Skocz do zawartości

Prezent dla taty


senta

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, słuchajcie:

- teleskop (in progress... :))

- atlas ( :remybussi:)

- obrotowa mapa nieba (możecie polecić jakąś konkretną dla początkującego?)

- czerwona latarka (niezbędna?)

- zielony laser - to ma jakąś fachową nazwę? (niezbędny?)

 

Czy potrzeba czegoś jeszcze, tak na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprostuję : te wyraźne kolorowe zdjęcia to efekt techniki zdjęciowej - sprzętu i wiedzy astrogotografa. Jeśli pojawia się tam czynnik " photoshop" rozumiany jako czynnik twórczy to przestaje to mieć wiele wspólnego z astrofotografią, a wkracza w dziedzinę kreatywnej astrofotografii ( nie)estetycznej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, słuchajcie:

- teleskop (in progress... :))

- atlas ( :remybussi:)

- obrotowa mapa nieba (możecie polecić jakąś konkretną dla początkującego?)

- czerwona latarka (niezbędna?)

- zielony laser - to ma jakąś fachową nazwę? (niezbędny?)

 

Czy potrzeba czegoś jeszcze, tak na start?

 

Czerwona latarka przydaje się przy sprawdzaniu atlasu, mapki aby nie popsuć akomodacji oka do ciemności.

Zielony laser nie jest niezbędny przydaje się do pokazywania na niebie obiektów . Można używać go jako szukacza po zamontowaniu w miejsce optycznego.

 

Potrzeba jeszcze czystego ciemnego nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony laser odpuść - niestety psuje akomodację oka do ciemności.

Czerwona latarka nada się idealnie (nie psuje akomodacji) - najlepiej czołówka, żeby uwolnić ręce :-)

 

W najnowszej Astronomii Amatorskiej jest super artykuł o tym jak działa nasze oko w odniesieniu do obserwacji astronomicznych - numer można kupić online - polecam lekturę, nauczysz się sporo o obserwacjach (m.in o zerkaniu).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Intimate, zdjęcia z dobsona 'da' się robić - pytanie - na jakich zdjęciach nam zależy. Krótkoczasowe ekspozycje na jasnych obiektach i można cieszyć się swoim własnym zdjęciem. Na tym forum DarX86 chyba robił kilka zdjęć dobsonem lub MarcinSn (nie pamiętam dokładnie). Nie zapominajmy o naszym naturalnym satelicie, jasnych gromadach czy nawet jednej takiej charakterystycznej galaktyce :-) Nie będą to śliczne obrazy z astrografów, ale będą to własne astrofotografie.

 

Paweł

No to muszę koniecznie poszukać tych zdjęć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony laser na tę chwilę bez sensu.

Czerwona latarka:

*do planet i księżyca niepotrzebna

*do Głębokiego nieba "must be" - ze swojej strony mogę powiedzieć, że na wyjazdowe (40km) obserwacje zawsze biorę drugą zapasową.

Twój Ojciec będzie zdaje się obserwować spod domu, także tak na wypadek awarii aż nie musi się zabezpieczać.

 

Można kupić dedykowaną latarkę z regulacją jasności:

http://deltaoptical.pl/latarka-night-vision,d869.html

 

Najtaniej przysposobić zwykłą "cywilną" białą latarkę:

- czerwony film wycięty w kształt okienka reflektora

- zamalowana żarówka/led - w ledowych można wlutować słabą czerwoną diodę

 

I moja metoda partyzancka - czyli rolka czerwonej taśmy izolacyjnej kupiona w sklepie elektycznym.

Oklejamy okienko latarki stosowną liczbą warstw, aż do uzyskania porządanego efektu.

Po obserwacjach taśmę można zedrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wybaczcie, że tyle czasu nie pisałam. Od paru dni jestem u rodziców, Synta stoi teraz grzecznie obok mnie. Jest po prostu fantastyczna, piękna...i nie spodziewałam się, że taka duża. :)

Tego wieczoru, kiedy tu dotarła, dostałam od mamy sms z cytatem taty, że o teleskopie nawet nie marzył. Fakt, przez moje pytania domyślał się jakiejś lunety, albo czegoś związanego z astronomią. Ale nie takiego sprzętu. I to był najlepszy możliwy wybór. Astropasja nabrała kolorów, tata mocno się wkręcił. Ja przy okazji też - zdążyłam zaliczyć już swoje pierwsze obserwacje i nawet nie przypuszczałam, że to tak wciąga. :) Ogromna szkoda, że dziś zapowiada się taka pochmurna noc...

