Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop, proszę o pomoc w zakupie, dokonanie wyboru.


Nastolatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkim użytkowników forum. Mam na imię Damian w chwili obecnej mam 16 lat i jestem tutaj nowy w zasadzie trafiłem tutaj dosyć przypadkowo wyszukując sklepów internetowych z teleskopami. Od dosyć niedawna interesuję się astronomią, jak i zarówno troszkę innymi tematami chociażby " życiem pozaziemskim " . Ale starczy o mnie, przepraszam rozpisałem się. :read: Do czego zmierzam :

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop do obserwacji " Galaktyk, gwiazd, planet " . Nie wiem czy dostanę taki teleskop ...

Cena tak do 200zł. < -- :rofl: Rozśmieszyłem was? Prawda? Niestety.. Widziałem różne teleskopy do 200 zł i zawierały w opisie zdania m.in do obserwacji, księżyca, galaktyk, gwiazd itd... Lecz nie mogę zdecydować się, który teleskop powinienem wybrać. Liczę na pomoc w wyborze teleskopu, ale i też chętnie wysłucham rad. Jestem zielony w obserwacji nieba. Liczę ,że przyjmiecie mnie ciepło na forum. Liczę na odpowiedzi. Pozdrawiam.

Damian.

Edytowane przez Nastolatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, odpowiedź będzie zawsze taka sama do 200 zł tylko lornetka. Teleskopy za 200 zł mogą tylko zniechęcić do obserwacji astronomicznych. Podobne tematy pojawiają się dość często i odpowiedź jest praktycznie zawsze taka sama - 200 zł = lornetka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę. W tym budżecie zdecydowanie lornetka 10x50. Sensowny teleskop, dający jakieś tam rozsądne obrazy planet i Księżyca będzie kosztował 3x tyle za nowy (mam na myśli refraktor długoogniskowy na montażu azymutalnym, np. 90/900). Teoretycznie jeszcze mógłby być refraktor 70mm (70/700)też na AZ, ale to już byłby gest rozpaczy, jeśli interesuje Cię głównie Księżyc. Lornetką wprawdzie nie pooglądasz planet (możesz dostrzec tarcze Jowisza i 4 jego satelity), ale takim refraktorkiem 70mm to w zasadzie też nie zobaczysz więcej. No i lornetka to gotowy przyrząd obserwacyjny o dużym polu widzenia co bardzo ułatwia życie początkującemu. Teleskop wymaga posługiwania się szukaczem (taki celownik), przy czym te dodawane do najmniejszych/najtańszych teleskopików to zwykle dno, co sprawy nie ułatwia. Często w zestawie nie ma też dobrze dobranych okularów (to te wymienne soczewki, w które się patrzy w teleskopie) itd.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja tak samo na początek polecam lornetkę, sam przez to przeszedłem. Kupiłem Synte 8-ke i pierwsze obserwacje totalne dno okazuje się że nic znaleźć nie potrafię i tak przez prawie pół roku (choć kilka obiektów wyhaczyłem) więc teraz teleskop sprzedany i czas na lornetkę oraz naukę nieba. Jeżeli jesteś zainteresowany to teraz na giełdzie są 2 sensowne lornetki Klik i Klik choć jeżeli miałbym ja je kupić to na 100% brałbym tą 2-gą :)

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum .

Za 200 zł kupisz teleskop dekoracyjny, z nowych są właściwie 2 modele Newtonów -

 

1. TELESKOP BRESSER JUNIOR 76/350 DOBSON

2. Teleskop Celestron N-76 FirstScope IYA

 

Da się coś nimi też zobaczyć na niebie i na ziemi. Tylko kup w sklepie i poproś żeby sprawdzili kolimacje - w astrokraku pewnie to zrobią bez kłopotu.

Nie licz na wielkie widoki ale będziesz mógł nauczyć sie trochę nieba. Lornetka jest dobrym wyborem ale nie da Ci takich powiekszeń (18 - 117 razy) jak te małe teleskopy.

Najwięksi fachowcy z tego forum trzymają w szafie FirstScope, żeby się czasem nimi pobawić popatrzeć na księżyc czy słońce. Jowisza i Saturna też da się zobaczyć . Jasne DS-y też są im dostępne.

Masz jeszcze do wyboru refraktor - Teleskop Sky-Watcher Synta R-70/700 AZ-2 ale tu cena wychodzi z założonych ram bo 269 zł - jak twierdzą niektórzy lepszy od wyżej przedstawionych Newtonów na dobsonie. I pewno mają rację ... Prawda jest taka że żaden z nich nie zadowoli Cię do końca ale od czegoś trzeba zacząć. Nie przejmuj się gadaniem tylko sam czytaj i decyduj - co byś nie wymyślił za 200 , 300, 400, 600, zł to i tak nie będzie to co należy kupić. Więc nie przejmuj się i kup to na co się stać - byle TO miało jak największą apreturę - czyli średnicę lustra lub obiektywu. Sciągnij sobie stellarium - jest za frii :

 

http://www.stellarium.org/pl/

 

Do tego pobierz AstroTabak : http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

 

Poczytaj celestię: www.celestia.pl

 

I decyduj sam - bo sam będziesz wydawał swoje pieniądze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o jutrzejszej promocji w Lidlu?

 

http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-9FB687BB-131DF693/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=5308

http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-EF01E7F6-00CB4030/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=5307

 

Zareklamowali go na fanpage'u Crazy Nauka. Piali tam z zachwytu. Faktycznie tak teleskop jak i luneta warte są swoich cen?

