu do H20 jakość obrazu o ... nie nie wiem .... o niebo lepsza niż w H20. Kellner daje ostrzenie niemal w całym polu widzenia. Próby robiłem jak zawsze na krajobrazach (obiekt odległy jakieś 600m - dom z eternitem na dachu - idealny .. ) bo nie ma gwiazdowej pogody. Okular 10 mm - 35 razy - daje również ostry jasny wyraźny obraz o sporym polu widzenia - z barlowem powiększenie ( 70 x ) efekt jest lepszy niż przy SR6mm pow 58x - większe pole widzenia i aż dziwne ale mimo zastosowania barlowa obraz bardziej kontrastowy i wyraźny niż w SR 6. O ostatecznym efekcie zadecyduje próba na gwiazdach - może niebawem będzie pogoda.

 

Uogólniając - wymiana okularów na Kellnery - to jak przesiadka z Fiata 126p do co najmniej do Poloneza FSO no może Fiata 125p ... .

 

Oglądałem dziś lornetki i lunetkę w Lidlu i nie wymieniłbym Brassera na żadną z nich ani na obie razem.

 

Pozostaje więc zakupić okular Sky-Watcher SWA Plossl 4 albo 6 mm o szerokim polu widzenia.

 

W następnym wpisie dołączę instrukcję foto jak ustawić kolimację w Bresserze .

 

 

 

 

Edytowane przez Boma
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę , że wymieniłeś okulary i jesteś zadowolony. Właśnie wystawiłem mojego minidobsona na parapet i podziwiam Księżyc. Co do okularu krótkoogniskowego; w SW UWA 4mm 58* aby objąć całe pole trzeba praktycznie przykleić oko do szkiełka ale warto :) . Na co dzień noszę okulary (-2) i mając je założone tego efektu nie da się osiągnąć. To okular za 200zł (nowy) i mając go stwierdzam, że nic więcej do tego maleństwa nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę , że wymieniłeś okulary i jesteś zadowolony. Właśnie wystawiłem mojego minidobsona na parapet i podziwiam Księżyc. Co do okularu krótkoogniskowego; w SW UWA 4mm 58* aby objąć całe pole trzeba praktycznie przykleić oko do szkiełka ale warto :) . Na co dzień noszę okulary (-2) i mając je założone tego efektu nie da się osiągnąć. To okular za 200zł (nowy) i mając go stwierdzam, że nic więcej do tego maleństwa nie potrzeba.

 

Twój minidobson ma ogniskową 300 zaś Bresser ma 350 więc powiększenie nieco wzrośnie do 88x u mnie i to chyba maksymalne sensowne. Z tym księżycem to chyba jakoś przez chmury co?? macie w Kaliszu dziś niebo bez chmur? :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu dorwałem "Łysego" . Pogoda nie jest idealna ale znośna . Okular K25 ostrzył idealnie na księżycu więc dałem K10 (35x) i było dobrze aczkolwiek minimalnie gorzej niż na 25mm . Natomiast SR6 (58x) wypadł niewiele lepiej niż K10 z barlowem (70x) w zasadzie różnica była niewielka. na korzyść SR6. Okularu H20 nie wyjmowałem bo jego pole widzenia to czysta klaustrofobia. Znajdowanie obiektów na niebie z okularem K25 to łatwizna przy tym polu widzenia - oczywiście w porównaniu do H20. Zastosowanie kitowego filtra księżycowego do księżyca przy tak małym lustrze 76 mm nie jest konieczne ale się przydaje. Ciekawostką którą "odkryłem " jest jasny punkt na księżycu ( niestety nie znam jeszcze topografii księżyca ale to chyba były okolice morza żyzności ) świecił błyskotliwym światłem . Może tam Chińczycy lampę zapalili ... :sunsmiley: . Może ktoś wie co to tak tam świeci?

