Skocz do zawartości

Wałbrzych - kto, gdzie?


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

 

jest ktoś z okolic Wałbrzycha (nawet dalszych +/- 40km) chętny do wspólnego pogapienia się w niebo?

Zawsze raźniej i zawsze można się czegoś nauczyć. Do tej pory moim sprzętem obserwacyjnym była tylko lornetka.

 

Przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu (Synta 8" lub BKP15075EQ3-2) ale zanim podejmę decyzję chciałbym zobaczyć co widać choćby podobnym sprzętem.

Przez ostatni miesiąc przeczytałem chyba wszystko co da się znaleźć o obu teleskopach, ale czytać a zobaczyć to jednak jest różnica.

 

W zamian mogę zaoferować termos dobrej kawy i dojechać gdziekolwiek trzeba:)

 

Adam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey. Jestem ze Świdnicy i mam spory kilkaasortyment sprzętu. Chętnie wyskoczę na wspólną obserwację, ale ewentualnie za dwa miesiące, bo wybywam z kraju na dłuższy czas.

Dzięki za odpowiedź. Zapamiętam i być może uda się kiedyś spotkać, Świdnica zaraz obok a w tamtą stronę znalazłem jedną dobrą miejscówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zapamiętam i być może uda się kiedyś spotkać, Świdnica zaraz obok a w tamtą stronę znalazłem jedną dobrą miejscówkę.

 

Jestem ze Szczawna.Mam kilka miejscówek w pobliżu Wałbrzycha.W okolicy nowiu i przy dobrej pogodzie możemy wspólnie wyskoczyć na lukanie gwiaździstego nieba .Poznaję nocne niebo od kilku lat, więc jakieś doświadczenie mam. Pozdrawiam Ryszard. x

Edytowane przez casiopea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Wałbrzycha (podzamcze) i mam rurkę 150/750. Jestem ostatnio trochę zajętym człowiekiem ale jak by było jakieś hasło to może wygospodarował bym trochę czasu i się dołączył na wspólne lukanie. Sam śmigałem często do Andrzejówki. Jakby coś się organizowało to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Próbowałem z ludźmi Wałbrzycha zorganizować mini zlot.Miało jechać 3-ech astromaniaków, pojechałem sam.Tak fatalnego seeingu w moim kilkuletnim obcowaniu z nocnym niebem jeszcze nie widziałem.Na złe warunki atmosferyczne mam od lat Fujinona 16X70.Spojrzałem przez bino i co?I tragedia. Tak nędznych obrazów jeszcze w tej lornecie nie widziałem, chyba że zaparowała.Był wiatr(dobrze,że tylko momentami dość silny ok. 7m/sek.) nie mogła więc zaparować.Wróciłem do Szczawna?Nic z tego. Trzeba walczyć do końca.Sięgnąłem po ED-ka 102 mm od TS-a i nowy nabytek : okular LVW Vixena 8 mm.Z początku stwierdziłem,że kupiłem bubla. Nie szło wyostrzyć.W ruch poszedł sprawdzony w boju, jak dla mnie wysokiej jakośći LVW 17 mm. Obraz gwiazd nadal kiepski.Nie dałem za wygraną. Sięgnąłem po kolejną broń Ultrablock Oriona i spojrzałem na Oriona. Szczena wreszcie opadła.Takiej M42 jeszcze nie widziałem.Chodzę po górach Dolnego Śląska od 35 lat.Bozia za dużo talentów nie dała, więc nie napisałem żadnego przewodnika,ale wiedzę z tysięcy górskich wypadów wykorzystuję do znalezienia najlepszej miejscówki w okolicy W-cha.Do tej pory korzystałem z miejscówek k. Starych Bogaczowic i Gór Suchych.Do najnowszych muszę jechać kilka km. dalej.Ale jakie niebo.Przy tym super kiepskim seeingu widziałem bez problemu gwiazdkę 5.7 mag.w nisko położonym Małym Wozie.Później z okul. ES 30mm zaliczyłem kilkanaście znanych Astromiłośnikom obiektów.Chichoty, Plejady,Żłobek i inne największe i najjaśniejsze gromady otwarte prezentowały się wspaniale. Oglądałem je 3-y godz. i nie zmarzłem.Porządny ED-ek i dobry okular dają wyśmienite obrazy. Ten kontrast, ta punktowość.Dzięki Ci Boże,że jeszcze nie Spuściłeś na mnie kolejnej plagi, czyli choroby astromaniaków: dwucalicy złośliwej. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki casiopea za ten opis.Ja się trochę pochorowałem więc obserwuję tylko z podwórka i krótko.Wyszukałem też chyba niezłą miejscówkę w okolicach zbiornika Słup,najbliższe latarnie ok.4km we wsi Słup. Jawor ok.5-6km,Legnica 12-ście.Myślę że w mojej najbliższej okolicy trudno o lepsze miejsce jednak nie było kiedy sprawdzić.Poczekam na lepsze zdrowie i warunki obserwacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą miejscówkę na południowe,więc najcenniejsze niebo koło Dobromierza. Niebo połud.prawie bez LP, nad głową co najmniej 6mag.Mogę tam w pełni korzystać ze swego szukacza, który daje ok.7 mm źrenicę wyjściową.Przy tej źrenicy tło jest prawie czarne.Blisko Wałbrzycha tło w tym szukaczu jest zbyt jasne, więc mało kontrastowe. Byłem też kilka razy w Nowej Wsi Wielkiej i koło Stanisławowa. Obie miejscowości znajdują się blisko Jawora ,na zachód od miasta.Niebo tam też jest dość dobre ok. 6 mag., ale dalekie do Zatom-ia k. Choszczna i Chatki Puchatka w Bieszczadach, gdzie byłem i gdzie się wybieram w maju. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowe dzieki casiopea za te miejscowki.

