Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam kolejny wątek na potrzeby edycji v.2 focusera. Oto lista osób:

 

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 sztuki
2. Dyoda - 1 sztuka
3. tranox - 1 sztuka
4. Elmarqo - 1 sztuka
5. sp3occ - 1 sztuka
6. Toma - 1 sztuka
7. coy_coyote - 1 sztuka
8. tadeopulous - 2 sztuki MotoJoloFocuser
9. borucza - 1 sztuka
10. AWE - 1 sztuka złożony + 1 szt sama płytka
11. grzesiek508 1 sztuka
12. Krzychoo226 1 sztuka
13. Nowok76 - 1 sztuka
14. astromath - 1 sztuka
15. AdamK - 1 sztuka
16. Mik - 1 sztuka
17. diabel4you - 1 sztuka sama płytka
18. Qbaro - 1 sztuka
19. poldip - 1 sztuka
20. Astrom - 2 sztuki, sama płytka
21. MareQ - 1 sztuka sama płytka

 

Dziękuję wszystkim za zaliczki, końcowy koszt focusera to będzie 97zł (kwota zawiera koszt przesyłki i opakowania). Tym, którzy z rozpędu wpłacili całość będę zwracał nadpłaty :) Nr konta dla przypomnienia 43 1910 1048 2516 0372 2338 0001

Płytki już są, ale niestety mnie nie ma na miejscu i nie zdążyłem się z płytkami nawet przywitać, bo zostałem niespodziewanie oddelegowany na dwa tygodnie :( Niestety mały poślizg w Merkarze okazał się dużym poślizgiem dla nas. Dlatego przepraszam za niespodziewane opóźnienia i proszę o cierpliwość. W międzyczasie dopracuję soft i dokumentację :)

 

Schemacik v.2:

schematic.jpg

 

I w skrócie funkcje urządzenia:

1. sterowanie silnika krokowego do ustawiania ostrości przez sterownik ASCOM dowolnym programem wspierającym platformę ASCOM

2. ręczne sterowanie silnika dwoma przyciskami z płynnie narastającą prędkością obrotową

3. kompensacja temperaturowa z czujnikiem DS1820 (docelowo również DHT22)

4. złącze EXT z wyprowadzonym zasilaniem oraz 7 liniami kontrolera Arduino do wykorzystania przez użytkownika (domyślnie skonfigurowane do obsługi wyświetlacza LCD 2x16 znaków)

5. cały projekt jest otwarty (zarówno sprzętowo jak i kod Arduino oraz sterownik ASCOM) i dostępny pod adresem https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser - zapraszam do własnych modyfikacji

 

Edit: dodałem wsad do Arduino i biblioteki.

 

Edit 2: dodałem wersję 2.1 wszystkiego - szczegóły http://astropolis.pl/topic/45138-ascom-jolo-focuser-v-2/?p=545147

Edit 3: dodałem wersję 2.1.1 wsadu Arduino - poprawiono błąd w obliczaniu wartości PWM w trybie AUTO

Edit 4: dodałem wersję 2.1.2 wsadu Arduino - poprawiono błąd polegający na wieszaniu się kontrolera przy pracy z okienkiem monitora w sterowniku ASCOM 2.1

Jolo Focuser Setup 2.0.zip

ASCOM Jolo Focuser 2.0.pdf

Arduino libs 2.0.zip

Arduino sketch 2.0.zip

Arduino libs 2.1.zip

Arduino sketch 2.1.zip

Jolo focuser Setup 2.1.zip

ASCOM Jolo Focuser 2.1.pdf

Arduino sketch 2.1.1.zip

Arduino sketch 2.1.2.zip

Edytowane przez jolo
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to tylko zlutowane płytki pod wymiar typowej obudowy Z36. Nie podejmuję się robienia mocowań do silnika ani otworów w obudowie, bo mechanicznie nie jestem uzdolniony i raczej każdy zrobi to lepiej :)

Fotka z poprzedniej edycji:

post-5808-0-12025100-1387051027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uff, z opóźnieniem za które przepraszam spieszę powiadomić, że pierwszy focuser drugiej edycji został uruchomiony :)

foc-2.0-1.jpg foc-2.0-2.jpg

 

Plan jest teraz taki, że z Dominikiem ustalimy podział pracy i będziemy wysyłać focusery w kolejności według listy z pierwszego posta tego wątku, dlatego proszę te osoby które jeszcze nie wykupiły do końca talonów na focusery o wpłaty reszty kwoty. Przed weekendem wyślę pierwsze egzemplarze i w wątku umieszczę instalator sterownika. Tak jak pisałem zarówno wsad jak i instalator będzie jeszcze bez dodatkowych funkcjonalności - po zrobieniu i wysłaniu wszystkich focuserów pojawi się nowy sterownik do pobrania i nowy wsad który każdy będzie sobie mógł zaaplikować do urządzenia przy pomocy darmowego Arduino IDE i kabelka USB który będzie w zestawie. Wszystko będzie opisane w instrukcji.

No to do roboty :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Płytka jest zrobiona pod obudowę Z36, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować większą obudowę i wpakować do niej co się da - hub USB, regulator napięcia 5V do huba, sterownik do grzałek i mieć wszystko w jednym z podłączonym tylko kabelkiem USB i zasilaniem 12V.

A silnik, hm, zakładając zasilanie 12V to np 42BYGH118-01B, 39BYGH402B, albo dowolny inny bipolarny na napięcie 9-15V i prąd do 1A. Jak będziesz miał ustawione stepper duty cycle na mniej niż 20-30% to nawet silniki na niższe napięcie się będą nadawały, jak np dość popularny HY200-1713-033 (http://allegro.pl/silnik-krokowy-200-krokow-13-7-n-cm-i4262199872.html ).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić tych chętnych z listy, którzy nie podali mi jeszcze adresu do wysyłki o przesłanie mi go na PW. Ja wiem, że z niektórzy z Was już wcześniej podawali mi adresy do przesyłek, ale ja ich nie zapisuję sobie i raczej ich nie odnajdę :( A ktoś mógł się przeprowadzić w międzyczasie i byłaby niezła klapa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wysyłam pierwsze dwa egzemplarze + płytka wg listy:

2. Dyoda - 1 sztuka
3. tranox - 1 sztuka

21. MareQ - 1 sztuka sama płytka

 

IMG_1998.JPG

 

I przypominam jeszcze raz o przysłaniu adresów na PW - jeszcze mi kilku brakuje :(

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.