Skocz do zawartości

KONKURS WIEDZY ASTRONOMICZNEJ


Paether

  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jaki dzie? powinie? by? przeprowadzony etap Konkursu Wiedzy Astronomicznej?



Rekomendowane odpowiedzi

Nadal nie wiem, czy gdyby w konkursie były pytanie takie, jak powyżej, to moje odpowiedzi zostałyby uznane (poza pyt. 10). Mam nadzieję, że ktoś mi odpowie.

 

4. 99,86% i o ile akceptowalne byłyby zaokrąglenia nawet do 99% to 100% jest o tyle specyficzne, że według tego, oprócz Słońca nie ma w US żadnej materii.

 

Czyli zaokrąglenie 99,86% do 100% jest gorsze niż do 99%? Jeśli wynik podaje się w pełnych procentach, to chyba naturalne jest przyjęcie, że jest on podany z dokładnością 0,5%. Przyznam, że nie wiedziałem, jaki procent masy Układu Słonecznego stanowią wszystkie planety, komety itp. Przypuszczałem, że mniej niż 0,5% i stąd moja odpowiedź.

 

11. Droga Mleczna ma większą masę, nie spotkałem się z poważniejszymi wątpliwościami. http://www.space.com/2066-milky-andromeda-study-settles-massive.html

 

Bardzo fajny link:

"It also settles once and for all the question of which galaxy--our Milky Way or Andromeda--is more massive."

"The research also settles an old debate among astronomers about which galaxy, our Milky Way or Andromeda, is more massive."

czyli to chyba nie jest oczywiste, a pojedynczy wynik badawczy sprzed kilku lat trudno uznać za jednoznaczne rozstrzygnięcie.

 

13. Tu rzecz jest prosta. Pytanie to gra słów Czarna Dziura - Czarna Materia. To drugie pisane z dużych liter jest terminem wymyślonym na potrzeby pytania i wystarczy wiedza, że takiego pojęcia się nie używa. Nie trzeba nawet wiedzieć kompletnie nic na temat czarnych dziur.

 

Ciekawe, czemu jest pisane z dużych liter. Próbowałem domyślić się czemu i jedyne wyjaśnienie jakie znalazłem to to, że tak się wabi kot autora pytania.

 

Dwa wpisy pod moim pokazują, że nie tylko ja miałem wątpliwości odnośnie do tego, co autor miał na myśli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mam napisać, żeby było jasne, że powyższe pytania są pytaniami wymyślonymi na szybko, żeby sprawdzić privy -_-

 

 

Czyli zaokrąglenie 99,86% do 100% jest gorsze niż do 99%?

 

Odpowiadając "100%" stwierdzasz, że nie istnieje żadna masa w Układzie Słonecznym poza Słońcem. Nie wygląda to co najmniej dziwnie, nawet tak na zwykłą logikę?

 

 

czyli to chyba nie jest oczywiste, a pojedynczy wynik badawczy sprzed kilku lat trudno uznać za jednoznaczne rozstrzygnięcie.

 

W Astronomii w ogóle trudno o jednoznaczne rozstrzygnięcie ale nikt tego wyniku nie podważył. Przy takim podejściu nawet pytanie o ilość księżyców Jowisza nie miałoby sensu, bo może się okazać, że za rok odkryty zostanie kolejny.

 

 

Ciekawe, czemu jest pisane z dużych liter. Próbowałem domyślić się czemu i jedyne wyjaśnienie jakie znalazłem to to, że tak się wabi kot autora pytania.

 

Z dużych liter pisane są nazwy własne. Kota nie mam ale jakbym miał to odpowiedź na pytanie nadal brzmiałaby "Nie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie ważne kwestie:

 

1. Najpierw obowiązek smile.png

Dodałem ankietę do tematu. Jest to ostatnia sprawa, co do której mam wątpliwości czyli termin rozgrywania kolejnych rund. Miałem sugestię, że sobota, miałem też, że niedziela będzie lepsza. Głosowanie do przyszłej niedzieli smile.png

 

2. Teraz przyjemność smile.png

Zrobiła się całkiem fajna lista nagród. Mam nadzieję, że to nie koniec i nawet w trakcie konkursu może jakiś majętny sponsor stwierdzi, że warto w to wejść. Póki co lista przedstawi się następująco:

- Roczna prenumerata miesięcznika "Astronomia"

- Nagroda o wartości 300zł

- Nagroda o wartości 100zł

- Okular Denkmaier 14mm

- Meteoryt o wartości od 50 do 100zł

- "Poradnik Miłośnika Astronomii" Marka Substyka.

- Zaawansowany Atlas Księżyca

- Książka "The Casual Sky Observer's Guide: Stargazing with Binoculars and Small Telescopes"

 

Część z tych opcji muszę doprecyzować z osobami, które je sponsorują.