Szkoda że w komplecie do tego teleskopu dają tak nędzne okulary H i SR. Niechby to były Kellnery i już jest przyjemniej. Test gwiazdowy odpuściłem ze względu na nie najlepsze warunki. Poczekam jak nie będzie księżyca. Aczkolwiek zerknąłem niechcący na kilka gwiazd i były punktowe zwłaszcza w okularach K.

 

Wygląda na to że kolimacja jest zrobiona dobrze.

 

Oglądałem księżyc przez lornetke 10x50 i nie zamieniłbym dziś Bressera na ową lornetkę... Z resztą po co jak mam 14x powiększenie z okularem 25mm o jasnym wyraźnym obrazie, który się nie trzęsie i ręce nie mdleją . Sądzę że wiele osób które dyskredytują ta małe teleskopy dekoracyjne nigdy ich nie miały albo uzywały tylko z kitowymi okularami H i SR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko te małe dobsony dobrze się spisują. Może warto je jednak polecać np. rodzicom poszukującym prezentu dla dziecka 6-10 lat.

Plusy :cena, łatwość obsługi , mało miejsca zajmuje, gotowe do obserwacji po wyjęciu z opakowania.

PS

Dorosłym też dają frajdę (vide ja i Boma) :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko te małe dobsony dobrze się spisują. Może warto je jednak polecać np. rodzicom poszukującym prezentu dla dziecka 6-10 lat.

Plusy :cena, łatwość obsługi , mało miejsca zajmuje, gotowe do obserwacji po wyjęciu z opakowania.

PS

Dorosłym też dają frajdę (vide ja i Boma) :)

 

Mozna polecać zamiast lornetek . Tak uważam bo sam sprawdziłem i porównałem. Minidobson daje dobre kontrastowe obrazy i powiększenia ( 35x 58x czy 70x a nawet 117x ) których nie jest w stanie dać lornetka . Stabilność też ma duże znaczenie. Ręce nie mdleją i nic się nie trzęsie. Oczywiście nie jest to sprzęt marzeń ale na początek "daje radę " . Nie testowałem tego na jasnych mgławicach i gromadach kulistych ale wiem z opisów kolegów że można coś zobaczyć z grona jasnych obiektów.

 

Okulary kitowe są niestety do kitu ale za kilkadziesiąt złotych można znaleźć na giełdzie lepsze i zdecydowanie warto poszukać okazji. Jak już pisałem wcześniej negatywne opinie wynikają z tego że ludzie nie znają tego sprzętu albo używali go z kitowymi okularami. Mała waga i mobilność to zalety minidobsona. Nawet jak ktoś sobie potem kupi SW 10" to nie rozstanie się łatwo z minidobsonem . Wielka szkoda że nie ma w Polsce Newtonów 114 czy 130 mm na dobsonie . Na zachodzie są dostępne . TELESKOP SKY-WATCHER DOB 130/650 ROZSUWANY wprawdzie jest... ale to niezbyt udana konstrukcja. Raczej gadżet .

Chciałem go poznać bliżej ale był kłopot - prawie nikt go nie używa - co jest zrozumiałe .

Tu niżej opis jaki znalazłem w sieci i uwagi kolegów .

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=28533

 

Gdyby miał pełną tubę i stabilny pająk do LW byłby świetnym mobilnym teleskopem bo waży tylko 6 kg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem dziś z dobrego nieba i wybrałem się na Jowisza oraz na M42 .

Teleskop przeszedł test gwiazdowy akurat na Jowiszu - po dokładnym wyregulowaniu ostrości ustawienia wydają sie być dobre. W okularze pojawia się obraz płyty kompaktowej i w miarę regulowania ostrości płyta zanika pojawia wąsik na Jowiszu , który potem znika i mamy wyraźny pkt .

