Skocz do zawartości

M106 z towarzystwem


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Przy seeingu w PL to będziesz miał rozmyte conieco :-D

Ja też mieszkam w PL i mam właśnie conieco rozmyte :P Ale zgadzam się z wami całkowicie - ostrość jest do poprawki. Najbardziej obstawiam na wyciąg SW, który prawdopodobnie się nieco ślizga.

Jakie HFD lub FWHM ustawia Wam FocusMax? Chciałbym zdiagnozować, czy to w tym jest problem. U mnie HFD ustawione przez FM było ok 3,5. Da się jakoś przeliczyć HFD na FWHM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja interpretacja jest nieco inna - ostrość była ustawiona prawidłowo, prawdopodobnie w okolicach środka kadru, co potwierdza Inspector, jednak w wyniku ugięć pole jest zniekształcone ale nie przez zaniedbanie Autora czy błąd w sztuce tylko w wyniku niedoskonałości toru optycznego

 

obejrzałem obrazek centymetr po centymetrze na swoim DELLu U2412M i widzę tu typową dla metrowej ogniskowej fotkę z dobrą ostrością jak na polski seeing i ugięciami charakterystycznymi dla budżetowego sprzętu

nie widzę natomiast hot pixeli, o których ktoś wcześniej wspomniał

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem umieściłem wszystkie klatki, stack oraz wynikową fotkę w pełnym rozmiarze: https://drive.google.com/folderview?id=0B-RoEs6iYHu2Ni13YTEtNlRDeEk&usp=sharing. Może uda się z tego wyciągnąć jeszcze jakieś wnioski?

 

Rekordowo na moim setupie (520mm/QHY8L) miałem HFD ok 1-1,3 co uważam, że jest świetnym wynikiem jak na OSC. Ale i warunki były wtedy idealne praktycznie (robiłem wtedy M42 z Broku u Maćka)

Hmm, tylko jak to przeliczyć na moją skalę 1,11? Raczej HFD nie zmieni się liniowo od skali.

 

moja interpretacja jest nieco inna - ostrość była ustawiona prawidłowo, prawdopodobnie w okolicach środka kadru, co potwierdza Inspector, jednak w wyniku ugięć pole jest zniekształcone ale nie przez zaniedbanie Autora czy błąd w sztuce tylko w wyniku niedoskonałości toru optycznego

 

obejrzałem obrazek centymetr po centymetrze na swoim DELLu U2412M i widzę tu typową dla metrowej ogniskowej fotkę z dobrą ostrością jak na polski seeing i ugięciami charakterystycznymi dla budżetowego sprzętu

nie widzę natomiast hot pixeli, o których ktoś wcześniej wspomniał

Chciałbym, żeby tak było, ale chyba trochę jednak mogę poprawić :) To mi się wydaje zbyt optymistyczny scenariusz.

A hotów oczywiście nie ma na obrobionej fotce, bo były darki, ale są w dużej ilości na pojedynczych klatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Hmm, tylko jak to przeliczyć na moją skalę 1,11? Raczej HFD nie zmieni się liniowo od skali.

(...)

Raczej powinno, HFD to średnica obszaru na który pada połowa sygnału z danego obiektu, oprócz skali i właściwości optyki / seeingu nic innego nie powinno mieć większego wpływu na to, czyli po przeliczeniu wychodziłoby u Ciebie HFD 2.8-3.6px, a więc to ta sama liga (zakładając, że nie trafiłeś akurat w idealny seeing). Ja niestety nie pamiętam swojego HFD, raczej sprawdzam FWHM - w najlepsze noce mam 1.5-1.6px (5.4um/740mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję moim oponentom nieco inny sposób myślenia, bo nie o to chodzi czy ta fotka się komuś podoba czy nie - to są oceny subiektywne i nie ma co dyskutować. Ja staram się podpowiedzieć Mateuszowi co może poprawić w tej fotce jako LUMINANCJI do złożenia z kolorkiem który zapowiedział. I tu jestem na 100% pewien, ze będzie miał duże trudności w pokazaniu ostrej i nie zaszumionej fotki. O gwiazdach w takich obwódkach już nie wspomnę...

Spróbujcie popatrzeć na to zdjęcie w ten sposób.

Pozdr. Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się niedawno dostrzelić nieco koloru. Niestety noc króciutka (w zasadzie 2h) + Księżyc, na zachód którego trzeba było czekać spowodowały, że zebrałem jedynie 8x3 min na kanał RGB w bin2. To niestety za mało, żeby pozbyć się szumów. Niestety czarno widzę jakiekolwiek astrofoto przez najbliższe 1,5 miesiąca, bo najbliższa pełnia Księżyca skutecznie popsuje ostatnie "godne" noce.

Wiem Maćku, że to będą dla Ciebie tortury, ale pokazuję zdjęcie, bo na kontynuację trzeba będzie poczekać :) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kolor się trochę rozjechał z lewej, nie jestem natomiast pewien dlaczego. Obstawiam na kiepskie alignowanie Maxima (auto star matching). Do tego dodanie koloru wzmogło widoczność szumu.

Za to muszę się pochwalić znacznie lepszą ostrością klatek koloru :) Bez binowania HFD wyszło FocusMaxowi 2,88, a FWHM 2,18 pix, co moim zdaniem jest już dobrym wynikiem :) Na luminancji sobie tego nie zapisałem, ale FWHM było w okolicach 2,8. Dzięki tej poprawie gwiazdki na klatkach RGB były znacznie mniejsze, niż na L, no ale to na finalnym zdjęciu niestety nie widać. Guiding też był tej nocy stabilny, pomimo że guidowałem na jakimś strzępku szumu, który zniknął jak tylko niebo zaczęło się rozjaśniać :)

Miejcie nade mną litość, ale poradźcie, co tu jeszcze jest nie tak :)

M106_color_small.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.