Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Pokazuję ciekawe zdjęcie obszaru nieba gdzieś obok NGC 7662. Zrobiłem je jeszcze przed awarią kamery.

Ciekawostką jest fakt, że jest to pięć ujęć złożonych BEZ ALIGNACJI !!!

Veloce RH200, STL 11000, ASA DDM 60.

5x600 sekund luminancji.

 

NGC7662_L_ABE.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuję ciekawe zdjęcie obszaru nieba gdzieś obok NGC 7662. Zrobiłem je jeszcze przed awarią kamery.

Ciekawostką jest fakt, że jest to pięć ujęć złożonych BEZ ALIGNACJI !!!

Veloce RH200, STL 11000, ASA DDM 60.

5x600 sekund luminancji.

 

 

attachicon.gifNGC7662_L_ABE.jpg

Chciałem zwrócić uwage kolegów na pewien fragment tego posta - " BEZ ALIGNACJI" - co oznacza ( dla mniej wtajemniczonych w tajniki obróbki astrofoto) że po prostu klatki zostały złozone medianem i świadczy o precyzji prowadzenia przez montaż.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wcisnąć lewą górna ikonkę edytora Tryb BBCode a tam przenieść znacznik

pomiędzy

 

....]NGC7662_L_ABE.jpg[/url][/center]

 

*****TU******

 

Chciałem zwrócić uwage kolegów.....

 

 

Dlatego masz pociętą wiadomość :)

 

______________________________________________________________________________________________________

 

A abstrahując od problemów technicznych jako potencjalna osoba niewtajemniczona nic nie zrozumiałem co napisałeś ^_^:P można jaśniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za stary na takie podpuchy :D ale słabszym wyjaśnię:

- seria zdjęć tego samego obiektu wykonana teleskopem i kamerą wymaga alignacji czyli " zgrania" wzajemnego poszczególnych ujęć , tak aby po ich złoźeniu ( stackowaniu) nie były poprzesuwane . Wykonują to specjalne algorytmy.

- przy wykorzystaniu montażu ASA i wyłączeniu ditheringu ( czyli programowego, wzajemnego przesunięcia kolejnych ujęć) zrezygnowałem z alignacji w celu sprawdzenia dokładności prowadzenia montażu DD.

Pięć ujęć po kalibracji ( czyli odjęciu darków i pomnożeniu przez flaty) zostało złożonych z funkcją median , efekt widać powyżej. Punktowe gwiazdy pozostały.

UWAGA! Nie próbuj tego powtarzać w domu, jeśli nie masz montażu ASA. Grozi zawałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za stary na takie podpuchy :D ale słabszym wyjaśnię:

- seria zdjęć tego samego obiektu wykonana teleskopem i kamerą wymaga alignacji czyli " zgrania" wzajemnego poszczególnych ujęć , tak aby po ich złoźeniu ( stackowaniu) nie były poprzesuwane . Wykonują to specjalne algorytmy.

- przy wykorzystaniu montażu ASA i wyłączeniu ditheringu ( czyli programowego, wzajemnego przesunięcia kolejnych ujęć) zrezygnowałem z alignacji w celu sprawdzenia dokładności prowadzenia montażu DD.

Pięć ujęć po kalibracji ( czyli odjęciu darków i pomnożeniu przez flaty) zostało złożonych z funkcją median , efekt widać powyżej. Punktowe gwiazdy pozostały.

UWAGA! Nie próbuj tego powtarzać w domu, jeśli nie masz montażu ASA. Grozi zawałem :D

pewnie to tylko czeski blad ale zapytam, chodzilo o pomnozenie przez flat czy podzielenie? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się intensywnie wkurwiam, bo między pierwszą a sześćdziesiątą klatką (po 5 minut) mam zerowe przesunięcie i boję się, że mi wylezą hot piksele. Do tej pory miałem dithering sprzętowy, realizowany przez montaż, ale wczoraj robiłem Cefeusza, noc była totalnie bezwietrzna i okazało się, że w nowym montażu sprzętowy dithering nie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Punktowe gwiazdy pozostały.

UWAGA! Nie próbuj tego powtarzać w domu, jeśli nie masz montażu ASA. Grozi zawałem :D

Wybacz ale wielokrotnie już rezygnowałem z alignowania bo miałem zerowe lub pomijalne przesunięcie na powiedzmy 15-20 klatkach I zgadnij; nie był to montaż ASA ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia trzy dni kalendarzowe, dwanaście wieczorów i jeden niewykorzystany zlot kosztowało opanowanie montażu, bo uparłem się że zrobię to sam.

