Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Po południu zainstalowałem montaż zgodnie z zaleceniami fabryki na statywie Meade Giant Tripod.

Sześć śrub M6 na wylot przez górny talerz statywu, podkładki, nakrętki samoblokujące itp.

 

IMG_1394.JPG

 

 

Następnie stanął na tym montaż:

 

IMG_1397.JPG

 

Po przykręceniu siodełka Losmandy dołożyłem Veloce. Żona stwierdziła zę chyba statyw dobierałem pod kolor do teleskopu :)

 

IMG_1399.JPG

 

Testy działania funkcji wg. instrukcji przeprowadziłem i wszystko działa. Odbiornik GPS działa.

Najwięcej problemów sprawiło wyważenie teleskopu. Niesymetryczny kształt STL 11000 powoduje spore kłopoty- trzeba będzie co z tym zrobić, jakiś odważnik przykręcić.

Przy nieprawidłowym, dużym niewyważeniu Austoslew nie pozwala włączyć silników i po wykonaniu funkcji Autofind wywala błąd " Sorry, cannot connect motors" :)

 

Dziś ciąg dalszy będzie.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zaczynają się problemy. Odbiornik GPS raz działa, raz nie działa...nie wiadomo dlaczego. Restarty softu, restart Windows , reinstalacja drivera i nic . Raz widzi 8 satelitów, raz żadnego. Położenie odbiornika się nie zmienia. Zobaczymy co z tym da się zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zaczynają się problemy. Odbiornik GPS raz działa, raz nie działa...nie wiadomo dlaczego. Restarty softu, restart Windows , reinstalacja drivera i nic . Raz widzi 8 satelitów, raz żadnego. Położenie odbiornika się nie zmienia. Zobaczymy co z tym da się zrobić...

U mnie było podobnie. Od kiedy podłączyłem GPS-a za pomocą dodatkowego kabla usb problemu mineły. Wydaje mi się, że ten kabel działa jak dodatkowa antena i umożliwia odpowiednie ustawienie odbiornika gps w kierunku południowym, tak żeby "widział" jak najwięcej satelitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie. Od kiedy podłączyłem GPS-a za pomocą dodatkowego kabla usb problemu mineły. Wydaje mi się, że ten kabel działa jak dodatkowa antena i umożliwia odpowiednie ustawienie odbiornika gps w kierunku południowym, tak żeby "widział" jak najwięcej satelitów.

Ekranowany kabel, jako antena? Bardziej bym tu upatrywał problemu samego sticka vs gniazdo. Może coś tam nie gra czasami i kabel (przedłużacz) załatwia sprawę. U mnie ten GPS siedzi w hub USB i też nie miałem nigdy problemu. W przypadku sesji wyjazdowych wsadzałem go w gniazda montażu (tak wiem, mało optymalne miejsce) i dział też w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, komputer nawet go ńie rozpoznaje jako urządzenie USB tylko jako czujnik :)

 

 

jeśli komputer "coś" widzi to może uda się skomunikować z modułem za pomocą protokołu NMEA

możesz spróbować "pogadać" z odbiornikiem np. rozkazem RMC

tu opis protokołu NMEA http://www2.wt.pw.edu.pl/twt/download/telekol/TK-NMEA.pdf

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To ma działać tak jak fabryka określa. Plug and play.

Na innym komputerze i bez kabla efekt jest identyczny. Po zainstalowaniu GPS pokazuje się np. Na porcie 14. Po otwarciu okna wyboru w Autoslew i kliknięciu numeru portu Autoslew wiesza się, wiesza Windows.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To ma działać tak jak fabryka określa. Plug and play.

Na innym komputerze i bez kabla efekt jest identyczny. Po zainstalowaniu GPS pokazuje się np. Na porcie 14. Po otwarciu okna wyboru w Autoslew i kliknięciu numeru portu Autoslew wiesza się, wiesza Windows.

Może trzeba zainstalować jakiś sterownik do tego GPS-a .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba zainstalować jakiś sterownik do tego GPS-a .

Genialne! Nie wpadłem na to....

@ amber - można, ale to obniża dokładność , bo Autoslew czyta czas co milisekundy - tak rzekł Jesion a on wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tzw. międzyczasie wykonałem modernizację walizki , znacznie ją miniaturyzując i wywalając zbędne elementy. Poza tym zastosowałem konstrukcję modulową, pozwalającą na pracę w rożnych konfiguracjach setupu bez demolowania całości. Pokazana niżej konfiguracja współpracuje z ASA DDM 60, kamerą SBIG i focuserem FLI Atlas. Zawiera : zasilacz w obudowie IP 65 12V 21 A ( to ten duży element z radiatorem na bocznej ścianie), zasilacz SBIGa, hub USB, regulator grzałek by Jolo i rozdzielacz napiecia zasilającego 230V. Kable wyjściowe w miękkich koszulkach : 3 x USB, zasilanie do ASA, zasilanie do kamery, zasilanie do focusera. Grzalki podłączane na indywidualnych kablach silikonowych do widocznego panela 4 x RCA.
Drugi moduł, pozwalający na prace w konfiguracji : montaż Takahashi, kamera SBIG, Robofocus zawiera dodatkowo dwa konwertery MOXA U1100 USB>RS 232 i moduł sterujacy Robofokusa. Wkładam go do środka, wyciągam wiazkę z kablami i podpinam do zapasowych gniazd zasilania 12 V wewnątrz walizki i do huba.
Wymiary walizki widać na fotce, płytki mają 10x10 cm.

image.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się wyjaśniła.

Po pierwsze podziękowania dla Adama i Jacka za szybkie dostarczenie drugiego odbiornika. Okazało się źe to konfiguracja moich dwóch komputerów nie widzi satelitów a nie odbiornik.

Właśnie od nowa stawiam komputer, myślę źe wyniki zobaczymy wieczorem.

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.