Skocz do zawartości

Próbne strzały - HAMAL


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Newton 305/1500 Atik TITAN mono

 

Czytałem wątek w którym opisywałeś swoją walę z lustrami z tego teleskopu. Finalnie kupiłeś nowe lustro - czy można wiedzieć czy to SW czy GSO a może coś jeszcze innego?

Chodzi mi po głowie taka "rurka" i o ile do wizuala jakość lambda/4 pewnie szaremu człowiekowi wystarcza to do fotografii w takiej skali jest chyba trochę za słabo - nie chcę kupić jakiegoś g. U Ciebie widać że optyka daje radę.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jak zarzuci powiększeniem to nie ma co zbierać :D. Po prostu świetne foty! Szkoda że mamy w Polsce lekko mówiąc nie najlepszy seeing, bo tu jest głównie problem :/. M13 swoją skalą również powala :notworthy:. Pytanko, jakiego rzędu miewałeś najlepszy seeing?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, nigdy nie bawiłem się w ocenę skalą seeingu. Po prostu kiedy gwiazdy mam takie http://images31.fotosik.pl/43/405312da55f6703d.jpg nie wiem czemu ta roślina mi zawsze się kojarzy kiedy seeing kiepski i gwiazdy "miśki" to robię próby filtrów i inne testy, ale kiedy ostrzą na jeden pixel odpalam sesję, co też jednak nie gwarantuje, że po zestackowaniu nie pojawią się przy jaśniejszych gwiazdach ciągnięte seeingiem "włosy" "poświata"

Generalnie zawsze najlepiej jest latem, wiosna i jesień już różnie, zima to porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hamal, obserwuje uważnie twój wątek bo przymierzam się do kupna kamerki CCd wlasnie pod kątem węższych kadrów. Lustrzanka zostałaby do szerokich kadrów, mgławic etc - raczej pod kątem Narrow Bandu w Ha. Poluję na Oriona Starshoot G3. U mnie będzie współpracował z ED80. Jak u Ciebie z guidingiem i arcsec na pixel przy Atku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik z pixelem 7,4μm i teleskopem 1500mm (natywnie bez barlowów) wypada 1sek na pixel

Najczęściej nie guiduje wcale, MONTAŻ 62 sek zazwyczaj (bo miewa kapryśne dni) prowadzi bez problemu.

Dłuższe czasy to TYM i TYM, kiedy seeing jest dobry to Philips o pixelu 5.6μm z OAGiem na ogniskowej 1500mm prowadzi z dokładnością 0,2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jaka jest przewaga naświetlania 60 sekund nad 300/600? Seeing rozmaże gwiazdę w ciągu 5-10 sekund więc przewagi w szczególe nie ma. O ile nie przepalamy szczegółu to SNR 10x60 jest identyczny jak 1x600.

A teraz potwierdzisz swoje twierdzenie swoim zdjęciem tej galaktyki w identycznej skali i z identycznym detalem jak u mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz potwierdzisz swoje twierdzenie swoim zdjęciem tej galaktyki w identycznej skali i z identycznym detalem jak u mnie :)

 

Nie jest to moje twierdzenie dłuższa ekspozycja oddala sygnał od szumu odczytu, tak to po prostu działa. Hamalu ja Ci niczego nie ujmuję, ciekaw jestem po prostu twoich spostrzeżeń w tym temacie. O SNR pytam nieprzypadkowo, bo podchodzisz do tematu niestandardowo, na zachodnich forach panuje opinia że jeśli można to należy palić i 40minut. Jesteś dla mnie dużym autorytetem i staram się nie przegapiać żadnego z twoich postów, nie odbieraj mojego pytania jako atak.. Ilość pogodnych nocy które mam do dyspozycji można policzyć na palcach jednej, może dwóch rąk i to w skali roku, więc nie wiem czy tej wiosny będę mógł choćby spróbować.. A skalę mamy podobną ;) Moją próbkę masz tutaj, zmieniłem co prawda kamerę, ale piksel jest dalej ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skalę mamy podobną ;) Moją próbkę masz tutaj, zmieniłem co prawda kamerę, ale piksel jest dalej ten sam.

