Skocz do zawartości

Mars w szkicu 2014


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mars z dzisiejszej nocy. Szkic ołówkiem, malunek farbami olejnymi. Newton 22'', kitowiec Super 10 z dokręconą końcówką od Planetary 2.5 ( chyba barlow ) co dało powiększenie ok. 400, filtr polaryzacyjny. Ciekawostkę powiem że przez ten odkręcony nosek też się dało obserwować i to w rzeczywistym, nieodwróconym obrazie! Warunki- bezwietrznie, lekka wilgotność, szron. Widoki od dobrych po mierne, obraz trochę falował.

Wreszcie mogę nazwać co widzę, na pierwszym szkicu z lewej ciemny stożkowaty obszar, to zapewne Syrtis Major.

Z ciekawości wyniosłem też Newtona 6'' f/8, w powiększeniu ok. 250 z tym wynalazkiem dał obraz Marsa naprawdę ładny z większym kontrastem.

 

Pozdrawiam

Mars 2014.3.14 003.jpg

Mars 2014.3.14 006.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mars z dzisiejszego rana, łapany między chmurami. Najlepsze warunki o godzinie 3.00. Z pożyczonym Powermate 2'' 4x i Esem 18 wyszło powiększenie 457. Warunki: praktycznie bezwietrznie, sucho, ciepło, na niebie mgliste, leniwie przesuwające się chmury, na zmianę z ciężkimi nieprzejrzystymi. Gdyby nie chmury powiedział bym warunki bardzo dobre, powietrze stało i momentami wychodził porządny detal.

 

Pozdrawiam

Mars 2014.3.22.jpg

Mars 2014.3.22 008.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

No to mamy opozycję :icon_cool: . Szkice ołówkiem B1, malunek farbami olejnymi. Newton 22'', f/3,7, Pentax xw 5mm plus filtr polaryzacyjny, powiększenie 412. Warunki dobre z momentami żyletki na tarczy Marsa, ciepło, sucho, bezwietrznie, nad ranem rosa, ale optyka dawała radę. Po północy niebo przez godzinę zawaliły chmury. Widok planety najbardziej klimatyczny ze wszystkich, jak na razie. Najlepszy widok około 23.00, wtedy zęby ciemnych obszarów wyłaziły u góry i po środku górnego obszaru. Świetny widok również około 2.00 rano. O godzinie 3.30 przyszła kolejna warstwa chmur i zakończyła dobrą zabawę.

 

PS. Wreszcie ruszył ktoś rączkę, mówię o koledze z Czech, super!

 

Pozdrawiam

Szkice Marsa 8.4.2014 003.jpg

Szkice Marsa 8.4.2014 002.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Szkic ołówkiem z 28 kwietnia godzina 23.00, warunki dobre. Newton 22'', Pentax xw 5 mm, powiększenie 412. Mars się już oddala, detale na tarczy coraz mniej wyraźne. Czapa polarna na dole, biała plama po lewo to Olympus Mons, dwa pociemnienia na środku, jedno z nich to Arcadia Planitia.

 

Pozdrawiam

Mars szkic.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa spóźnione szkice ołówkowe Marsa. NIe siliłem się na zbytni artyzm, żeby nie tworzyć jakichś nadinterpretacji, tego co oko wychwyciło w sekundach przyzwoitego sseingu.

Z kolorami też mam pewien problem, bo tarcza Marsa,obserwowana bez filtrów wydawała mi się... żółta (tonacja jaśniejsza niż u Leona) natomiast ciemniejsze obszary szarozielone, ciut ciemniejsze niż na Leonowym szkicu.

Obserwacje z tarasu w środku Rzeszowa.

Mars_21-04-2014_23_34_154x_f_pomarańcz.jpg

Mars_21-04-2014_23_20_225x_f_pomarańcz.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mars z 13.V. Newton 6'', f/8, Es 18+Powermatex4, pow. 267 (lewy) i Kitowiec 10+Powermatex4, pow. 480 (prawy), ołówek. Warunki o godzinie 22.00 dobre z chwilami kryzysu, wtedy tarczka traciła ostrość. W mniejszym powiększeniu bardzo ładna miniaturka Marsa o ostrych krawędziach, w dużym ostrzył chwilami, był bardziej rozmyty. Na tarczy Marsa na dole biała czapa polarna podkreślona ładnie widoczną ciemną obręczą. U góry ciemny obszar Mare Erythreum, w dużym powiększeniu majaczyły ,,różki" Aurorae Sinus i Oxia Palus a także przy krawędzi tarczki jasny wąski przesmyk obok Sinus Meridani. Na dole nad czapą polarną okolice z Mare Acidalium o kształcie odwróconej litery L. Szkice pokazują uśredniony wynik obserwacji.