Gwoli wyjaśnienia, Atlas Księżyca to dokładnie ten sam, którego akcja drukowania odbywała się na sąsiednim forum w zeszłym roku, a krótki opis znajduje się np, tutaj: http://mrudy1212.blo...s-ksiezyca.html

Ostatnia pozycja to dokładnie to: http://www.amazon.co...91786919&sr=1-1

 

Stwierdziłem, że najlepszą opcją będzie wybór nagród przez zwycięzców. Mówi o tym punkt 10.1 regulaminu: Nagrody nie są przypisane do konkretnych miejsc. Zwycięzca finału wybiera 3 nagrody z listy, zdobywca drugiego miejsca - 2 nagrody z pozostałych, kolejne 3 osoby po jednej.

Jeśli znajdzie się więcej nagród to i premiowanych miejsc będzie więcej, na razie jest 5.

W ogóle obecna forma regulaminu to praktycznie wersja ostateczna i nie spodziewam się większych zmian, poza efektem wcześniej wspomnianej ankiety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak :) Test privów, który zakończył się powodzeniem.

 

 

Chciałbym zrobić test

JUTRO!

Wrzucę zestaw prostych pytań o godzinie 16:00 polskiego czasu. Fajnie byłoby jakby jak najwięcej osób potraktowało to serio i jak najszybciej wysłało mi odpowiedzi na PW. Chcę po prostu wiedzieć czy privy mają jakąś większą obsuwę w dostarczaniu wiadomości i w ogóle jak to wyjdzie od strony technicznej smile.png.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Wątek z pytaniami, wątki z odpowiedziami i dyskusjami o nich osobne dla każdej tury ;)

Wszystko chciałbym uporządkowane w jednym miejscu dlatego poproszę admina o jakieś sub-forum w tym celu.

 

 

Jestem zdecydowanie za niedzielą, tylko pytanie o której godzinie będą publikowane pytania?

 

Myślę o 16:00, tak jak przeprowadzony test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To już za tydzień smile.png

Pytania są w trakcie "dopieszczania" zgodnie z uwagami Krzyśka i Piotrka. Będzie ich nie 25 a 30. 25 moich, jednak w formie pytań testowych. Krzysiek twierdzi, że dosyć trudne biggrin.png. Uprzedzam, że są małe pułapki wink.png

5 dodatkowych pytań będzie dotyczyć natury gwiazd, są to pytania przygotowane przez Krzysztofa Kidę i najprawdopodobniej wszystkie etapy takie 5 pytań będą zawierać. Na ten moment są to pytania otwarte, ale nie wykluczone, że również będą w formie testu.

Pytania pojawią się za nieco ponad tydzień w tym temacie:

http://astropolis.pl/topic/44422-konkurs-wiedzy-astronomicznej-i-etap/

Ten temat służył będzie również do opublikowania odpowiedzi i punktacji etapowej oraz oczywiście komentarzy, dyskusji na ten temat (mam nadzieję, że bez większych sporów).

Polecam zapoznanie się z regulaminem gdyż jest to forma właściwie ostateczna smile.png

http://astropolis.pl/topic/44037-konkurs-wiedzy-astronomicznej-regulamin/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powoli można myśleć o drugim etapie :)

Temat już jest. W podanym terminie pojawi się tam kolejne 30 banalnie łatwych pytań :)

 

http://astropolis.pl/topic/44681-konkurs-wiedzy-astronomicznej-ii-etap/

 

Jeszcze sporo przed nami, a patrząc na punktację po pierwszym etapie, cały czas można dołączyć do zabawy z dużymi szansami na sukces, dlatego jak najbardziej zachęcam tych, którzy opuścili inaugurację na dołączenie w kolejnym etapie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W temacie z wynikami:

 

http://astropolis.pl/topic/44534-konkurs-wiedzy-astronomicznej-wyniki/?p=535016

 

...wrzuciłem prawidłowe odpowiedzi. Najpóźniej jutro popołudniu tabelka z wynikami drugiego etapu.

Co ciekawe wszystkie osoby, które udzieliły odpowiedzi, zrobiły to w mniej niż 30 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już tabelka z wynikami :)

 

Mały komentarz do pytań smile.png

 

1. Orbita której planety Układu Słonecznego jest najbardziej zbliżona do koła?

 

Tutaj nie ma żadnej filozofii. Mimośród Wenus jest mniejszy niż 0,01 i nie ma sobie równych w US.

