Skocz do zawartości

Uran 2013 - 2015


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

mgła nie stabilizuje seeingu ... cokolwiek to znaczy ;)

po prostu mgła powstaje wtedy gdy atmosfera jest stabilna, a wtedy seeing bywa znakomity

 

pozdrawiam

 

Bo to jest oczywiście skrót myślowy, przecież nikt nie będzie pisał

 

Seeing jest znakomity w czasie mgły, ale ona sama w sobie tak naprawdę nie jest znakomita bo degraduje obraz ograniczając widoczność i psując kontrast przy pomocy unoszących się w powietrzu drobin wody które załamują wiązkę światła odbitego od Księżyca a lecącego do naszego teleskopu, dodatkowo rosząca się w tym czasie optyka powoduje spadek kontrastu, niemniej jednak towarzysząca temu zjawisku stabilność mas powietrza sprawia że obraz jest niebywale spokojny i uzyskujemy niezwykle ostre obrazy :D

 

Można i tak ;) ale kto to będzie pisał za każdym razem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Uran z wyprawy do Starogrodu/mazowieckie.

Ogniskowa 5m, apertura 200mm ( SCT C8 i WO Barlow 2,5x), kamera ASI 120 MC, montaż Takahashi EM-10 Temma PC.Jr.

1500 klatek avi po 100 ms. Firecapture,Autostakkert, PixInsight, Photoshop CS5.

 

Uranus 23_06_2015.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak pisałem wcześniej, skalibrowanym najbardziej jak to możliwe na naturalne natywnie barwy zestawem, obrabiając potem bez tykania balansu kolorów, postanowiłem w tym roku sprawdzić jak to jest z kolorami Urana i Neptuna. No i choć kiedyś gdzieś czytałem, że to wcale nie jest takie oczywiste, że Uran jest szmaragdowy a Neptun niebieski to i tak jestem troche zaskoczony. Seeing wczoraj był dno więc Neptun jest lekko nieostry ale w tym przypadku to bez znaczenia. Zdjęcia robił identyczny zestaw, zostały poddane identycznej obróbce, dzieli je jedynie dzień.

 

 

Kolorystyka wyszła idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

W jaki sposób zwracasz uwagę na wielkość Urana (średnica kątowa a rzeczywista wielkość w pikselach)? Gdyby obniżyć ciemne obszary i podkręcić jaśniejsze (byłby wysoki skok w połowie krzywych), byłby mniej więcej jak na fotce wessela (6 post od góry na trzeciej stronie). Ja właśnie uzyskałem mniej więcej takiego Urana, ale potem wlazłem do krzywych. Wyszło nie najgorzej, ale jakby okrągła tarczka jest. Dlaczego w taki sposób pozostawiłeś? :)

 

No chyba, że metoda niedozwolona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób zwracasz uwagę na wielkość Urana (średnica kątowa a rzeczywista wielkość w pikselach)? Gdyby obniżyć ciemne obszary i podkręcić jaśniejsze (byłby wysoki skok w połowie krzywych), byłby mniej więcej jak na fotce wessela (6 post od góry na trzeciej stronie). Ja właśnie uzyskałem mniej więcej takiego Urana, ale potem wlazłem do krzywych. Wyszło nie najgorzej, ale jakby okrągła tarczka jest. Dlaczego w taki sposób pozostawiłeś? :)

 

No chyba, że metoda niedozwolona :)

 

Hm, no nie wiem w PSie można zrobić różne operacje, ale chyba najważniejsza jest taka wewnętrzna uczciwość polegająca na nie naginaniu faktów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.