Edytowane przez KathleenPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość jest zapewne adekwatna do ceny - zwykła życiowa mądrość. Skoro Okular StarGuider Zoom 1,25'' 7-21 mm do teleskopu kosztuje 159 zł 1 sztuka ( podobno nie najlepszej jakości ) to co może być w lunecie za 99 zł albo 129 zł ??? W końcu 2 obiektywów i pryzmatów za darmo nie dali ... do tej lunety czy lornetki . Sytuacja taka sama jak z TELESKOPEM BRESSER JUNIOR 76/350 DOBSON albo Teleskopem Celestron N-76 FirstScope IYA - dekoracyjne gadżety ale "coś" się przez TO zobaczy ... z tym że nie na pewno .

 

A może ten okular StarGuider Zoom 1,25'' 7-21 mm powinien kosztować 25 zł ??

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian dozbieraj do 600-700zł i kup używaną syntę 6'' na dobsonie.

Popieram, a jak nie dasz rady, to tylko lornetka. Lornetka ma wiele zalet (jedną z nich jest ta, że można ją wszędzie ze sobą zabrać). Za tą cenę można kupić tylko tandetny teleskop, który cię raczej rozczaruje. Minusem lornetki jest to, że nie jest dobra do planet, ale można nią zobaczyć wiele innych ciekawych obiektów. Jak zaczynałam przygodę z astronomią, to też oglądałam takie teleskopy za 200zł, ale na szczęście przed zakupem trafiłam na to forum. Teraz jakbym miała do dyspozycji 200zł na teleskop to wolałabym w ogóle nie kupować, niż wydać pieniądze na coś takiego. Za taką kasę tylko lorneta :)

 

Może napisz coś jeszcze o swoich warunkach: gdzie mieszkasz? (wieś, miasto), skąd chcesz obserwować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie posłucham o lornetkach :D

Co prawda mąż już robił u Was rekonesans i stanęło na tym, że poczekamy z teleskopem do moich urodzin, a na razie będę się posiłkować lunetą emerytką i mapami :D

 

A tak jeszcze pytając.... teleskopem ciężko chyba będzie namierzyć ISS, która dość szybko znika z nieba, więc tutaj też pewnie lepsza będzie lornetka?

Edytowane przez KathleenPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze pytając.... teleskopem ciężko chyba będzie namierzyć ISS, która dość szybko znika z nieba, więc tutaj też pewnie lepsza będzie lornetka?

Da sie :-) trzeba sie troszke napracowac (w zaleznosci od powiekszenia) ale sie da :-)

Lornetka bedzie na pewno wygodniejsza.

Ja uzytkuje Nikon Action 12x50 - bardzo rozsadna lornetka za rozsadne pieniazki.

 

Pawel

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie :-) trzeba sie troszke napracowac (w zaleznosci od powiekszenia) ale sie da :-)

Lornetka bedzie na pewno wygodniejsza.

Ja uzytkuje Nikon Action 12x50 - bardzo rozsadna lornetka za rozsadne pieniazki.

 

Pawel

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

A duża różnica jest między 12x50 a 10x50? Czytałam gdzieś, że ta druga ma lepsze okulary, szczególnie dla osób z wadą wzroku (ja jeszcze coś bez szkieł zobacze, mój mąż już nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A duża różnica jest między 12x50 a 10x50? Czytałam gdzieś, że ta druga ma lepsze okulary, szczególnie dla osób z wadą wzroku (ja jeszcze coś bez szkieł zobacze, mój mąż już nie).

 

Na to pytanie w prosty sposób raczej odpowiedzieć się nie da. Różnica może być, albo nikła, albo ogromna, ale żeby nie mieszać za bardzo w głowie to powiem, że dla początkującego sugerowałbym lornetkę 10x50. Choć powiększenie jest mniejsze (mam nadzieję, że wiesz o czym "mówię") to za to pole widzenie jest znacznie większe, a dla początkującego oznacza to, że ma większą szansę znalezienia ''czegoś" szybciej.

 

 

Może niech ktoś wskaże koledze jaka lornetkę nalezy kupić ...? Bo ja nie słyszałem o dobrej lornetce do astro za 200 zł .

 

. . . a choćby i nawet tzw. lidletka (lornetka z lidla) ale nie ta z zoomem. A ja nie słyszałem o dobrej lornetce do astro nawet za 2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz sobie pozwolić, to bierz Nikon Action Ex 10x50 lub 12x50. Pierwsza ma większe pole widzenia i jest nieco lepsza optycznie, druga da ciekawsze obrazy Księżyca i gromad otwartych.

Jeśli za drogie, to może Nikon Action VII, Nikon Aculon lub Delta Optical StarLight 12x60.

Jeśli i to za dużo, pozostaje TS Optics 10x50 LE.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Ja na samym początku kupiłem jakiegoś tam opticona za 249zł, bardzo się cieszyłem do momentu pierwszej obserwacji, tj.. kiedy patrzyłem przez okular 10mm musiałem wstrzymać oddech aby obraz nie latał, a żona miała nie łazić blisko mnie., :hmmm: efekt był taki że po kilku dniach oddałem ten teleskop za darmo żeby tylko mnie nie wkur......, po 3 dniach padła decyzja o zakupie synty 10" + okular baader 13mm i filtr księżycowy razem 2100 zł jak pierwszy raz wyciągnąłem synte na zewnątrz było jakieś 3 stopnie mrozu, od razu skierowałem ją na Jowisza i szczęka mi opadła pobiegłem do domu po stołek i siedziałem tak na tym mrozie obserwując Jowisza i mgławice w orionie od momentu kiedy stołek nie chciał odkleić mi się od tyłka :rofl: teraz wiem że te 249 zł trzeba było lepiej komuś dać niż kupować badziew. Poczekaj, nazbieraj, kup.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.