Przegladalem mapke zaswietlenia LP, nie mam pod reka linke, jakas francuska majaca AVIEX w nazwie.

Z tej mapki wywnioskowalem ze w okolicach walbrzycha wlasnie okolice Nowej Wsi Wielkiej powinny byc najlepsze.

Z miejsc ktore wymieniles ktore uwazasz za najlepsze? Ten dobromierz czy okolice Starych Bogaczowic wypadaja slabiej niz okolice Jawora? Warto jechac dalej?

 

Ja ostatio wybralem sie na przelecz Walimska, pogoda niby idealna ale widac bylo raczej slabo. Do tego straszny wiatr wiec zjechalismy troszke nizej w strone chba Michalkowej jesli dobrez kojarze. Zeby okreslic widocznosc dokladniej niestety brak doswiadczenia. Powiem tylko ze spogladalem w synte 10'' i obrazy w porownaniu z moja lornetka 10x70 wcale nie powalaly wiec musialo byc zle. Pozdrawiam!

 

Wysłane z mojego TF300T przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najczęściej jeżdżę do Andrzejówki, tam mam kilka miejscówek. W promieniu 10-15 km od Wałbrzycha to chyba najciemniejsze miejsce, choć pamiętam, że w okolicach Starych Bogaczowic też jest podobnie. Właśnie ciekawi mnie jak będzie na przełęczy Walimskiej, jakoś się tam jeszcze z telepem nie wybrałem a wydaje się to naprawdę ciemna miejscówka. No ale to już 30 km. Kiedyś będzie trzeba spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym miejscem od Przełęczy Walimskiej jest teren przy schronisku Pod Śnieżnikiem.Wozem tam się nie dojedzie. Trzeba telep wytargać na plecach, jak się nadaje do tego.Synta 6" da tam lepsze obrazy jak Synta 8" koło Andrzejówki i Starych Bogaczowic. Za blisko Wałbrzych. Będąc kilka razy nocą w Nowej Wielkiej Wsi widziałem potężną łunę LP od znacznie mniejszego od W-cha Jawora, który w linii prostej leży 11km od od N.W Wsi. Dolny Śląsk jest bardzo zurbanizowany. Wszędzie widać to wstrętne LP.Przeglądając wiele map dziennych i nocnych doszedłem do wniosku,że najlepszym miejscem są okolice Leszna Górnego w Borach Dolnośląskich za A4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszym miejscem od Przełęczy Walimskiej jest teren przy schronisku Pod Śnieżnikiem.Wozem tam się nie dojedzie. Trzeba telep wytargać na plecach, jak się nadaje do tego.Synta 6" da tam lepsze obrazy jak Synta 8" koło Andrzejówki i Starych Bogaczowic. Za blisko Wałbrzych. Będąc kilka razy nocą w Nowej Wielkiej Wsi widziałem potężną łunę LP od znacznie mniejszego od W-cha Jawora, który w linii prostej leży 11km od od N.W Wsi. Dolny Śląsk jest bardzo zurbanizowany. Wszędzie widać to wstrętne LP.Przeglądając wiele map dziennych i nocnych doszedłem do wniosku,że najlepszym miejscem są okolice Leszna Górnego w Borach Dolnośląskich za A4.

 

Co do okolic Śnieżnika to się zgadzam. W końcu w Jodłowie co jakiś czas są organizowane zloty astronomiczne. Ale to jest jednak 100 km. Bliżej bo 80 km jest do Jakuszyc a tam jest przecież park ciemnego nieba. I z parkingu w Jakuszycach jak się idzie na schronisko Orle można prowadzić obserwacje bo tam latarni żadnych nie ma. No ale to są jednak dłuższe wyprawy. Andrzejówka czy Stare Bogaczowice to jednak mniej niż pół godziny drogi z Wałbrzychowa. Z balkonu mam 5 mag. Z Andrzejówki będzie ponad 6. Jakby w Walimiu było jeszcze ciemniej to warto było by parę kilometrów więcej zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem też w schronisku Orle w Górach Izerskich. Byłoby cacy gdyby nie Jizerka i inne czeskie miejscowości dające łunę LP.Nie można też dojechać autem do schroniska. Trzeba ok. 5 km iść na pieszo.Wolę więc schronisko pod Snieżnikem. Pamiętajmy także o tym, że im wyżej tym lepiej. Mniejsze zapylenie, cieńsza atmosfera i mniej szkodliwego światła.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ostatnie dni spedzilem na podrozach to tu to tam w poszukiwaniu dobrej miejscowki.

 

Orzel:

Na poczatek wybralem sie w okolice schroniska Orzel bo to chyba najwyzszy punkt w okolicy gdzie mozna dojechac autem. Podszedlem jeszcze ok 500m w gore gdzie obok szlaku na mapach satelitarnych znalazlem duza przestrzen bez drzwew.

Miejsce niestety bez rewelacji. Zaswietlenie z kierunku sokolca widoczne. Nie chce podawac zasiegu bo raczej nie potrafie go prawidlowo okreslic, powiem tylko ze przelecz walimska wypada wyraznie lepiej.

Dodatkowym problemem okazala sie wilgoc. Stalem na lace i po 1,5-2h wszystko bylo mokre.

Nie dalem rady osuszyc lornetki wiec wrocilem do auta a ze noc byla mloda podjechalem na przelecz walimska. Miejsce odradzam.

 

Walimska:

Tu wyraznie lepiej i bardziej sucho, lornetka przez kolejne 2h nie parowala.

dzeta i eta w malej niedzwiedzicy widoczne bez adaptacji wzroku, zaraz po wyjsciu z auta. Przy orle musialem chwile zaadoptowac wzrok zeby je zobaczyc.

