Skocz do zawartości

Astrowyprawa Teneryfa 2014


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam, że mieliśmy całonocną opiekę techniczną oraz meteorologiczną.

Jednej nocy ustawiliśmy sprzęt i na leżakach postanowiliśmy przekimać z godzinkę lub dwie.

Zadzwonił telefon, że za 15 minut będzie deszcz :ermm: Wychodzę z obserwatorium a tam piękna droga mleczna.

Pomyślałem, że Pani, która dzwoniła, coś wypiła :) po czym od wschodu napierała jakaś mgła. Za chwilę okazało się, że wiatr wepchał chmury i pierwszy raz miałem kontakt z deszczem napierającym z boku :)

Temperatura wówczas była gdzieś koło +1 stopnia po czym spadła do zera i wszystko zaczęło zamarzać, na samochodach był lód.

Gdyby nie telefon NIGHT ASISSTEN'tki, bo tak ta funkcja się nazywa, to mielibyśmy niezły bigos.

Jest tam jeszcze fajna strona ze wszystkimi danymi meteorologicznymi aktualizowanymi na bieżąco.

http://meteo.ot-admin.net/

Super sprawa.

Myślę, że to miejsce będzie systematycznie odwiedzane znanych mi kilka osób.
Darek wspominał o materiale. Zarejestrowałem 60 godzin materiału. Zastanawiam się kiedy do tego usiądę. Musze jeszcze do niektórych klatek zrobić darki.

Do dziś schodzi ze mnie zmęczenie. Dawno tak w palnik sobie nie dałem nockami.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazd do Berlina i z powrotem (z Pszczyny) 100 zł na łebka, parking na dwa tygodnie niedaleko lotniska około 10 E od osoby.

Przelot 530 + bagaż 160 zł = 690 w obie strony, my wykupilismy miejsce w 1szym rzędzie z większą ilością miejsca na nogi + dodatkowe ubezpieczenie , w sumie bilet w obie strony bez przesiadek około 800 zł .

Nocleg około 250 E za dwa tygodnie w środku wyspy na zadupiu ,ale cały domek był nasz :) hulaj dusza

samochód Fiacik 500 : 100E na dwie osoby za dwa tyg. + paliwo aż 1.08 E za litr wydaliśmy około 200-230 E na dwoje

żarcie około 200 E od osoby, z reguły sami gotowaliśmy , w tym dwa-trzy razy knajpa, tanie wino 3 E, dobre wino 4E. :)

Wychodzi około 700-800 euro na osobę na dwa tygodnie ( innym wyszło inaczej- różne loty, różne osobiste wydatki).

Co do obserwatorium nie zapłaciliśmy ani złotówki, wynajmowaliśmy Monsa dzięki Adamo jako PTMA i to ono gwarantowała nasz pobyt ( tak więc opłaca się czasem należeć do PTMA :) ).

Z osobami prywatnymi z Polski nie chcieli wcześniej rozmawiać.

 

Także w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować "Instituto de Astrofísica de Canarias - European Northern Observatory" za udostępnienie nam tego niezwykłego miejsca.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co do obserwatorium nie zapłaciliśmy ani złotówki, wynajmowaliśmy Monsa dzięki Adamo jako PTMA i to ono gwarantowała nasz pobyt ( tak więc opłaca się czasem należeć do PTMA :) ).

Z osobami prywatnymi z Polski nie chcieli wcześniej rozmawiać(...)/quote]

 

Znam ten instytut. Miałem kontakt z nimi w trakcie projektu GAIA. Jakie dokładnie postawili warunki? Chcieli zarejestrowanej organizacji w ogóle, konkretnie PTMA, czy raczej była to oferta zamknięta dla waszej grupy?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udostępniają to organizacjom oraz zażądali oświadczenia odpowiedzialności materialnej za szkody wynikłe ze złego użytkowania.

Interesowała ich też wiedza czy potrafimy obsługiwać taki sprzęt.

Nie chcą się bawić w udostępnianie osobom prywatnym.