 

2. Obiektem Układu Słonecznego o największym znanym albedo jest?
Enceladus to czyściutki, świeżutki lód, odbija prawie wszystko co dostaje. Obstawiałem, że ktoś obstawi Europę i się nie zawiodłem.
3. Które dwa z wymienionych zjawisk nie występują bądź nie występowały na Jowiszu?
Tutaj nie wszyscy skumali, że prawidłowe odpowiedzi są dwie. Wielka Ciemna plama to twór na Neptunie, Wielka Biała Plama na Saturnie.
4. Ile planet w Układzie Słonecznym nie posiada nazwy wywodzącej się z panteonu rzymskich bogów?
Chyba jedno z najłatwiejszych pytań, aczkolwiek sprawiło niektórym problemy. Oczywiście chodzi o Urana (grecki Uranos) i...Ziemię. Nawet jeśli zapomnieć na chwilę o języku polskim to Gaja też jest boginią grecką (mamuśką i jednocześnie żoną wspomnianego Uranosa biggrin.png )
5. Wskaż prawidłową odpowiedź:
c) Uran ma większą średnicę i mniejszą masę niż Neptun
Niewiele większy, ale dużą gęstością nie grzeszy więc masą przegrywa.
6. Messier 82 zwany potocznie "Galaktyką Cygaro" to galaktyka:
Spiralna. Niecnie liczyłem na odpowiedzi "nieregularna" ale prawie wszyscy wygrali z tym pytaniem. Spiralność cygarka to dosyć świeża sprawa. W 2005 roku odkryto w podczerwieni dwa ramiona spiralne co zmieniło pogląd na kształt popularnej galaktyki.
7. W którym ramieniu Drogi Mlecznej znajduje się Układ Słoneczny?
Oriona, pytanie bez jakiejś większej historii, aczkolwiek starałem się bardzo uważać, żeby nie było wątpliwości. Nie umieściłem wśród odpowiedzi Ramienia Perseusza bo istnieje teoria, wedle której ramię Oriona jest jego częścią, więc ktoś mógłby tak odpowiedzieć i mieć argumenty na poparcie tej odpowiedzi. Komplet poprawnych odpowiedzi.
8. NGC1 to:
Galaktyka w Pegazie. Tyle smile.png
9. Ogólne określenie punktu orbity, który znajduje się najdalej od ciała wokół którego ta orbita się znajduje to:
Apocentrum. Aphelium to właściwie to samo tylko dotyczące Słońca, Apogeum odnośnie Ziemii, Apareum odnośnie Marsa, a Apeks to zupełnie coś innego.
10. Pierwszy żółty karzeł (oprócz Słońca), wokół którego odkryto planetę, znajduje się w gwiazdozbiorze:
Rok 1995, gwiazda 51 Pegasi, planeta nazwana wdzięczną nazwą Bellerofont - gazowy olbrzym na orbicie bardzo blisko swojej gwiazdy smile.png
11. Długość promienia widzialnego (obserwowalnego) Wszechświata oceniana jest na:
46 mld lat świetlnych. Dosyć sporo co wywołuje częste dyskusje, typu: "Jak to? Przecież Wszechświat ma niecałe 14 mld lat, a nic nie może poruszać się szybciej niż światło, więc nie może być większy niż 14 mld lat świetlnych!" Sprawa dosyć szeroko poruszona w jednym z wątków na tym forum smile.png
12. Określenie "Bąbel Lokalny" odnosi się do:
Obraz wart tysiąca słów:
Local_bubble_pl.jpg
13. Grupa Lokalna Galaktyk znajduje się w Supergromadzie Lokalnej zwanej też:
Supergromada w Pannie. Według mnie najłatwiejsze pytanie i jednocześnie ostatnie jakie dorzuciłem do zestawu. Miało być inne ale Piotrek Guzik uświadomił mi jego problematyczność smile.png Komplet dobrych odpowiedzi.
14. Które z wymienionych radioźródeł znajduje się w naszej galaktyce?
Cassiopeia A to pozostałość po supernowej. Reszta to galaktyki.
15. Najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we Wszechświecie poza wodorem i helem jest:
Tlen, dorzucimy ładny wykres:
SolarSystemAbundances.png
16. Pierwszym sztucznym satelitą innej niż Ziemia planety był:
Mariner 9.
17. TMK - radziecki projekt załogowych misji w kierunku Wenus i Marsa nie doszedł do skutku z powodu:
Problemy techniczne. Chodziło o rakietę nośną N1, która albo wybuchała albo wykonywała przedziwne manewry. Przez to dzisiaj Putin nie musi wysyłać wojsk by chronić swoich obywateli na Marsie wink.png
18. Pierwszej fotografii księżyca planetoidy dokonała sonda:
Sonda Galilo, księżyc Idy - Daktyl, a focia wygląda tak:
Dactyl-HiRes.jpg
19. Mirosław Hermaszewski był pierwszym (i jedynym) Polakiem, który odbył lot w kosmos. Ile krajów miało swoich przedstawicieli w kosmosie wcześniej niż Polska?
Niestety nie załapaliśmy się na podium. Oprócz dwóch gigantów, wyprzedziła nas też sąsiadka Czechosłowacja w osobie Vladimira Remka.
20. Częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest moduł:
Priroda. Była częścią stacji Mir. Skończyła marnie wink.png

