Skocz do zawartości

MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Rzadko jest okazja wspomnieć o gwieździe Eta Carinae, a to strasznie ciekawy obiekt dlatego słów kilka :)

 

Wspomniana w opisie Marcina Dziurka od Klucza (Homunculus) to obiekt bardzo młody jak na kosmiczną skalę, mianowicie ma nieco ponad 7600 lat, a samo jej powstanie wiąże się z gwałtownym pojaśnieniem, które zostało zaobserwowane według różnych źródeł albo w 1841 albo 1843 roku. Jasność gwiazdy z Ziemi wynosiła wówczas ok -0,8 mag i była tym samym drugą po Syriuszu w rankingu najjaśniejszych. Zresztą gwiazda cały czas zmienia swą jasność. Jej kaprysy związane są z ogromną masą, bardzo szybką rotacją i gigantyczną emisją promieniowania. Osobną kwestią jest przysłanianie jej blasku przez pył, którego tam nie brakuje. Takie gwiazdy żyją krótko ale intensywnie, dlatego też Eta Carinae to jedna z kandydatek na supernową (lub hipernową) w stosunkowo niedługim czasie :D

W 1604 roku była siódmą pod względem jasności w Kilu (stąd "Eta" - nadana przez Bayera), później szybko zaczęła jaśnieć, aż do połowy XIX wieku (o czym wyżej), po czym na ponad 100 lat przestała być widoczna gołym okiem. Obecnie znów jaśnieje i jej blask wynosi według różnych źródeł między 5-6 wielkością gwiazdową ;)

 

A co do samej mgławicy...No cóż, kolejny dowód, że na południu mają wszystko większe, jaśniejsze i w ogóle naj :/

Zdjęcie jak to u Marcina, palce lizać, jako tapetę ustawiać :)

 

Aha, bardzo blisko Dziurki od Klucza znajduje się bardzo niepozorna, ale zabawna chmurka pyłu ;)


upyours.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za te dodatkowe informacje. Są na prawdę interesujące!

Sam przeczytałem jeszcze raz pierwotny tekst i jest wzmianka o niebieskim nadolbrzymie. Olbrzym niestety stracił kolor i jest biały zgoła wpada w żółć. Chyba bardzo krótkie klatki coś mogłyby rozjaśnić tutaj.

Z innej beczki potencjalny wybuch ma mieć zasięg ( w skutkach) mierzony w tysiącach lat świetlnych. Uff, uff to ona właśnie leży te 7tys od nas.... jesteśmy więc na granicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przysiadłęm nad połączeniem LRGB i Ha i powiem szcerze jestem w tzw kropce. Zebrrany materiał LRGB tej jasnej mgławicy jest na tyle dobry
( bardzo dobry ! jak na moje krajowe doświadczenia) że dodawanie Ha nie wnosi tyle co na krajowym podwórku gdzie miejscówki róznią się tym że mają wieksze lub mniejsze LP.

Nie chciałem na siłe wciskać bo oczywiście da się inaczej.

Być może jak narrowband to pełny wszyskie 3 kanały odpowiednio skontrastowanie.

Ha + LRGB mnie zaskoczyło nieco.

 


carina_2013_1680_hlrgb.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopasowanie balansu kolorów indywidualnie nie jest novum; też mam wersję gdzie ograniczyłem magnetę. Z własnego doświadczenia: bierze się to z kalibracji monitora oraz oświetlenia przy jakim pracujemy. Mam do dyspozycji tzw zimne i ciepłe i widzę różnice. Światło dzienne tez wprowadza swoje 3 grosze.

To może i mój monitor tak ma - jest podatny na czynniki zewnętrzne a ja wraz z nim :)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

znalazłem ją ; ale u mnie to maleństwo i palec jakby sie schował :)

 

attachicon.gifcarina_paluch.jpg

 

 

 

 

Tak przy okazji - to nie jest "palec". Tu go możesz dobrze zlokalizować na porównaniu z HST.

http://astropolis.pl/topic/58902-wielka-erupcja-w-gwiazdozbiorze-kila/page-2?do=findComment&comment=682024

 

Jest tuż obok "bąbla". Widać go u Ciebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.