Tutaj jest jeszcze jeden bardzo wazny dodatek: stol na ktorym mozna wygodnie przegladac mapy.

Z minusow jest niestety sporo drzew na okolo ograniczajacych widok.

Miejsce polecam, najlepsze jakie znalazlem do tej pory. przy zagrozeniu mgla to chyba najlepszy wybor ale kawalek dojechac trzeba.

 

Stare Bogaczowice, zalew:

przyzwoite miejsce, na pewno nie tak dobre jak walimska. Ostatnio wybieram przelecz walimska w obawie o mgly. Na walimskiej ich nie ma.

W okolicach zalewu, gdy podjedziemy kawalek dalej droga odchodzaca w prawa strone dojedziemy do dwoch opuszczonych domkow, chyba letniskowych. Jest to troche oddalone od strumyka i nieco wyzej. Wilgotnosc nie powinna byc tak duza i sa tez moje ulubione stoliki.

 

Ostatnie miejsce, ktore zamierzam sprawdzic przy najblizszej okazji to droga polna idaca ze starych bogaczowic do sadow gornych, nadgornika lub cos pomiedzy. Na razie bylem tu tylko rowerem za dnia.

Wydaje sie to najlepsze miejsce zaraz pod nosem. Nie widac stamtad zadnych zabudowan, powinno byc dosc ciemno i sucho.

Stolika pewnie tam nie znajde ale moze zaczne wozic wlasny :) no i krzeselko.

Jak bedzie dobrze to podrzuce namiary GPS przy nastepnej okazji.

 

Wracajac do domu zachaczylem jeszcze o droge w gluszycy w strone andrzejowki.

Na mapach LP bylo tam dosc ciemno. Niestety spory zawod, bardzo kiepskie, zaswietlone niebo.