21. Największy obecnie refraktor na Świecie znajduje się:

 

Oczywiście tam gdzie wszystko (no prawie) jest naj i pro czyli w USA i ma niewiele ponad metr średnicy. W Polsce jest to podobno 30cm Zeiss w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Największy w historii refraktor znajdował się we Francji, miał 1,25 m i został zbudowany na targi w Paryżu w 1900 roku. Przeciekawa konstrukcja:

 

Great_Ex_Telescope_Design.jpg

 

22. Pierwszym obiektem, który stał się celem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a była:
Gromada otwarta NGC 3532 w Kilu
23. Który z wymienionych dużych teleskopów, umieszczony jest na montażu paralaktycznym?
Teleskop Hale'a. Później stwierdzono, że paralaktyk nie nadaje się pod większe kontrukcje i kolejne giganty począwszy od nieudanego radzieckiego lustra na Kaukazie wiszą na różnych wariacjach alt-az.
24. Giovanni Cassini był dyrektorem obserwatorium w:
Paryżu. Sam sobie je założył biggrin.png
25. W jakim celu na przełomie XVIII i XIX wieku stworzono tzw "Policję Nieba", do której należeli m.in William Herschell i Charles Messier?
Szukali planety między Marsem i Jowiszem. Reguła, którą później nazwano Titiusa-Bodego, fajnie odzwierciedlała relację odległości planet od Słońca pod warunkiem, że za Marsem jest nieznana planeta, więc zaczęto jej szukać. Każdy z członków Himmelspolizei dostał 15* ekliptyki do sprawdzenia. W końcu odkryto Ceres, wówczas 8 planetę US (nie znano jeszcze Neptuna), a dalej to już posypały się odkrycia kolejnych małych obiektów w pobliżu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11. Długość promienia widzialnego (obserwowalnego) Wszechświata oceniana jest na:
46 mld lat świetlnych. Dosyć sporo co wywołuje częste dyskusje, typu: "Jak to? Przecież Wszechświat ma niecałe 14 mld lat, a nic nie może poruszać się szybciej niż światło, więc nie może być większy niż 14 mld lat świetlnych!" Sprawa dosyć szeroko poruszona w jednym z wątków na tym forum smile.png

 

hmmmmm... Ma ktoś link do tej dyskusji?

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz tam w jednym z postów: " Widzimy na 16 mld ale obiekt może znajdować się 46 mld."

Widzenie Wszechświata na 16mld nie przeczy jego widzialnemu promieniowi 46mld? To w końcu na ile go widzimy?

Rozumiem, że Wszechswiat ma więcej niż te 16mld, ale pytanie było o widzialny, a ten zdaje się mieć koło 16mld jak sam napisałeś...

 

EDIT: Dobra, nieważne. Muszę więcej o tym poczytać i może wtedy do tego wrócę.

Kolejny EDIT: Poczytałem i myslę że rzecz jest w tym jak kto rozumie "promień widzialny Wszechświata". Dla jednych to może być najodleglejsze światło jakie teraz odbieramy a dla innych to aktualne miejsce w którym znajduje się obiekt który je wyemitował.

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny EDIT: Poczytałem i myslę że rzecz jest w tym jak kto rozumie "promień widzialny Wszechświata". Dla jednych to może być najodleglejsze światło jakie teraz odbieramy a dla innych to aktualne miejsce w którym znajduje się obiekt który je wyemitował.

 

Promień widzialnego Wszechświata, a nie "promień widzialny" Wszechświata. A pojęcie "widzialny Wszechświat" jest dość dobrze zdefiniowane: "obszar Wszechświata, wraz ze znajdującą się w nim materią, który jest możliwy do zaobserwowania z Ziemi na chwilę obecną" (za Wikipedią).

 

Ja sam oczywiście zaznaczyłem źle, ale to kwestia przepisywania z Notatnika pod presją czasu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie już jest nazewnictwo i pomimo wątpliwości, ma to sens.

Ja rozumiem to w ten sposób, że widzialny/obserwowalny Wszechświat to wszystko to co możemy zobaczyć. Możemy zobaczyć wszystko co w tym momencie znajduje się do tych 46 mld lat ponieważ kiedyś było znacznie bliżej. Wszystko co jest dalej jest nieosiągalne ponieważ poza tą granicą (sferą Hubble'a) przestrzeń rozszerza się szybciej niż prędkość światła więc ani światło ani żadne inne promieniowanie nie ma szans do nas dotrzeć, dlatego już jest "nieobserwowalne" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.