Nawet po chwili dokładnego oglądu przy powiększeniu 58 razy SR6 a potem Barlow117x - dało się dojrzeć ślad jednego pasa (pocieszam się że to nie było złudzenie) ale to musiał być pas na Jowiszu . Przy powiększeniu 35 razy okular Kellner obraz był wyrażniejszy niż w SR6 pow 58x . - gwiazdy bardziej punktowe a i sam Jowisz z 3 księżycami wyglądał bardziej kontrastowo. Po dołożeniu Barlowa czyli K10 35x 2 = 70x też dało sie zauważyć jakiś ślad chyba jednego pasa na Jowiszu co mnie zdziwiło że przy tak małym powiększeniu widać pas... obraz nieco wyraźniejszy niż w SR6 + Barlow.

Wygląda na to że kolimacja jest OK.

 

Przy złej regulacji ostrości - jasna gwiazda lub Jowisz puszcza wąsa ( jednonogi pająk daje taki efekt) oczywiście gwiazdy są punktowe w środku pola widzenia - po bokach tracą niestety swoją punktowość.

Nauczyłem się już ruchów dobsonem i nie sprawiało mi wiele kłopotu znalezienie M42 . Wcześniej obejrzałem ją w Stellerium, żeby czegoś nie pomylić.

Nie pomyliłem... po jakiś 3-4 minutach mgławica została namierzona. Bardzo łatwo jest szukać z okularem K25 bo ma szerokie pole widzenia w stosunku do H20 ( którego już nie używam ). Następnie załozyłem K10 (35X ) i ją dokładnie obejrzałem sprawdzając czy to właściwe znalezisko ! Właściwe... ale chmurka wątła i blada przez tą zabawkę - jednak nie miałem wątpliwości że to M42. Po założeniu SR 6 obraz tylko się pogorszył w ostrości , chmurka wprawdzie była nieco większa ale nic więcej co w K10 nie da się dostrzec. Ewidentny brak rozdzielczości lustra. No i pewno wada okularu SR6...

Lornetką 10x 50 nie udało mi się dostrzec owej chmurki. Może nie byłem dość cierpliwy. Wprawdzie lornetka daje wyrażnieszy obraz i punktowe gwiazdy prawie w całym polu widzenia - jednak brak możliwości zmiany powiększenia i stabilności ( wiem żuraw itp ) to jednak zdecydowanie wybieram minidobsona ale z okularami Kellnera lub lepszymi. Dobra kolimacja też ma spore znaczenie.

Teraz pora na gromady kuliste - jak je zobaczę to wszystko opiszę - niebawem .

 

Edytowane przez Boma
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 70/500 w kitowym okularze 25mm (powiększenie 20x) widać pasy, słabo bo słabo ale widać :)

 

Każda lornetka 10x50 z pryzmatami Bak-4 pokaże ci ładniejsze M42 niż ten teleskop, postaraj się troszkę, nie wieszaj psów na lornetce :)

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert-sz

 

Co do lornetki to nie powieszę na niej nawet muszki owocówki - ma swoje uroki. Zaś co do M42 to napisałem że nie starałem się zbytnio obejrzeć jej przez lornetkę. Dobrze ustawiony minidobson jest ok ale oczywiście nie polecam go nikomu beznamiętnie. Z resztą samo pisanie o takim sprzęcie w pozytywny sposób może wielu fachowców przyprawić o niesmak.

Inaczej to odbiera osoba która dopiero zaczyna. Mam zaś wątpliwości co do pasów na Jowiszu przy powiększeniu 20x ale to może moje nie młode oko miałoby z tym problem. Wiele zalezy od ciemnego nieba zapewne.