Dziś piewsza sesja , taka na serio. Rano dostałem naprawiona kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna uwaga dla mało doświadczonych użytkowników ASA DDM - nie należy chyba od razu rzucać się na superszybką procedurę ustawiania na Polaris. Jak na razie w moim przypadku dwa na trzy razy są nie trafione - błąd Polaris przekracza 10 minut. Póki co szybciej i dokładniej mi wychodzą dwie iteracje autopointa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ten pozytywny entuzjazm, który jest zwieńczeniem tego projektu, to świetne uczucie mieć satysfakcję z dobrej inwestycji, w dodatku w hobby, ja zawsze najpierw mam stres pozakupowy zanim pojawi się euforia :icon_wink:

oby DDM służył wiernie i dobrze się prowadził, bez guidingu oczywiście :icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dalszych spostrzeżeń/informacji po wczorajszej sesji treningowej. Nic serio nie dało się zrobić z powodu cirrusa:

I. Czas przygotowania sesji - wczoraj stoperowałem poszczególne czynności. Mój aktualny setup jest typu rollout-rollin czyli stoi na wózku w garażu :D. To ważne, bo dla całkowitego ustawiania setupu w polu te czasy na pewno są dłuższe ze względu na konieczność zmontowania głowicy i teleskopu oraz POZIOMOWANIA !!!!! głowicy. Dlaczego poziomowanie z wykrzyknikiem o tym będzie za chwilkę ..

1. Wyjazd z garażu, podłączenie zasilania i kabla USB - 2 minuty.

2. Włączenie oprogramowania, włączenie lasera - 2 minuty.

3. Ustawienie zgrubne na Polaris- 1 minuta

4. Autopoint - ok. 2 minuty ( kamera STL zrzuca klatkę bin2 ok. 20 sekund( x3 klatki), potem solve pointing file, obliczenie konfiguracji)

5. Pierwsza iteracja 3 punktowa dokładnego ustawienia na Polaris - 3 minuty - synchornizacja montażu przez Sequence.

6. Sprawdzenie ustawienia na Polaris 2 minuty.

 

Razem- 12 minut - z ewentualną poprawką na Polaris - ok. 15 minut.

 

Po takich czynnościach mam montaż ustawiony z dokładnością ( błąd ustawienia Polaris poniżej 1 minuty kątowej) wystarczającą do robienia nie-guidowanych ujęć po 20 minut i dokładnościa GoTo ustawiającą obiekt lub koordynaty na środku pola widzenia.

Teraz wystarczy wykonać LPT , które w zależności od liczby klatek zajmuje do 5 minut ( tu znów kłania się wolne zrzucanie klatek przez STLa). Kontrola ostrości i fotografujemy.

 

II. Superszybkie ustawianie na Polaris z wykorzystaniem poprzedniej konfiguracji - działa, ale ... wymaga TAKIEGO SAMEGO WYPOZIOMOWANIA GŁOWICY jakie było podczas robienia tej wzorcowej konfiguracji!!!!! I ta czynność zajmuje tyle czasu - jest na tyle niedokładna , że teoretycznie szybszy proces staje się de facto wolniejszy od metody tradycyjnej. Przynajmniej w moim wykonaniu.

 

III. Laser w DDM 60 nie jest- jak się okazuje - wzorcowo ustawiony. Jego wykorzystanie pozwala wprawdzie na zgrubne ustawienie na Polaris, ale końcowe położenie promienia lasera nie wskazuje położenia północnego bieguna sfery niebieskiej ( być może jest tak tylko w moim egzemplarzu DDM 60).

IV. Wykonanie ustawienia na Polaris na wschodniej stronie nieba nie gwarantuje poprawnego prowadzenia po zachodniej stronie po przejściu południka ( no powiedzmy najwyżej do 20 stopni za południk). Ewidentnie brakuje mu punktu odniesienia nad zachodnim horyzontem. W moim wypadku jest to pewien problem, bo na zachodzie mam dom ....który też uniemożliwia wyjechanie poza 20 stopni. No ale ostatnia klatka to loteria- pojedzie - nie pojedzie.

 

No to tyle... w razie pytań służę dokładniejszymi opisami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.