Skocz do zawartości

TS65Q Problem z gwiazdami.


omikron20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakiś czas temu zakupiłem teleskop z tematu. Teleskop jest nowy, prosto z astromarketu. Niestety przebywając za granicą nie mogłem z niego korzystać. Ostatnio nadarzyła się okazja do przetestowania owego sprzętu. I co się okazało nie jestem do końca zadowolony. Gwiazdki na zdjęciu wyglądają jak by korektor nie dawał rady. Poza tym gwiazdki w centrum kadru też wydają się być jakieś dziwne. Proszę o przeanalizowanie tego zdjęcia, i napisanie co o tym sądzicie.

 

Kamerka to QHY8L, zdjęcia poniżej to pełna klatka z tej kamerki. Mocuje wszystko do teleskopu na gwintach. Wyciąg w pozycji ostrzenia wysunięty jest na jakieś 2 do 2,5 cm. Zdjęcie poniżej, jest to stack około 30 zdjęć po 180s.

 

 

okolicecefeusza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omikron20, powinieneś albo zareklamować sprzęt albo poluźnić soczewkę korektora, co jest tutaj wyjaśnione jak zrobić:

http://astropolis.pl/topic/37003-ts-apo-65q-demontaż-video/

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Jak bardzo teraz przydałoby się wklejanie linku do postu... Mam nadzieję że szybko naprawią forum.

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśnięty korektor to zazwyczaj całe pole psuł. Tera z nie jest za zimno więc za bardzo nie ma okazji do ujawnienia się. Oprócz ucisku zobacz czy wszystko było równo i prosto poskręcane. Jak gwiazdki są bardziej rozciągnięte z jednej strony to coś mogło być krzywo (albo uginało się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zobaczę ten korektor. Poza tym nie wiem jak można to super dokładnie skręcić. Mam dokupioną tę końcówkę do drawtube. Która ma zakończenie z gwintem M48. Ale samą końcówkę nie przykręca się do drawtube na gwint a na 3 śruby. Nie wiem jak sprawdzić dokładność tego zamocowania.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez omikron20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

U mnie poluzowanie soczewki korektora w TSAPO nie pomogło...

Dopiero gdy rozebrałem przednią soczewkę, a potem złożyłem ją ponownie, problem ustąpił.

 

Trzeba uważać przy tej operacji ponieważ soczewka nie jest w jednym kawałku.

Główny układ składa się z 3 szkieł, oddzielonych dystansami.

 

Wystarczy wyjąć i włożyć ponownie. Potem delikatnie przykręcić pierścień mocowania.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

U mnie poluzowanie soczewki korektora w TSAPO nie pomogło...

Dopiero gdy rozebrałem przednią soczewkę, a potem złożyłem ją ponownie, problem ustąpił.

 

Trzeba uważać przy tej operacji ponieważ soczewka nie jest w jednym kawałku.

Główny układ składa się z 3 szkieł, oddzielonych dystansami.

 

Wystarczy wyjąć i włożyć ponownie. Potem delikatnie przykręcić pierścień mocowania.

 

P.

 

Tylko trzeba uważać na te układy 3-elementowe gdyż za słabo dociśnięte mogą powodować astygmatyzm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

zdecydowanie jest nieprostopadłość matrycy względem toru optycznego. Górna część kadru jest totalnie nieostra. LG róg jest mocno rozjechany. LD róg jest najlepszy, dolna część kadru jest zdecydowanie lepsza niż górna.

Albo masz masz przesunięcie w płaszczyźnie, a korektor nie wydala z wypłaszczeniem całego pola, albo masz ugięcie.

 

Niestety matryca w QHY8L jest wymagająca ze względu na swoją wielkość, niby podają, że ten refraktor ma krążek 44mm ale mocno bym się nie trzymał tego stwierdzenia.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Chciałem odświeżyć temat. Ostatnio trochę kręcę i zmieniam adapterki. Powiedzcie mi czy jest ok, czy już sam sobie wkręcam problemy. Dodam jeszcze że zbyt mocno skręciłem soczewki obiektywu.

IMG_0010.jpg

Edytowane przez omikron20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.