Zestaw minidobsona z okularami H i SR trudno polecić - natomiast z okularami Kellnera jest OK!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj okolo 20-ej wynioslem na balkon Skyluxa 70/700mm i lornetke Nikon 10x50. nie czekalem na wychlodzenie lunety tylko od razu skierowalem na Jowisza. przy pow. 30x dwa pasy rownikowe widoczne bez problemu. pow. 70x ukazalo dodatkowo obydwa pasy biegunowe. nastepnie skierowalem Skyluxa na M42. pow.35x /plossl 20mm/ trapez rozdzielony na 4 skladniki, widoczne ''skrzydla'' mglawicy oraz ciemny ''twor'' wcinajacy sie w mglawice. wydawalo mi sie ze widze rownierz M43. ale wczoraj warunki byly dosc kiepskie. no i kolej na lornetke. M42 prezentuje sie ladnie ale wynika to chyba z faktu ze widzimy ja w szerokim polu w otoczeniu wielu jasnych gwiazd.

twoj teleskop jest bardzo swiatlosilny 1;4.6 i wymaga bardzo dokladnej kolimacji. okulary taz powinny byc lepszej klasy. H iSR odpadaja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

margor55

No wiesz Skylux jest dużo lepszym sprzętem niż Bresser 76/350 . Kolimację zrobiłem poprawnie bo w końcu udało mi się dostrzec pasy na Jowiszu - najlepiej je widać w okularach Kellnera . Mimo że mieszkam na wsi w okolicy Poznania to niebo mam zabrudzone światłem więc warunki nie są idealne. Dałeś fajny opis z obserwacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Was zachorowałem na małego trawelka :mr.green: w Pierwszym odruchu dorwałem posiadaną lunetkę YUKON 20-50x50 jednak mimo że od tylu lat cena jej utrzymuje się na wysokim poziomie jej okular zoom to porażka. Jest totalnie ciemny i posiada beznadziejnie małe pole. Postanowiłem sprawdzić możliwość wymontowania jej obiektywu co zakończyło się powodzeniem i zbudowaniem lunetki. Szybko z rur pcv powstał tubus, a że gniazdo owych rur pasuje idealnie do standardu 2" obyło się bez wyciągu okularowego. I tak w połączeniu z okularem RKE Soligor 26mm posiadamy fajną lunetkę o dużym polu widzenia i jasnym obrazie. Ale nadal jest niedosyt bo plejady jakieś takie małe. Ale..ale. mamy przecież jeszcze Barlowa 2" Soligora. I to był strzał w 10 ! powiększenie 25x daje odpowiednio przyciemnione tło nieba i stosowny rozmiar obrazu. Przy okazji obiektyw YUKON 20-50x50 posiada ogniskową 350mm. f7

Jednak rozglądając się po pokoju nawinęła się posiadana lornetka Delta Optical Taiga 11x70, i myśl, co by było gdyby z niej zrobić trawelka :mr.green: a że ja uwielbiam przerabiać i kombinować szybko i bezproblemowo bo zerwaniu delikatnie lakieru zabezpieczającego wykręciłem z niej obiektyw (nie zalecane dla osób bez umiejętności kolimowania lornetek) Na tubus lunety zastosowałem rurę brązową od rynien 70mm a na jej końcu zamontowałem wyciąg okularowy 2". Obraz jaśniejszy bo większy obiektyw i mniejsza ogniskowa. jednak występuje większa aberracja chromatyczna. Ogniskowa obiektywu Delta Optical Taiga 11x70 to 280mm. f4

 

Czytając Wasze opisy zastanawiałem się nad małym Newtonem do plecaka, jednak maja one zazwyczaj wyciągi 1,25" a zamontowanie w nich 2" wiązało by się z koniecznością zamontowania większego lusterka kątowego, a z tym wiąże się większa obstrukcja i straty światła. W drodze tzw. dedukcji padło więc na refraktor, ale koniecznie z wyciągiem 2" bo w 1,25" jakoś ostatnio się duszę więc siedzę teraz i szukam czegoś w przystępnej cenie z jak najkorzystniejszymi parametrami ^_^

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL:

Może mały ATM z czymś takim - nie wiem, ile kosztuje wysyłka, ale sam obiektyw grosze (nie mam też pojęcia, czego się po nim spodziewać):

 

http://www.ebay.com/itm/70MM-F8-5-Meade-telescope-objective-Lens-dewcap-NEW-/331092991361?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d16ae1d81

 

Czasem na ebay trafia się też achromat 80mm za cenę rzędu 17$ (ale zwykle coś koło f10 - f/11)

 

Albo coś od tych (w sieci chyba nawet widziałem jakieś recenzje tych szkieł - chyba na cloudynights):

http://www.surplusshed.com/pages/category/objectivelenses_1.html

 

Np. taki 80/400 - już oprawiony:

http://www.surplusshed.com/pages/item/l2196.html

 

Możesz do nich napisać i zapytać o koszt wysyłki do Polski - odpisują dość sprawnie.