Chciałam Wam bardzo serdecznie podziękować. Wasza pomoc była nieoceniona - dzięki za każdy głos wskazówki, rady i pomoc - również tym osobom, które pisały do mnie na priv. Nie dam rady wymienić wszystkich nicków, które się tu udzielały, istnieją jednak osoby, których pominąć bym nie mogła. @Jakub880, @matti_94, @Pav1007 - wielkie dzięki za merytorykę i oferowane wsparcie, @DominikRD za namiary, które okazały się bardzo trafne, @Janko - szczególnie za ten gest;), @cichy36, @jolo - za użyczenie fachowych oczu i fatygę (jesteście wielcy!) i wreszcie @BioHay - za wszystko. :* Eh, wygląda na to, że z prostego zakupu zrobiłam zamieszanie na pół forum, ale udało się. :)

Życzę wszystkim czarnego, bezchmurnego nieba i częstych awarii prądu na miejskich osiedlach nocą. ;) Tymczasem zostaję tu z Wami i od czasu do czasu obiecuję się jeszcze poudzielać. :) / senta

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, że wszyscy szczęśliwi. Właśnie do tego służą fora, żeby pytać, otrzymać odpowiedź, skorzystać z niej i być zadowolonym. Za niedługo może czas na kolejny krok, czyli wyjazd na jakiś zlot astronomiczny?

 

Szczególnie jak na avatarze jest miła damska buzia ;):) Dzięki Bogu prawidłowe odruchy :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szczególnie jak na avatarze jest miła damska buzia ;):) Dzięki Bogu prawidłowe odruchy :D

 

Akurat pod tym kątem na to nie spojrzałem :P

Sklepy astro powinny w ogóle udzielać jakichś zniżek dla zlotów przez nie organizowanych, bo takie spotkanie z innymi osobami o większym doświadczeniu wiele wnosi, szczególnie dla osoby początkującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, być może nie musielibyście, gdybyś reflektował dwa dni temu. Dziś już Synta jest prawie 500 km ode mnie i nie ma szansy na słit focię. Jaaaaka szkooooda.... ;)

No tego się spodziewałem ;) jaka szkoda ^_^ tak czy inaczej szacun za pomysłowość i realizację ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

mam nadzieję, że nie obrazicie się za podpięcie do tego wątku. Także poszukuje teleskopu na urodziny taty. Podobnie jak senta chciałem kupić Synta 6'' lub 8'', jednak wydaje mi się, że potrzebowałbym czegoś bardziej mobilnego. Tata mieszka co prawda w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie niebo (przynajmniej moim laickim okiem) jest dosyć ciemne, ale obok domu mamy oświetloną latarniami ulicę, a z drugiej strony dosyć ruchliwą drogę (jak na tą okolicę), dlatego wydaje mi się, że lepszym miejscem do obserwacji byłyby okoliczne wzgórza, gdzie zanieczyszczenie świetlne jest dużo mniejsze. Mam związku z tym pytanie o mobilny teleskop dla początkującego amatora. Zakres cenowy jaki wchodzi w grę to 600 - 700 zł (chociaż nie jest warunek najistotniejszy), bardziej zależy mi na użyteczności i prostocie obsługi (tak aby w początkowym okresie teleskop nie wymagał pół nocy na rozłożenie ;). Teleskop na miejsce obserwacji przewożony byłby w samochodzie, więc nie musi być jakiś bardzo kompaktowy, chociaż z drugiej strony 20 kg to już dosyć dużo (zależy mi na tym, aby przewożenie i rozstawianie nie były zbyt uciążliwe dla jednej osoby). Wdzięczny będę, za wszystkie wskazówki i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom Synta 8 to bardzo mobilny sprzęt. Ja swój już kilkanaście razy przewoziłem i nigdy nie miałem kłopotów. Robię to tak że tuba idzie na tylne siedzenie na leżąco i dla bezpieczeństwa przypinam pasem. Tak nawet kiedyś woziliśmy LB 10" a nań Syntę 8". Dobsona daję do bagażnika i jazda pod ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.