Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane) · Ukryte przez Darek_B, 16 Września 2014 - Brak powodu
Ukryte przez Darek_B, 16 Września 2014 - Brak powodu

Ale Ci dowalił. Może to prawda? :)

Ja to bym chciał zobaczyć TWOJE zdjęcie jakiegoś DSa z takim prowadzeniem poniżej 2 arcsec.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza

No nieźle Wessel. Widzę, że już rozgryzłeś montaż i soft. Kiedyś podobne wartości dla MLPT udało mi się osiągnąć robiąc polar alingment w Autoslew. Wymagało to trochę wysiłku ale da się bez sequence też. Tak jeszcze dla informacji z synch w Sequence dla potencjalnych nowych użytkowników. Kiedyś okazało się, że komunikat "Error during platesolving" był wynikiem tego, że w Maximie domyślny rodzaj plików był TIFF nie FITS. Maxim przesyłał do Sequence plik TIFF i dlatego nie dało się go zsynchronizować.

Mam nadzieję,że za tydzień w Bieszczadach będę mógł sprawdzić czy takie same gwiazdki osiągnę z Mewlonem. Gratulacje.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze zapytam bo nigdy nie weryfikowałem tego, ale czy jesteś pewny, że przy badaniu trajektorii MLPT kamera robi to z binning 1x1? W menu platesolve settings w sequence jest na dole grupa "default solve exposure settings" i tam można wybrać inne binningi. Nie wiem czy MLPT też z tego nie korzysta czasem ale głowy nie dam uciąć. Spróbuj zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj robiłem na 1x1 obliczenie LPT. To trochę trwa, bo STL zrzuca pełną klatkę prawie 40 sekund :) . Jak robiłem platesolve ( pointing file) na 4x4 to napisał "Not enough stars".

 

@Dziki, chciałem pokazać pełna klatkę , ale zapomniałem że silnik forum tak masakruje obrazki większe niż 2200 pix. Tragicznie to wygląda! Musze poprawić po południu i wrzucić resize 1:2.

 

Swoją drogą myślałem że z galaktyki przez cirrusa nic nie wyjdzie. Wyszła lepiej niż gwiazdki..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i jestem pewny. Sequence zapisuje każdy plik FITS z którego wylicza MLPT ( domyślnie w katalogu u mnie All Users- Dane aplikacji (folder ukryty)-ASA-Sequence-PointingPics- katalogi numerowane datą). Nie pamiętam tylko czy nie All users -moje dokumenty- Dane aplikacji bo zgasiłem już laptopa. Można te pliki odtworzyć i sprawdzić w Maximie. U mnie robi w trybie binning 2X2 na pewno. Mam pewność gdyż Maxim w FITS Header pokazuje binning 2x2 i rozmiar pliku jest 4 razy mniejszy niż 1X1. 5 sekund powinno być aż nadto. Coś musisz mieć źle ustawione.

Wrzuć mi screena z Twoimi ustawieniami plate solve w Sequence.

 

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. przy F3 , binningu 4x4 i czasie 5 sekund za mało gwiazd? raczej wątpliwe :D

Masz źle ustawione parametry plate solvingu. Nie chodzi o długość ekspozycji, ale o algorytm odnajdujący gwiazdki. Domyślnie jest ustawiony bodajże na 2,5 FWHM, to oznacza, że wszystko, co jest mniejsze od tej wartości algorytm nie bierze pod uwagę. Ty z tej ogniskowej i tego teleskopu masz na pewno mniejsze gwiazdki ;)))

 

Przestaw sobie na 1,5-1,8 FWHM i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam ilustrację. Chodzi o wartość "min. size" w detekcji gwiazd. Dobierz ją sobie empirycznie. Zbyt dokładna detekcja spowolni algorytm plate solve, bo będzie mielił tysiące gwiazd. Zbyt duża wartość przełoży się na brak detekcji (bo złapie tylko kilka najjaśniejszych).

Zrzut ekranu 2014-09-15 12.10.20.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. przy F3 , binningu 4x4 i czasie 5 sekund za mało gwiazd? raczej wątpliwe :D

 

Przy tak dokładnym prowadzeniu, krótkiej ogniskowej, to nawet przy srednim seeningu całe światło gwiazdy ląduje na jednym pixelu-to chyba binning nic nie zmieni?. Co innego dla obiektów rozciągłych...)

 

P.S.

Aaa, już Adam napiasał a ja jak zwykle niedoczytałem..sorki. Pozdrawiam!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna próba setupu przed wyjazdem na RODOS.
Ustawienie na Polaris trwało ok. 2 minuty wg procedury opisanej tutaj
Włączony dithering via mount 1 piksel. Włączony sterownik grzałek.
3x600 sekund unguided.
Veloce RH200 f/3, ASA DDM 60, STL11000.
Fotka bez żadnej wartości ( z miasta LRGB) , ale za to krągłości gwiazdek sa powalające. Podnosi to w zasadniczy sposób estetykę zdjęcia.

integration_DBE_ABE.jpg

Idę spać, Włodek anva jeszcze walczy :)
Spostrzeźenia z dzisiejszego dnia : przy równoległej pracy trzech podstawowych softów: Autoslew, Maxima i Sequence oraz FocusMaxa, Ascoma ( w tle) ważne jest pełne zrozumienie co, po co i dlaczego czyli jak zmiana jednego ustawienia wplywa na całość.
Przećwiczyłem superszybkie ustawianie na Polaris z wykorzystaniem konfiguracji ( pointing file) zrobionej przy błędzie ustawienia na Polaris 0.9 i 0.7 arcmin . Pomiar pokazał zbliżone wartości po zastosowaniu superszybkiej metody, a więc mozna tak działać.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.