 

Do tego tuba i wyciąg, ale wiem, że z tym nie będziesz miał problemu. :)

Edytowane przez dziki_rysio_997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL:

Może mały ATM z czymś takim - nie wiem, ile kosztuje wysyłka, ale sam obiektyw grosze (nie mam też pojęcia, czego się po nim spodziewać):

 

http://www.ebay.com/itm/70MM-F8-5-Meade-telescope-objective-Lens-dewcap-NEW-/331092991361?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d16ae1d81

 

Czasem na ebay trafia się też achromat 80mm za cenę rzędu 17$ (ale zwykle coś koło f10 - f/11)

 

Albo coś od tych (w sieci chyba nawet widziałem jakieś recenzje tych szkieł - chyba na cloudynights):

http://www.surplusshed.com/pages/category/objectivelenses_1.html

 

Np. taki 80/400 - już oprawiony:

http://www.surplusshed.com/pages/item/l2196.html

 

Możesz do nich napisać i zapytać o koszt wysyłki do Polski - odpisują dość sprawnie.

 

Do tego tuba i wyciąg, ale wiem, że z tym nie będziesz miał problemu. :)

 

Jest to jakaś opcja aby uniknąć ponoszenia zbędnych kosztów :)

 

 

Na koniec jeszcze szybki test na mojej testowej antenie :mr.green:

YUKON 50/350+Soligor Barlow 2x 2" +Soligor RKE 26mm2" +Canon A620

ANT0354.JPG

 

mimo że RKE 26 do projekcji okularowej nadaje się średnio to jest całkiem nieźle

 

a teraz

 

Delta Optical Taiga 70/280mm+Soligor Barlow 2x 2" +Soligor RKE 26mm2" +Canon A620

ANT0360.JPG

 

beznadzieja i choć zdjęcie robione z leżącego na płasko zestawu ze zwłoką 2s aby nie było drgań. Jest to najlepsze zdjęcie z kilkunastu jakie uzyskałem.

 

a tak aby uzmysłowić powiększenie wygląda ta antena z aparatu bez przystawki z zachowaniem skali

 

ANT0366.JPG

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal -

 

"Czytając Wasze opisy zastanawiałem się nad małym Newtonem do plecaka, jednak maja one zazwyczaj wyciągi 1,25" a zamontowanie w nich 2" wiązało by się z koniecznością zamontowania większego lusterka kątowego, a z tym wiąże się większa obstrukcja i straty światła. W drodze tzw. dedukcji padło więc na refraktor, ale koniecznie z wyciągiem 2" bo w 1,25" jakoś ostatnio się duszę więc siedzę teraz i szukam czegoś w przystępnej cenie z jak najkorzystniejszymi parametrami"

 

A jakby ten zwykły wyciąg został 1,25 ???

 

Pomysł z Newtonem jest OK - też o tym myślałem i nawet znalazłem - DuRuS wskazał kiedyś a ja dotąd zebrałem dane dokładniejsze niż w PL opisach .