Od kopalni w andrzejowce widoczna potezna luna, gdy podjechalem kawalek w strone unislawia bylo juz widac lune od walbrzycha. Nie bede tu wracal. Bogaczowice lepsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w ubiegłym tygodniu dwukrotnie na astrowypadach.Wyjeżdżałem ze Szczawna we mgle. Z doświadczenia wiedziałem,że na wysokości 850m w Górach Suchych są szanse na dobre warunki .Była mgła ,ale bardzo rozrzedzona.Widziałem gwiazdkę w Wielkim Wozie 5.8 mag.Sprzęt nie zaparował, bo był lekki wiatr.Upolowałem pierwszy raz M104- Galaktyka Sombrero. Widok mnie nie zachwycił.Była położona ok. 30* nad horyzontem.Obserwacjom niskich obiektów przeszkadzała już lekka mgła. Posiadam w miarę dobry sprzęt , ale nisko aperturowy więc nie próbowałem wcześniej zapolować na nią.I to był błąd.Sądziłem, że jest to bardzo mały i słaby obiekt, a tak nie jest.Widziałem ją wyraźnie nawet w bino 16X70. Tylko musi być dobre południowe niebo i dobra widzialność.Byłem kiedyś na Przełęczy Tąpadła.Było kilku doborowych astromaniaków z Wrocka. Duża wilgotność, mnóstwo turystów(ciepły wrzesień) i kilka ognisk.Chłopaki chcieli się wycofać na miejscówkę w okolicy Jordanowa. Strach pomyśleć jaka tam musiała być wilgoć, skoro tu na przełęczy, kilkaset metrów wyżej było jej sporo.Zaproponowałem przejście na drugą stronę jezdni i lukanie z prywatnej łączki, gdzie nie przeszkadzały już ogniska.Z ociąganiem się przystali na to i zaliczyliśmy udaną nockę.Do miejscówek w pobliżu Wałbrzycha, które są trochę lepsze jak Tąpadła, ludziska potrafili mi na złość orać drogi dojazdowe, uciekałem przed kłusownikami, polującymi ze zdezelowanych jeep-ów, zmykałem przed łobuzami. Po tych przygodach wolę sam lub w niewielkim gronie przebywać tam.Często nie wiem,czy jestem na terenie prywatnym czy też gminnym.Dlatego wybaczcie mi ,że nie podam dokładnych koordynat GPS najlepszych moich miejscówek.Mam nadzieję, że na chrzcie mojego nowego nabytku SW 12" flex nie będę sam.Kupiłem telep od gościa z Warszawy i ma go do świąt przywieźć mi siostrzeniec.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Byłem w ubiegłym tygodniu dwukrotnie na astrowypadach.Wyjeżdżałem ze Szczawna we mgle. Z doświadczenia wiedziałem,że na wysokości 850m w Górach Suchych są szanse na dobre warunki .Była mgła ,ale bardzo rozrzedzona.Widziałem gwiazdkę w Wielkim Wozie 5.8 mag.Sprzęt nie zaparował, bo był lekki wiatr.Upolowałem pierwszy raz M104- Galaktyka