Skocz do zawartości

Miejscówka w okolicy Poznania


Teo

Rekomendowane odpowiedzi

Macie jakąś sprawdzoną miejscówkę w okolicach Poznania? Najlepiej w kierunku północno-wschodnim. Dotychczas jeździłem na Bednary, ale na lotnisko już nie można wjechać po za tym w okolicy pojawiło się trochę nowego oświetlenia i niebo jest słabe. Poradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak się zrobi ładne niebo to zamierzam pojechać w okolice Radojewa. Dam w razie czego znać co i jak.

 

Witam, w Radojewie masz duże LP. W tej okolicy najlepsza miejscówka to 52°30'34.1"N 16°56'12.3"E. Niedaleko masz parking a niebo całkiem przyzwoite - można obserwować z tej polany, wrzuć namiary na Google maps i przełącz na widok satelitarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radojewo ma jeden poważny minus - centrum Poznania 4 kilometry idealnie w kierunku południowym. :icon_cool: W poszukiwaniu ciemniejszego nieba trzeba uciekać, najlepiej na południowy zachód lub wschód.

Jeśli chodzi o Bednary, to obserwuję (z drogi dojazdowej przy płytach betonowych 52*32'11,5"N i 17*11'29,9") w pobliżu lotniska od kilku lat i potwierdzam coraz większe zanieczyszczenie światłem. Przy dobrej widoczności jeszcze majaczy w zenicie droga mleczna ale nie jest tak oczywista jak jeszcze 5 lat temu. Jeśli do Bednar rzeczywiście zostanie przeniesione z Ligowca lotnisko aeroklubu, to będzie po ptokach z obserwacjami z tej miejscówki.

 

Poniżej przesyłam "mapkę" z lokalizacjami miast wokół Poznania - w przybliżeniu widać, gdzie warto wybierać miejscówki w najbliższej okolicy. Podejrzewam, że najlepsze miejsca w promieniu kilkudziesięciu kilometów od Poznania to północne krańce Puszczy Noteckiej, na południe od Wolsztyna i na południe od Miłosławia/Pyzdr a potem to już tylko Zatom...

 

MIEJSCÓWKI WOKÓŁ POZNANIA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj chciałem sprawdzić miejscówkę wskazaną przez oedippus, miałem już idealnie schłodzony teleskop, gdy nad niebem pojawił się szczelny dywan chmur. Może w przyszły weekend się uda. A byliście kiedyś może w okolicach jeziora strykowskiego? Mniej więcej w połowie długości jeziora jest wioska Sapowice, to jest bardzo fajne miejsce, tylko trochę daleko bo ok. 26 km od Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziesz do Tuczna. Wjeżdżasz w las, koło jeziora Tuczno jest spora przecinka. Niebo dużo lepsze jak na Bednarach.

 

A co z mgłami? Jeśli to przecinka przez którą jest przejazd na kąpieliska po drugiej stronie jeziora to:

- jest 50-200metrów od brzegu jeziora i tylko ze trzy metry powyżej jego tafli - mgły przez większość bezwietrznych nocy gwarantowane

- przecinka w zależności od miejsca ulokowania się w niej potrafi mocno ograniczyć widok do np. 15 stopni ponad horyzontem - a to dużo w porównaniu do otwartego terenu. :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziesz do Tuczna. Wjeżdżasz w las, koło jeziora Tuczno jest spora przecinka. Niebo dużo lepsze jak na Bednarach.

 

Podaj proszę namiary GPS na tą polanę koło Tuczna.

 

W tamtym rejonie często obserwowałem na polu za Karłowicami, w tym miejscu: 52°29'40.3"N 17°07'23.9"E

Niebo było przyzwoite ale ostatnio postawili w Karłowicach maszt i wzrosło LP dlatego szukam nowej miejscówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52° 31' 25" N 17° 7' 40" E

Byłem tam kilka razy i nigdy na mgłę na szczęście nie trafiłem, z resztą nawet jeżeli to w stronę Czernic jest jeszcze trochę lasu wytargane, można sobie coś znaleźć. Owszem w lesie drzewa trochę zasłaniają, ale to chyba oczywiste.

Niebo wydawało mi się niezłe, prawie, że wiejskie. Niestety obecnie oświetlenie S8 + radny lubiący jak mu całą noc w okno świeci rozwaliły mi moje wiejskie niebo i tamto wydaje mi się lepsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już krążymy na przestrzeni tych kilku kilometrów kwadratowych, to polecam: 520 30' 25,8" N 170 08' 51,0" E - okolice między Tucznem a Kołatką z widokiem po horyzont od pd-wsch po pd-zach. Brak większych zanieczyszczeń światłem i skupisk domów w kierunku południowym w promieniu 4-5km; Kobylnica i Jerzykowo/Biskupice odległe o około 7km a Pobiedziska, Kostrzyn i Swarzędz o ponad 10km. I tylko jedna drobna "wada" - stadka danieli, saren i dzików trochę dekoncentrują przy obserwacjach solowych. :flirt: Gdy nocy trochę przybędzie np. za miesiąc przydałby się minizlocik na 3 lub 4 teleskopy...

