Skocz do zawartości

Laser i ustawianie na Polarną


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawość, sprawdzał ktoś kiedyś z jakiej odległości widać taki laser? Zastanawiam się w jakim promieniu okoliczni mieszkańcy dowiadują się o tym, że w pobliżu rozstawił się jakiś pasjonat nieba...

Kiedyś mój syn próbował wypatrzeć laser, którym świeciłem w Deneba z miejscówki (15km w prostej linii), ale nie dostrzegł promienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdzałem świecąc w Giewont :) plamka przez teleskop miała pewnie ze dwa metry średnicy. W prostej linii to około 5 km od tarasu.

W Turcji w trakcie zaćmienia Księżyca w czerwcu 2011 z sąsiedniej miejscowości oddalonej o ok. 20 km świecili zielonym laserem po niebie ale tuż nad plażą co strasznie mnie momentami irytowało. Miał pewnie z 1000 mV jak nie więcej.

 

ps.

Loki musiłbyś mieć reflektor lotniczy żeby coś dostrzegł a i to nie jest pewne.

Adam ewolucja stworzyło oko ludzkie najbardziej czułe właśnie na kolor zielony ( kilka milionów lat wypatrywania żarcia w lasach, dżunglach i sawannach robi swoje :) ) , dlatego mając taką samą moc lasera najlepiej widoczny jest zielony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobry pomysł z tym laserem i celowaniem w polarną.

Dlatego postanowiłam zrobić coś takiego dla siebie.

Stalowy element jest wytoczony przez tokarza i pomalowany na czarno. Wskaźnik laserowy od doły usztywniony oringiem a od góry regulowany trzema śrubkami, dokładnie tak jak w szukaczach. Dodatkowa śrubka to spust-włącznik. Wystarczy raz zjustować z lunetką biegunową i każdorazowo zachować orientację np. spustu.

Całość jest dość ciężka, dlatego wszystko siedzi w gnieździe montażu opierając i stabilizując się na kołnierzu. Minimalny luz osiowy skasowałem taśmą izolacyjną, tak że teraz wchodzi z lekkim oporem, bez obawy o wypadnięcie.

Wskażnik.jpg

W EQ5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w takim układzie wciśnięcie przycisku włączającego laser przez dokręcenie śrubki musi spowodować odchylenie osi lasera od ustalonej podczas kalibracji.

Myślę, że do takiego zastosowania w miejsce lunetki biegunowej należałoby zastosować laser, w którym włącznik znajduje się z tyłu, jak w długopisach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, spinacz do bielizny niczego ńie zmienia. Poczytaj pierwsze posty :D

Jestem skłonny przyznać się do błędu..

 

Ja zastosowałem trochę inną metodę:

Zielony laser zamocowałem w Laser holderze, takim jak tu:

http://deltaoptical.pl/mocowanie-szukacza-laserowego,d2470.html.

Zamocowałem to zamiast szukacza na moim refraktorze.

Następnie, za pomocą lunetki biegunowej ustawiłem montaż, aby Polarna znalazła się w polu widzenia lunetki,

a wtedy używając metody opisanej tu:

http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/ustawiam-montaz-heq5-na-biegun-polnocny/

używając lasera zamiast szukacza ustawiam jak najdokładniej oś montażu do osi ziemi (na koniec porównuję to z widokiem w lunetce biegunowej).

Może nic nowego tu nie piszę, ale metoda ta pozwala zaoszczędzić sporo czasu i co ważne dla mnie, nie wymaga tyle gimnastyki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna mała uwaga - zastosowanie lasera do wstępnego ustawienia na Polaris ma sens tylko wtedy, jeśli jest on zamocowany do montażu a nie do teleskopu. Jeśli jest zamocowany do teleskopu to ustawienie obarczone jest błędem ustawienia równoległości osi teleskopu do osi montażu. Mały ruch w deklinacji i całe ustawienie jest nieprecyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w takim układzie wciśnięcie przycisku włączającego laser przez dokręcenie śrubki musi spowodować odchylenie osi lasera od ustalonej podczas kalibracji.

Myślę, że do takiego zastosowania w miejsce lunetki biegunowej należałoby zastosować laser, w którym włącznik znajduje się z tyłu, jak w długopisach.

 

Pozdrawiam

Wskaźnik siedzi stabilnie, trzymany w dolnej części tulei oringiem a od góry śrubkami.

Spust jest pomiędzy i wciska się lekko. Laser ani drgnie w czasie włączania.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zainspirowany wynalazkiem Wessela postanowiłem sprawić sobie podobną zabawkę. Zaczęło się od tego, że w moim zielonym wskaźniku zepsuł się wyłącznik. Chciałem go wymienić, ale procedura dostania się do środka spowodowała całkowitą destrukcję obudowy :) Tak więc został totalnie wybebeszony środek. Laser działał, więc postanowiłem mu znaleźć nowy dom. Zamówiłem w Astrokraku mocowanie, dorobiłem grzałeczkę z rezystorów oraz kabelek i tak to wyszło:

DSC_5123s.jpg

DSC_5128s.jpg

Laser jest zasilany z napięcia ok 2,8V (tyle akurat uzyskałem na diodach prostowniczych z 5V). Co ciekawe, gdy dałem 3,4V laser świecił dokładnie tak samo. A jak baterie miały 2,8V, to całkowicie zdychał w przeszłości... Pewnie laser po włączeniu powodował dodatkowy spadek napięcia na baterii. A tak to wygląda na montażu:

DSC_5136s.jpg

DSC_5137s.jpg

Laser świeci bardzo dobrze, dużo stabilniej, niż wcześniej na bateriach. Super wygodnie się nim celuje - polecam! Jest to gadżet, ale przydatny. Do lunetki zaglądam dopiero, jak jest już w niej polarna i mam absolutną pewność, że to właśnie ona. Niby umiem wyczuć polarną w lunetce, ale ze dwa razy mi się zdarzyła pomyłka w przeszłości :) Laser przyda się szczególnie, gdy wyjadę na nieco inną szerokość geogr. Wtedy elegancko zmienię sobie wysokość montażu bez katowania się przy lunetce.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.