Mars 13.5.2014 003.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wiem, że to nie 2014 rok ale nie ma tematu na lata kolejne a nie chcę dla jednego szkicu zakładać nowego wątku. Szkic jaki jest każdy widzi, talentu brak ale są chęci. :)

Tak prezentował się dzisiejszej nocy Mars, przez teleskop Synta 8" z zastosowaniem okularu 10mm i barlowa x2. Czasami dla zaobserwowania większej ilości szczegółów wymieniałem kitowy 10mm na GSO SV 15mm. Ciemne obszary widoczne wyraźnie, czasami falowały od miejskiej wyspy ciepła gdyż obserwacje prowadziłem obok bloków mieszkalnych.

Mars 001.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tam pierwsze próby zrobione w programie graficznym ;) na podstawie szkiców i zapisków z obserwacji z dnia 11-06-2016

Mars.jpg

 

PS - Czy możliwe jest, że przy jasnym letnim niebie i w dodatku z miasta oraz przy blasku Księżyca można zerkaniem zobaczyć księżyce Marsa? Wydawało mi się, że mignęło mi coś w pobliżu planety zerkając okiem, ale może to tylko jakieś gwiazdki...?

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyce są bardzo trudne do wydobycia ze świetnych zdjęć. Wymagają specjalnego podejścia do obróbki, dobrego sprzętu i muszą być możliwie daleko od planety. Wizualnie nie słyszałem, żeby ktoś je obserwował. Pewnie nie jest to niemożliwe, ale ekstremalnie trudne. Problemem jest poświata z Marsa, która psuje kontrast i tak już słabych księżyców.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

 

PS - Czy możliwe jest, że przy jasnym letnim niebie i w dodatku z miasta oraz przy blasku Księżyca można zerkaniem zobaczyć księżyce Marsa? Wydawało mi się, że mignęło mi coś w pobliżu planety zerkając okiem, ale może to tylko jakieś gwiazdki...?

 

 

 

To pewnie były te dwie gwiazdy na tle Marsa. Zawsze, gdy mam tej natury wątpiwości, to sprawdzam w prosty, a nawet prymitywny sposób: ustawiam w Stellarium datę i godzinę obserwacji, przybliżam badany obiekt i porównuję otoczenie. Podobnie robię, gdy przypadkiem znajdę jakąś nietypową (np. mocno czerwoną albo niebieską) gwiazdę. Wtedy szkicuję ją wraz z najbliższym jej otoczeniem i znacznie łatwiej jest mi ją poźniej zlokalizować w Stellarium. Prymitywna metoda ale działa :)

post-29939-0-24201000-1466150314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przyjściu do domu sprawdziłem tak jak piszesz. Wydawało mi sie jednak, że "gwiazdka" była znacznie bliżej planety. Wiem, ze bardzo trudno zaobserwowac księzyce Marsa, ale myślałem, ze może z uwagi na dużą jasnośc nieba, blask Marsa był niewielki i stąd widac było jakis jego ksieżyc..., ale po zastanowieniu sie doszedłem do wniosku, ze przeciez skoro niebo jasne, to i ksiezyce o mag 11,5 tez bedą mniej widoczne :mr.green:, tym bardziej w teleskopie o zblizonym teoretycznym zasięgu.

W kazdym razie cos mi migneło dwa razy przykładając oko do okularu. W trakcie obserwacji oczywiscie nic nie widziałem, nawet próbując metody zerkania.

Pewnie jednak masz rację Bellarix o była to ta gwiazdka, którą pokazałaś na powyższym obrazku :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie jednorazowe odejście od meritum.

Żeby dostrzec lub sfotografować księżyce Marsa, trzeba lepszej opozycji, dużego sprzętu i wysokiego położenia na ekliptyce, co akurat w przypadku północnej półkuli nie wchodzi w rachubę, bo zawsze takie opozycje wypadają latem, kiedy ekliptyka jest nisko. Ma to związek z degradacją obrazu, co obserwujemy obecnie. Nawet T. Ściężor w swoim kalendarzu na 2016 r. zrezygnował z informacji o elongacjach tych satelitów, z powodu trudnych warunków obserwacyjnych w Polsce. Mimo to zrobiłem jedno podejście 12 czerwca teleskopem SCT 10", naświetlając planetę kilka sekund tuż przed północą. Nie weryfikowałem tego co widać w tle, choć blisko tarczy po prawej majaczy słaby punkt. (poświata od planety rozrosła się poza tarczę obrysowaną owalem). Odkrycia tych satelitów dokonano w 1877 r. wielkim refraktorem o średnicy 80 cm. jeśli się nie mylę. to najtrudniejsze do zaobserwowania księżyce w U. S. z uwagi na bliskie sąsiedztwo jasnego Marsa. Co do rysunków Marsa, to technika olejna raczej odpada. Farba schnie długo, itp. itd. Techniki suche na papierze bym preferował, najlepiej kredki, bo można wystudiować precyzyjnie detal i subtelne odcienie kolorów, ewentualnie ołówek do szkicu przy okularze.

video 16-06-12 23-58-50x.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.