Skocz do zawartości

Z wizytą w gołębniku...


Robert41

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na wizytę w gołębniku...no może nie całkiem, w każdym razie u gołębi ;)

 

Za kuchennym oknem na pobliskim osiedlowym drzewie w tym roku gniazdo założyła para Gołębi grzywaczy (Columba palumbus).

Przez ostatnie tygodnie trwało wysiadywanie jaj, a w tej chwili maluchy już stają się coraz bardziej aktywne w gnieździe. Niestety gałęzie drzewa trochę utrudniają obserwacje i fotografowanie, ale cóż- siła wyższa ;)

Dwa pierwsze zdjęcia sprzed kilku dni, a kolejne wczorajsze.

 

Parę dni temu przyszedł mi do głowy pomysł sprawdzenia refraktora TS ED 70/420 jako teleobiektywu w połączeniu z Nikonem D200. Do zbliżeń użyta została soczewka barlowa Baader Hyperion zoom 2,25x, Krotność w czasie robienia zdjęć wynosi około 3x - na tak odległość od matrycy pozwalają mi posiadane złączki.

 

Przyznam się że fotografią nigdy się za bardzo nie interesowałem, więc i efekt pozostawia dużo do życzenia, no ale...nie od razu Kraków zbudowano :D

 

1.jpg 8.jpg

 

11.jpg 10.jpg

 

20.jpg 22.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna obserwacja. Nie sądziłem, że już mają młode. Dzięki za fotki i czekam na dalsze relacje.

 

 

 

Też mi się wydaje że wcześnie w tym roku składały jaja. W zeszłym roku było gniazdo w okolicy ale pamiętam że drzewa miały już dużo liści gdy maluchy się wylęgały. Kolejne zdjęcia oczywiście będą, pisklęta rosną z dnia na dzień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęciłeś mnie tymi fajnymi fotkami! Przed moim oknem z 3p, na brzozie, gołębica wysiaduje jaja, czy jajo. Odległość cca 6m ! Szkopuł w tym, że listki brzozy coraz bardziej zasłaniają gniazdo. Ale spróbuję achromatem 80/400 w ognisku, może wietrzyk zawieje i odsłoni trochę więcej...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też gałązki z dnia na dzień mają coraz większe liście i pod własnym ciężarem opadają zasłaniając widok. Dziś zrobiłem ze 100 zdjęć i spośród nich wybierałem najlepsze. A jutro chyba popróbuje pod trochę innym kątem, z pokoju - może stamtąd będę miał lepszy widok.

A skoro zdjęcia przypadły do gustu, to jeszcze kilka świeżutkich, sprzed kilku godzin, widać sporą różnicę w porównaniu z wczorajszymi, niedługo młode pewnie będą już same zostawały w gnieździe.

 

25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg

 

24.jpg

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doping Roberta zadziałał i dzisiaj strzeliłem w gołębia! Też z kuchni, odległość może 8m. Jajca jeszcze chyba się grzeją, bo nie zauważyłem głodomorów.

ED 80/600 - pierwsze dwie fotki, z barlowem 2x kolejne dwie. Aparat Sony Nex 5N

Ostrzyłem na oko gołębia, ale było to hardcore, w dodatku nie mam już sokolich oczu ;)

Głębia ostrości b.mała !

 

DSC03306.JPG

DSC03309.JPG

DSC03317.JPG

DSC03324.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, i jest kolejna gołębia rodzinka. Fajne foty Zbyszku :)

Też potwierdzam że ustawianie ostrości to trudna rzecz przy tak niewielkiej jej głębi, przy wiercących się modelach :D

Ale na zdjęciach z barlowem widać że trafiłeś idealnie .

 

Musiałem zmienić lokalizacje i przenieść się do pokoju, bo liście tak obciążyły gałązki że całkiem zasłaniają już widok na gniazdo z kuchni.

Ale wydaje mi się że tu będzie nawet lepiej, jest więcej miejsca i nic nie powinno przesłaniać zbyt mocno.

 

W "moim" gnieździe "kurczaki" już coraz większe...Dzisiejsze zdjęcia:

 

29.jpg 30.jpg

 

34.jpg 36.jpg

 

40.jpg 42.jpg

 

 

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że fotki się podobają, w sumie to dopiero raczkuję w fotografii, oprócz okazjonalnego "pstrykania" zdjęć jakoś dotąd nie zajmowałem się tym ;)

Jeśli chodzi o kontrast czy kolorystykę zdjęć to zawsze da się popracować nad gotowym już zdjęciem i to i owo poprawić wedle swojego gustu.

W pochmurny dzień kolorystyka zawsze jest trochę przygaszona, ale parę ruchów w programie graficznym i od razu jest barwniej ;) Pozwoliłem sobie delikatnie "podciągnąć" kolorki i kontrast na Twojej fotce :)

 

 

DSC03317...jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście fajniejszy, ale to już nie dla mnie! :compress:

 

Tak naprawdę to jest dla każdego. To nie takie "cuda" jakie ze zdjęciami wyczyniają koledzy astrofotograficy ;)

Każdy prosty program graficzny ma takie możliwości, nawet Photoshopa nie trzeba używać. Ja jak coś potrzebuję zrobić to mam na dysku taki już kilkunastoletni, leciwy program Micrografx Picture Publisher 8 do którego jestem przyzwyczajony bo nie ma jakoś super wiele opcji. Ale jest wiele współczesnych darmowych programów których obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy ściągnąć, zainstalować, siąść godzinkę czy dwie, popróbować i już ! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój obiekt siedzi i siedzi - i nic! Czy ona w czasie wysiadywania "zjada" siebie? :) Nie zauważyłem, by opuszczała gniazdo czy dokarmiał ją partner. Jak to jest? Nie szukałem forum dla gołębiarzy czy podglądaczy ptaków :)

 

He, he, sam sobie odpowiedziałem: Zmieniają się, ale takiego momentu nie zauważyłem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sierp%C3%B3wka

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawe oko, chyba dostrzegło obiektyw ;)!

Nawet jeśli dostrzegło to nie dało po sobie poznać :D

Są przyzwyczajone do obecności ludzi w pobliżu, to drzewo jest tuż przy chodniku i drodze osiedlowej, ruch jest spory. Widać nie przeszkadza im to.

 

Gdy wysiadywały jaja widziałem ze 3 razy jak się zmieniały, zazwyczaj późnym popołudniem- robią to dość szybko i osobnik zmieniony od razu odlatuje, stąd trudno je przy tej czynności zaskoczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.