Waga jak podaje producent 6 kg brzmi zachęcająco.... Wymiary również .
TELESKOP SKY-WATCHER DOB 130/650 ROZSUWANY
Dane techniczne ze strony SW :
Konstrukcja optyczna Newtona (paraboliczny)
Średnica Lustra - 130 mm
Ogniskowa - 650 mm
Najwyższa moc praktyczne 260x
Swiatłosiła -- F / 5
szukacz - Red Dot
Wyciąg okularowy - 1,25 "
Waga przesyłki 6 kg
Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,3 magnitudo
Wymiary brutto 41x41x54 cm3
Średnica LW - 34.5
Przewertowałem zagraniczne fora i jest tam trochę krytycznych uwag do tego teleskopu. Wyciag jest wykręcany jak w starym Druchu (aparat foto z lat 1970 ...) Ponadto nie operuje całym zakresem wysuwu więc nie każde szkło da się zastosować. Nie ustawisz ostrości i koniec. Trzęsie prawie tak jak na EQ2 .

Znalazłem film gdzie zastosowano tubę z czegoś - może z czarnego papieru i zamontowano tak że wchodzi do środka a wysuwa się podczas rozkładania automatycznie.



Lekka konstrukcja - niby zaleta ale sprawia że calość jest chybotliwa właśnie na 2 rurkach które nie są stabilne. Praktycznie jest to gadżet i to na tyle.

Szkoda że nie zrobili tego rzetelniej z pełną tubą i byłoby lepiej - znacznie stabilniej. J
Ktoś na niemieckim forum ustalił że lustro nie jest paraboliczne - jednak odwołał to grzecznie na drugi dzień.

Ogólnie uważam że jest to bardzo dobry kierunek rozwoju - mały teleskop na dobsonie - ale pospiech sprawił że spaprano potencjalnie fajny lekki - 6 kg - teleskop. Gdyby mu dali pełna tubę i nawet zwykły plastikowy wyciąg - byłby fajną zabawką . Tak jest tylko dekoracją domu lub biura na pamiątkę Newtona .
Szkoda że nie ma u nas takich ( 114 lub 130mm ) tub na dobsonie . Albo trzeba zrobić montaż dobsona do tego. W XXI wieku robić montaż w Polsce samemu ciekawe zajęcia dla "Pomysłowego Dobromira" .
Chciałem dodać fotki tego teleskopu ale nie wchodzą - nie wiem dlaczego ?
Teraz weszły fotki .

 

heritage130_fang.jpg

heritage130_hinten.jpg

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

margor55

No wiesz Skylux jest dużo lepszym sprzętem niż Bresser 76/350 . Kolimację zrobiłem poprawnie bo w końcu udało mi się dostrzec pasy na Jowiszu - najlepiej je widać w okularach Kellnera . Mimo że mieszkam na wsi w okolicy Poznania to niebo mam zabrudzone światłem więc warunki nie są idealne. Dałeś fajny opis z obserwacji...

 

Skylux akurat ma aberrację chromatyczną a to bardzo ułatwia zobaczenie pasów. Ja je widzę nawet w lunetce 40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal - w lornetce o jakim powiększeniu 40x...? .

Gdzie sie kupuje takie oczy ? :o

 

Wracając do Jowisza i Bressera.

 

Zachęcony ładnym wiosennym dniem prawie bez chmur poszedłem dziś do sklepu kupić Super Plossla 4mm GSO.

Zanim zabrałem się do obserwacji na niebie chmury z przerwani.

Naszło mnie że mogłem kiedyś pojechać w góry na Tenerife i mieć czyste niebo nawet w deszczu.

Dziś nie mogę ...

Wyszukałem z K10 Jowisza - widać dwa księżyce i niezwykle jasną planetę .

Zakładam nowy nabytek i widzę też 1 lub 2 księżyce ale obok Jowisza bardzo blisko a właściwie zlewały się w jeden czasami.

Pasy ledwo ledwo widoczne w obu okularach jednak w powiększeniu 88 razy nie było więcej szczegółów - pewno z powodu bliskiego położenia

obok Jowisza tych 2 księżyców - stąd jak przypuszczam kłopot z lepszym widokiem pasów . Sam Jowisz jednak już dużo większy niż w K10.

 

Trzeba poczekać na lepsze warunki do obserwacji .

 

może za 2 - 3 godziny zobaczymy bardziej czyste niebo .

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.