 

:) Sam wiesz jak męczą nas puszyste gwiazdy w dużej skali.

 

Zauważ że moje zdjęcia są brzydkie bo ja ścigam jedynie detal jasnych partii obiektów a tą drogą ciemne partie zawsze będą tylko szumem. W teorii planowałem robić też klatki po 10 min które potem maskując w PS obsługiwały by ciemne otoczenie a jasny detal zapewniały by 62 sekundówki, ale jakoś szkoda mi na to czasu.

 

Mistrzem był Jesion, jak porównałem swoją ostatnią najlepszą M106 z jego starą znowu sprowadził mnie na ziemię detalem i zmusił do szukania dalej sposobu na osiągnięcie Jego poziomu ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że Prawidziwym mistrzem w tej materii jest seeing, ktory czasami jest łaskawy, a czasami nie :) Do tego dochodzi drugi mistrz czyli jakość optyki, a kolejnym trzecim mistrzem jest mechanika montażu i jakość prowadzenia plus ustawienie na biegun ;)

Jak sie cała trójka dogada, to jest miód ;)

 

Pozdr

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej skali jak robiłem próby klatek po 2h to nie było problemem ustawienie na biegun montażu, ale ugięcia pojawiające się w tak długim przedziale czasowym oraz nawet najmniejsze pływanie LG. OAG to skoryguje ale nie na tyle aby gwiazdy były punktowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego na razie nie pokaże bo jest dopiero w trakcie prac, jako autor myślę że zrozumiesz :)

A tu jest foto Adama (Jesionkiewicza - Jesion), dobrze że kiedyś pozapisywałem jego zdjęcia w pełnej rozdzielczości bo większość już zniknęła. Opisane było 5 x 10 min.

Tak Krzychoo226, 10 min, od razu uprzedzę Ciebie :) ale Adam miał montaż DD, świetny teleskop i sam pisał że miewa tam niebywały seeing.

 

ht tp://astronomia_astrofotografia.republika.pl/M106-L-Jesion5x10min.jpg

 

(usunąć spację z pomiędzy ht tp i wkleić do paska adresowego potem Enter)

inaczej nie przejdzie tu link zewnętrzny.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło nawet fajne porównanie

moje to cropy 1x1> Hamal , twoje zmniejszyłem tylko do rozmiarów atika.

od lewego dołu 0,8mm , 1,68mm i Hamal teleskop :icon_smile:

W moim niestety jeszcze kolimacja strasznie masakruje detal .

 

M63 3 teleskopyj.jpg

 

Zdjęcie Adama świetne , wiesz czym on to robił , jakieś 3M ogniskowa ?

Teraz trochę żałuje że nie wziąłem 2,5m...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite te fotki, no i po co te w typowej astrofotografii czasy rzędu kilku czy kilkunastu minut...;)

 

W tych skalach nawet wypasione apo polegnie na szczególe, teorie o astrografach i te mówiące (błędnie), że w astrofoto

liczy się tylko światłosiła zaczynają nieco trzeszczeć w szwach...

 

Osobiście, ponieważ planetki uciekły na dłużej zaczynam DS-y od 200mm i na razie to niewiele z tego wychodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A tu jest foto Adama (Jesionkiewicza - Jesion), dobrze że kiedyś pozapisywałem jego zdjęcia w pełnej rozdzielczości bo większość już zniknęła.

 

Dzięki za miłe słowa na temat mojego zdjęcia, ale z jednym nie mogę się zgodzić - nic nie zniknęło. Nie mam zwyczajów usuwać tego, co umieściłem na forum - nigdy.

 

http://astropolis.pl/topic/40604-em-stosze/

 

Widzisz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.