Więc jeśli należysz do instytucji która ma coś wspólnego z astronomią to masz szansę :)

Edytowane przez Adamo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemna mgławica Rho Ophiuchi w gwiazdozbiorze Wężownika i jedna z najbliższych gromad kulistych ( 7200 l.ś. ) M4 w Skorpionie

 

attachicon.gifRho Ophiuchi 200mm wer3.jpg

 

Canon 5DmkII + 70-200L IS 4.0, (200mm i f4.5), ISO 1000, 19 ekspozycji po 180 sekund, DPP+PS, prowadzone Astrotrackiem

Przyjemny rejon do fotografii i obserwacji, Całkiem dobrze spisał się astrotrack przy 200 mm. A guidowałeś czy tylko ustawienie na polarną,,, eh te kolorki przyjemnie popatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam o wynajęty domek. Gdzie, przez kogo, itp? Jakiś link do oferty?

Z góry dziękuję.

 

mieszkaliśmy w Aronie, własciwie to kilka km dalej na odludziu.Własny domek, spokój jak i możliwość swobodnego dyskutowaina do samego rana.

Miejscówkę od kilku lat miała grupa pomorska (Czarek, Michał ,Ania) i jest doskonała na astrowyprawy do krawędzi kaldery ,dojazd w 20-25 minut -20 km.

Niestety ale wyjazdy do obserwatorium na Izanie były trochę męczące 55 km i ponad godzina na dojazd i godzina na powrót skłoniła moje i Adama myśli na rezerwacje w samym obserwatorium. Zobaczymy.

 

Mieszkaliśmy tu https://www.google.com/maps/dir/28.109288,-16.6774588//@28.1089471,-16.6763147,418m/data=!3m1!1e3!4m3!4m2!1m0!1m0 ale takich miejscówek jest w tej okolicy setki więc nie ma problemu by poza sezonem coś znaleść na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelec ze Skorpionem wersja pionowa

 

attachicon.gifSkorpion 35 mm wer. pion2.jpg

 

5DmkII, samyang 25mm/1.5 (4.0) ,16 x 420 s. czyli w sumie 112 minut, ISO 640

 

Darku, piękne szerokie kąty :)

Podziwiam wszystkie Twoje fotki z tego wątku i mówię sobie że następnym razem muszę się z Wami zabrać - choćby do noszenia Wam bagaży :mr.green::)

Zastanawia mnie kilka szczegółów technicznych :)

Stack bez ściągania darków? :) Czy próbowałeś przy większym ISO? Jaka była temperatura w body podczas focenia np tego kadru? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2014 o 22:26, ax napisał:

 

Podziwiam wszystkie Twoje fotki z tego wątku i mówię sobie że następnym razem muszę się z Wami zabrać - choćby do noszenia Wam bagaży :mr.green::)

Świetnie ! nawet nie wiesz jak byś pomógł ( i przy okazji wykończył :) ) ale wtedy pewnie dwie osoby nie musiałyby dopłacać po 3 x 11 euro za kg za nadbagaż. Także ostrzegam :)

 

Cytat

ax, on 14 Cze 2014 - 22:26, said:

Stack bez ściągania darków? [ :)] Czy próbowałeś przy większym ISO? Jaka była temperatura w body podczas focenia np tego kadru? [:)]

 

Próbowałem kiedyś wielu opcji, z doświadczenia wiem że jednak niższe ISO to większa dynamika zdjęcia, więc jak tylko pozwalają warunki to zalecam niskie ISO. A temperatura przy tym ujęciu na pewno nie przekraczała 3-4 stopni.

 

Tu inne poziome ujęcie ,ISO zmniejszyłem do 500

strzelec i skorpion 35mm wer2 PS.jpg

5DmkII, Samyang 35mm/1.4 (4.0) ,15 x 420 s.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej, 20 minut z Astrotracka to nie jest osiągnięcie, ale mnie powala fakt, że przy f4,5 i ISO 640 klatka nie była biała. W Algarve (Portugalia), 10 minutowe naświetlanie przy f4 i ISO 800 dawało taki rezultat (pomniejszona surówka):

 

IMG_1267.jpg

 

Nawiasem mówiąc skopałem ostrość, ale to tak na marginesie, bo jak się okazało, maksymalny czas dla tych parametrów i stanie nieba wynosił 3 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.