Sombrero. Widok mnie nie zachwycił.Była położona ok. 30* nad horyzontem.Obserwacjom niskich obiektów przeszkadzała już lekka mgła. Posiadam w miarę dobry sprzęt , ale nisko aperturowy więc nie próbowałem wcześniej zapolować na nią.I to był błąd.Sądziłem, że jest to bardzo mały i słaby obiekt, a tak nie jest.Widziałem ją wyraźnie nawet w bino 16X70. Tylko musi być dobre południowe niebo i dobra widzialność.Byłem kiedyś na Przełęczy Tąpadła.Było kilku doborowych astromaniaków z Wrocka. Duża wilgotność, mnóstwo turystów(ciepły wrzesień) i kilka ognisk.Chłopaki chcieli się wycofać na miejscówkę w okolicy Jordanowa. Strach pomyśleć jaka tam musiała być wilgoć, skoro tu na przełęczy, kilkaset metrów wyżej było jej sporo.Zaproponowałem przejście na drugą stronę jezdni i lukanie z prywatnej łączki, gdzie nie przeszkadzały już ogniska.Z ociąganiem się przystali na to i zaliczyliśmy udaną nockę.Do miejscówek w pobliżu Wałbrzycha, które są trochę lepsze jak Tąpadła, ludziska potrafili mi na złość orać drogi dojazdowe, uciekałem przed kłusownikami, polującymi ze zdezelowanych jeep-ów, zmykałem przed łobuzami. Po tych przygodach wolę sam lub w niewielkim gronie przebywać tam.Często nie wiem,czy jestem na terenie prywatnym czy też gminnym.Dlatego wybaczcie mi ,że nie podam dokładnych koordynat GPS najlepszych moich miejscówek.Mam nadzieję, że na chrzcie mojego nowego nabytku SW 12" flex nie będę sam.Kupiłem telep od gościa z Warszawy i ma go do świąt przywieźć mi siostrzeniec.Pozdrawiam.

 

Zapowiadają się dobre warunki obserwacyjne w nocy z soboty na niedzielę.Zapraszam astromaniaków na chrzest SW 12".Chętni na astrowypad szykują ciepłe ubranie i ducha do walki.Szczegóły obgadamy później.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zapowiadają się dobre warunki obserwacyjne w nocy z soboty na niedzielę.Zapraszam astromaniaków na chrzest SW 12".Chętni na astrowypad szykują ciepłe ubranie i ducha do walki.Szczegóły obgadamy później.Pozdrawiam.

 

Możemy zrobić podwójne chrzciny, przytargam SW 8''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie i o której godz. spotykamy się jutro przed wyjazdem na miejscówkę?Zapraszamy wszystkich astromaniaków z Dolnego Śląska i nie tylko.Miejscówka w pobliżu Wałbrzycha 6mag. w zenicie, 20 min po wyjściu z auta.Jak będzie mgła jedziemy na górę 850m., gdzie mgły z reguły nie docierają. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.