Skocz do zawartości

Lastovo : tam gdzie kończy się LP a zaczyna przeciwblask


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Adam, jest fajńie , widać potencjał materiału. Powalczyłbym tylko z Alnitakiem i generalnie z jasnymi niebieskimi gwiazdami i VdB ileśtam pod Koniem. Psuje cały efekt tej fotki ... Ale i tak wygląda nieźle !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

No bo dalej się mu nie chciało ruszyć pięciu* liter.

 

* coś większego niż cztery litery :)

 

ps.

Niedługo ciekawsza relacja na forum z wyprawy jeszcze kilkanaście stopni bardziej na południe. A obserwować będziemy z wysokości ponad 2400 metrów :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Witam

Już po raz kolejny jedziemy tam gdzie kończy się LP a zaczyna przeciwblask czyli Lastovo.

Wyspa, która ma swój klimat, wyspa którą kocham, wyspa gdzie życie toczy się inaczej, gdzie właśnie teraz upały odchodzą pozostawiając ciepłą wodę w Adriatyku, wyspa gdzie cisza męczy uszy.

To jest miejsce gdzie można zapomnieć o tym co nas goni na co dzień.

Piszę tak bo mamy jeszcze jeden wolny pokój u Rudiego, pokój mały dla dwóch osób.

Jak by ktoś chciał do nas dołączyć to ruszamy w piątek,ten najbliższy.

Koszt tego pokoju to 30euro/doba.

Dojazd do Splitu a potem prom na Lastova.

Prom w sobotę o 10:30 lub 15tej.

Wracamy tak aby w niedzielę 9tego października być w domu.

Jeśli jakimś cudem było by więcej osób to jest jeszcze jeden ośrodek noclegowy.

Jeśli nie będzie chętnych to wina więcej będzie dla nas [:)]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku wybieram się na Lastovo połączyć przyjemność z... przyjemnością, czyli wypocząć i pofocić.

Przeczytałem cały wątek, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jaki rejon wybrać, żeby w fotografowaniu nie przeszkadzało lokalne zaświetlenie nieba, żeby była widoczna Polarna itp. Z treści wypowiedzi Kolegów rozumiem, że opisana tu miejscówka na południu w pobliżu latarni morskiej, nie bardzo nadaje się jako miejsce do fotografowania z tarasu. Ponieważ nie lubię jeździć w ciemno, chciałbym wcześniej zaplanować i zarezerwować miejsce odpoczynku, które spełnia nasze warunki...

Ja rozumiem, że każdy trzyma dla siebie lepsze miejscówki, ale mam prośbę do tych, którzy już tam byli, aby chociaż podali jaki rejon wyspy najlepiej nadaje się do focenia.

A może ktoś podpowie jakąś fajną miejscówkę z odkrytym tarasem i widocznością polarnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie :) jedź do Skriveny Luki do Rudiego , nic nie trzymamy dla siebie, wręcz przeciwnie ten wątek jest dla tych którzy chcieliby tam pojechać.

 

W dużym skrócie : pierwszą część nocy fotografujemy 50 m od domu na polnej drodze - świateł brak.

Na ranem przenosimy się do domu i na taras by złapać Oriona oraz zimowe niebo

Na koniec jak zwykle łapiemy Światło Zodiakalne, ostatnio zauważyłem że po 4 rano wyłączają lampy uliczne ( a te i tak nie przeszkadzają w fotografii a tym bardziej w obserwacjach wizualnych)

 

Musowo trzeba wyłączyć na cały pobyt lampę przed domem, Adamo ma do tego uprawnienia więc nie było strachu. :)

 

ps. w wątku podawałem na mapkach nasze miejsca obserwacji. To najlepsze lokalizacje na wyspie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem uważnie i dlatego napisałem, zgodnie z waszymi sugestiami, że wasza miejscówka nie bardzo nadaje się do fotografowania z tarasu...

Mój setup nie nadaje się do przenoszenia 2 razy w nocy i nie jest zasilany z baterii, dlatego tak jak napisałem, szukam miejsca z którego mogę focić z tarasu, bez konieczności ustawiania polarnej za każdym razem.

Może wessel puści trochę pary - wiem, że się wybierał... Może trafił coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój setup nie nadaje się do przenoszenia 2 razy w nocy i nie jest zasilany z baterii

 

Ale mając np. 35Ah akumulator żelowy możesz całą noc focić w dowolnym miejscu wyspy bez żadnej lampy na horyzoncie.

Zakładając że musi to być taras może okazać się że nic na tej wyspie dla całonocnego focenia nie znajdziesz.

Zwróć uwagę na mapę Lastowa i ułożenie budynków w stosunku do stron świata i okolicznych elementów krajobrazu, nasze miejsce pod tym względem jest najbardziej optymalne. Z pewnością są lepsze miejsca np. stara baza wojskowa po południowo zachodniej stronie wyspy ale codzienny dojazd i rozkładanie sprzętu tam będzie bardzo upierdliwe.

 

ps. północna strona wyspy nie nadaje się absolutnie do niczego, widok tylko na północne niebo, mocne światła z wyspy Korczula i zasłonięty widok nieba południowego dyskwalifikują miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po północnej stronie zatoczki jest jeszcze dom z fajnymi tarasami na południe : Apartamenty Silvana,

 

http://www.apartmentssilvanadubrovnik.com/

 

W 2013-tym próbowaliśmy się do niego zakwaterować a w zeszłym roku widzieliśmy dwa teleskopy na tarasie więc "nasi" tam bywają.

Ale to było w połowie września. Niestety za pierwszym razem w 2013 jak i teraz obiekt był nieczynny.

 

Poza tym trzeba zdać sobie sprawę że gdy przypłynie kilkanaście łodzi i jachtów do pobliskiej mariny to za ciemno na południu już nie będzie, latarnia dokładnie w azymucie południowym też coś do fotek doda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale mając np. 35Ah akumulator żelowy możesz całą noc focić w dowolnym miejscu wyspy bez żadnej lampy na horyzoncie.

Zakładając że musi to być taras może okazać się że nic na tej wyspie dla całonocnego focenia nie znajdziesz.

Zwróć uwagę na mapę Lastowa i ułożenie budynków w stosunku do stron świata i okolicznych elementów krajobrazu, nasze miejsce pod tym względem jest najbardziej optymalne. Z pewnością są lepsze miejsca np. stara baza wojskowa po południowo zachodniej stronie wyspy ale codzienny dojazd i rozkładanie sprzętu tam będzie bardzo upierdliwe.

 

ps. północna strona wyspy nie nadaje się absolutnie do niczego, widok tylko na północne niebo, mocne światła z wyspy Korczula i zasłonięty widok nieba południowego dyskwalifikują miejsce.

To mam problem... Niestety, w moim wieku i z moim zdrowiem , nie nadaję się do biegania z ciężkim setupem po okolicy. I jeszcze ten akumulator... brrr.

No cóż, poszukam jeszcze, pomyślę i wybiorę jakieś kompromisowe rozwiązanie.

Koledzy, dzięki za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.