 

MIEJSCÓWKA KOŁO TUCZNA.jpg

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już krążymy na przestrzeni tych kilku kilometrów kwadratowych, to polecam: 520 30' 25,8" N 170 08' 51,0" E - okolice między Tucznem a Kołatką z widokiem po horyzont od pd-wsch po pd-zach. Brak większych zanieczyszczeń światłem i skupisk domów w kierunku południowym w promieniu 4-5km; Kobylnica i Jerzykowo/Biskupice odległe o około 7km a Pobiedziska, Kostrzyn i Swarzędz o ponad 10km. I tylko jedna drobna "wada" - stadka danieli, saren i dzików trochę dekoncentrują przy obserwacjach solowych. :flirt: Gdy nocy trochę przybędzie np. za miesiąc przydałby się minizlocik na 3 lub 4 teleskopy...

 

attachicon.gifMIEJSCÓWKA KOŁO TUCZNA.jpg

Jutomi - ja bardzo chętnie się piszę na minizlocik w tym rejonie :-) Kilka razy jeździłem tam z kolegą NewbornSailor, w dwójkę zawsze raźniej na obserwacjach bo dzikiej zwierzyny tam zatrzęsienie...

Zastanawiam się też nad tym miejscem do obserwacji (kilometr na pd-zach od twojej miejscówki): 52°29'50.4"N 17°08'34.2"E

Na mapie wygląda ciekawie, muszę to sprawdzić w najbliższym czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W piątek byłem w miejscu wskazanym przez Alnitak. Siedziałem do 3 i wszystko byłoby fajnie gdyby nie pełnia i ta przeklęta lampa świecąca w oczy z chatki znajdującej się przy ulicy. Generalnie samemu to trochę strach tam było siedzieć:) Trzeba się w końcu gdzieś wspólnie wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wertował okolice Kórnika ? Myślę nad 52.21'25''85 17.09'05''39 - jest tam kawałek zielonej trawki na rozjeździe polnych dróg, spoglądałem ostatnio przejeżdżając i najbliższe zabudowania bez lamp ulicznych znajdują się 750 m od miejscówy... Co sądzicie o tym ? Warto ? Mam zamiar zabrać moją połówkę w ten weekend - o ile niebo będzie sprzyjać !

post-29149-0-04980400-1436514263_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wertował okolice Kórnika ? Myślę nad 52.21'25''85 17.09'05''39 - jest tam kawałek zielonej trawki na rozjeździe polnych dróg, spoglądałem ostatnio przejeżdżając i najbliższe zabudowania bez lamp ulicznych znajdują się 750 m od miejscówy... Co sądzicie o tym ? Warto ? Mam zamiar zabrać moją połówkę w ten weekend - o ile niebo będzie sprzyjać !

 

Koledzy z południa Poznania jeżdżą często na miejscówkę w Jeziorach Wielkich i do Zwoli, tu masz namiary miejscówki:

52°08'01.2"N 17°09'20.3"E

Więc polecam nadłożyć te 12km na południe, niebo tam znacznie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda sprzyja jak na razie - biorę się za kolimację telepa - dzisiaj jak się uda to dwie miejscówki objadę ! Dzięki kolego za info !!

 

 

 

Piotr - wrzuć w wyszukiwarkę google hasło: "obserwacje w Jeziorach Wielkich" - pierwszy wątek na 63 strony dotyczy obserwacji grupy Poznańskiej w tym rejonie :icon_smile:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż wczoraj po godzinie 00:40 była już kiszka, to warto było oddalić się w rejon podany przez Yank. Co do miejscówki podanej przeze mnie, jest ona jaśniejsza niż przypuszczałem...

 

Jeziory Wielkie - :astronomer2: oprócz małego bat-mana który w antenę CB przywalił 2 x i dzików spłoszonych przeze mnie małą czerwoną latarką - widoczność gołym okiem: "milkiwej" i po małej chwili przyzwyczajania oka spojrzałem w okular 32 mm Soligor-a .................................................. brak słów. Moje wyobrażenie na temat ilości gwiazd w naszej galaktyce było tak nikłe, zrobiłem się taaaki malutki ..... :icon_question: po chwili trzepania telepem w lewo i prawo zacząłem dopiero myśleć - w zasadzie mogę zabrać się za widoczne DS-y - nie starczyło mi czasu. :no: Jestem wstrząśnięty i zauroczony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Cześć.

 

Niedawno przeprowadziłem się do Poznania i szukam miejsca do astrofoto. Przez ponad rok coś się zmieniło w tej kwestii w naszej okolicy, czy spokojnie mogę się wybrać w miejsce polecane przez Jutomi? (Koło lotniska Bednary) A może coś innego od strony Swarzędza?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku września na rowerku zwiedzałem okolice Tuczna, tam później przez jedną noc obserwowałem, ale po ostatnim niemiłym spotkaniu z myśliwymi wolałbym znaleźć inne miejsce do obserwacji... Ta betonowa droga okolicy Bednar spokojna jest jeśli chodzi o ludzi, samochody itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.